Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeby majątek osobisty stał się majątkiem wspólnym małżonków

MIKO
Michał Wieczorek, notariusz
Michał Wieczorek, notariusz Piotr Jasiczek
Jakie są sposoby na to, by majątek odrębny jednego z małżonków stał się majątkiem wspólnym wyjaśnia Michał Wieczorek, rzecznik Izby Notarialnej w Poznaniu

Mąż odziedziczył działkę po zmarłej matce. Zamierzamy zbudować na tej działce dom, ale przedtem chcemy wpisać mnie jako współwłaściciela gruntu. Jak się do tego zabrać?

W momencie zawarcia związku małżeńskiego, między małżonkami powstaje z mocy prawa wspólność ustawowa majątkowa małżeńska. W skład wspólności wchodzą przedmioty nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków lub przez jednego z nich. Każdy z małżonków w dalszym ciągu posiada jednak majątek osobisty, w skład którego wchodzą przedmioty nieobjęte wspólnością majątkową, m.in. te nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte poprzez dziedziczenie, zapis lub darowiznę.

Pani mąż odziedziczył nieruchomość po matce, a więc wchodzi ona w skład jego majątku osobistego. Może on jednak dokonać w formie aktu notarialnego darowizny tejże nieruchomości do państwa majątku wspólnego. W ten sposób staniecie się państwo właścicielami nieruchomości na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej.

Mąż może również darować pani udział wynoszący np. 1/2 nieruchomości do pani majątku osobistego, przez co staniecie się państwo jej współwłaścicielami. Takie rozwiązania będą korzystne z podatkowego punktu widzenia, bo będziecie państwo mogli skorzystać ze zwolnienia od obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizny, jako osoby zaliczanie do I grupy podatkowej.

W celu przygotowania obu umów notariuszowi należy dostarczyć skrócony odpis aktu małżeństwa oraz wskazać numer księgi wieczystej nieruchomości, która będzie przedmiotem darowizny.

Na koszty sporządzenia takich umów składają się: taksa notarialna, której wysokość uzależniona jest od wartości rynkowej nieruchomości, koszt wypisów (6 zł netto od każdej strony umowy) oraz opłata sądowa związana z wpisem do księgi wieczystej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski