Wakacje z psem

  Wakacje z psem

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wakacje z psem: Dokumentem niezbędnym dla psa, gdy wyjeżdżamy z nim za granicę do krajów Unii Europejskiej jest specjalny paszport

  Wakacje z psem: Dokumentem niezbędnym dla psa, gdy wyjeżdżamy z nim za granicę do krajów Unii Europejskiej jest specjalny paszport ©123 RF

  Jakie dokumenty musi mieć zwierzę, jeśli wybieramy się z nim za granicę? O czym trzeba pamiętać, gdy nie możemy zabrać zwierzaka ze sobą?
  Wakacje z psem: Dokumentem niezbędnym dla psa, gdy wyjeżdżamy z nim za granicę do krajów Unii Europejskiej jest specjalny paszport

  Wakacje z psem: Dokumentem niezbędnym dla psa, gdy wyjeżdżamy z nim za granicę do krajów Unii Europejskiej jest specjalny paszport ©123 RF

  Zanim wybierzemy miejsce, w którym chcemy spędzić urlop, upewnijmy się, że możemy wziąć ze sobą zwierzę. Wiele polskich hoteli czy pensjonatów reklamuje się, że bez problemu możemy w nich zamieszkać ze zwierzęciem, ale w ośrodkach sanatoryjnych nie jest to możliwe. Zagraniczne hotele i pensjonaty zazwyczaj są przystosowane do przyjęcia psów, kotów, a nawet ptaków. Niektóre zatrudniają nawet płatną obsługę, która zaopiekuje się naszym zwierzakiem, gdy postanowimy wybrać się np. do muzeum.

  Dokumentem niezbędnym dla psa, kota, czy tchórzofretki, gdy wyjeżdżamy z nimi za granicę do krajów Unii Europejskiej jest specjalny paszport. Przed jego wyrobieniem trzeba zwierzę zarejestrować i oznakować tatuażem lub mikroczipem (tatuażu nie akceptują: Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja i Malta). Paszport wydaje lekarz weterynarii, który ma takie uprawnienia – informacje na ten temat możemy znaleźć na stronie interne-towej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej: www.vetpol.-org.pl. Niezbędnym wymogiem do wydania dokumentu (oprócz dobrego stanu zdrowia zwierzęcia) jest aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie, a to oznacza, że pies musi mieć ukończone trzy miesiące. Państwa unijne mogą zezwolić na przemieszczanie zwierząt młodszych i niezaszczepionych, jeżeli mają paszport i od momentu urodzenia nie miały kontaktu z dzikimi zwierzętami lub towarzyszy im ich matka. Wpis do paszportu, dokumentujący ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie jest jednak zawsze niezbędny poza terytorium UE. Szczegółowe przepisy dotyczące wwozu psów (kotów, tchórzofretek) do krajów Unii znajdziemy np. na stronie internetowej www.psy24.pl.

  Gdy celem naszej podróży jest Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja lub Malta, wymagane jest dodatkowe potwierdzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał (badanie serologiczne), wykonane w specjalnym laboratorium. Musimy też psa odrobaczyć i zastosować środek przeciwkleszczowy.

  Przed wejściem na plażę, sprawdźmy, czy nie ma zakazu wprowadzania psów lub wydzielonej części, gdzie można z nimi przebywać. Zapewnijmy zwierzęciu cień i odpowiedni zapas wody. Ze względów bezpieczeństwa, pies na plaży powinien być na smyczy. Możemy kupić taką kilkumetrową ze specjalnymi wkrętami do podłoża. W upalne dni pies powinien być stopniowo wprowadzany do wody, bo podobnie jak u ludzi, może doznać szoku termicznego.

  Gdy pies lub inny nasz zwierzak nie może z nami pojechać na wakacje, postarajmy się zapewnić mu jak najlepszą opiekę. Najlepiej we własnym domu, w którym podczas naszej nieobecności zamieszka z nim osoba, którą zna i akceptuje lub u niej w domu. Jeśli nie jest to możliwe, znajdźmy hotel dla zwierząt, który obejrzymy osobiście i który cieszy się dobrą opinią lub polecili nam go znajomi. Sprawdźmy jaka jest w nim opieka weterynaryjna, jaką liczbę personelu zatrudnia, jak wyglądają boksy i wybieg, czym karmione są zwierzęta, które w nim już przebywają i jaki jest ich stan . Zawsze zostawmy swojemu zwierzakowi jego akcesoria i zabawki.

  Listę niektórych hoteli w Wielkopolsce znajdziemy także np. na www.psy24.pl.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   smalec

   hycel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pokoje Albatros

   Kinga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Jak wakacje nad morzem to tylko Pokoje Albatros Karwia-Ostrowo. Bardzo nam się tam podobało. :)
   Pieskowi również.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo