Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek macierzyński dla mamy i taty

Milena Kochanowska
Urlop ojcowski może trwać 2 tygodnie
Urlop ojcowski może trwać 2 tygodnie 123 RF
Czy i na jakich zasadach możemy skorzystać z zasiłku macierzyńskiego wyjaśnia Elżbieta Marek z II Oddziału ZUS-u w Poznaniu

Kiedy wypłacany jest zasiłek macierzyński?
Zasiłek przysługuje przez okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz ojcowskiego.

Jak długo trwa urlop macierzyński?

Jego długość uzależniona jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi: 20 tygodni – gdy urodzimy jedno dziecko, 31 – gdy urodzimy bliźnięta, 33 – przy trojaczkach, 35 – po urodzeniu czworaczków, 37 – gdy urodzi nam się piątka lub więcej dzieci. Te same zasady dotyczą przyjęcia dzieci na wychowanie.

Kiedy tata może być na urlopie macierzyńskim?
Jeśli matka dziecka ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o niepełnosprawności w stopniu znacznym, bądź gdy ubezpieczona matka umrze lub porzuci niemowlę – zasiłek przysługuje ojcu lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, o ile przerwą pracę, by opiekować się dzieckiem. Może być i tak, że po wykorzystaniu macierzyńskiego, przez co najmniej 14 tygodni po porodzie, kobieta wróci do pracy, a pozostały czas pobierania zasiłku wykorzysta ubezpieczony ojciec. Również, gdy matka przebywa w szpitalu, po wykorzystaniu przez nią 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, dalszy urlop może wykorzystać ubezpieczony ojciec dziecka.

Co to jest urlop rodzicielski?

Jeżeli wykorzystaliśmy już macierzyński, a chcemy nadal zostać w domu z dzieckiem, możemy skorzystać z rodzicielskiego. Urlop taki wynosi 32 tygodnie – gdy urodzimy jedno dziecko, 34 tygodnie – gdy urodzimy więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie i przypada bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.

Czy rodzice mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego jednocześnie?

Z urlopu mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice. Możliwe jest również dzielenie się przez rodziców dziecka uprawnieniami z tytułu macierzyństwa, także w przypadku, gdy jedno z nich jest pracownikiem, a drugie osobą ubezpieczoną w systemie pozapracowniczym.

Co jeśli w czasie urlopu rodzicielskiego wrócimy do pracy? Czy urlop za ten okres się wydłuży?

Jeżeli będziemy łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na nie więcej niż pół etatu u pracodawcy, który tego urlopu nam udzielił, wówczas wymiar urlopu rodzicielskiego ulegnie wydłużeniu proporcjonalnie do okresu pracy i jej wymiaru. Urlop rodzicielski maksymalnie może wynosić 64 tygodnie - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub przyjęcia jednego dziecka na wychowanie, 68 tygodni - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci lub równoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka.

W jakiej wysokości jest wypłacany zasiłek macierzyński i kiedy należy złożyć wniosek do pracodawcy?
Zgodnie przepisami maksymalny termin na złożenie wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego wynosi 21 dni. Jeżeli wniosek złożymy w tym terminie łącznie o urlop macierzyński i rodzicielski, wówczas zasiłek macierzyński za cały okres otrzymamy w wysokości 80 procent wyliczonej kwoty. Jeżeli o urlop rodzicielski wystąpimy później, wówczas za okres urlopu macierzyńskiego i pierwsze sześć tygodni rodzicielskiego, w przypadku urodzenia jednego dziecka, dostaniemy 100 procent, a za pozostały okres już 60 procent.

Jak długo można być na urlopie ojcowskim?

Urlop ojcowski może trwać 2 tygodnie. Można go wykorzystać nie później niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Urlop ojcowski oraz zasiłek macierzyński za okres tego urlopu może zostać wykorzystany jednorazowo albo w dwóch częściach. Każda z nich nie może być krótsza niż tydzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski