Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie przed wyjazdem

Milena Kochanowska
Ubezpieczenie przezd wyjazdem: Międzynarodowa Legitymacja Studencka – ISIC zapewni studentom dostęp do wielu zniżek w Polsce i za granicą, a także ubezpieczenie
Ubezpieczenie przezd wyjazdem: Międzynarodowa Legitymacja Studencka – ISIC zapewni studentom dostęp do wielu zniżek w Polsce i za granicą, a także ubezpieczenie 123 RF
Przed urlopem sprawdźmy polisy i przemyślmy ewentualne doubezpieczenie. Warto też przed wyjazdem pomyśleć o ubezpieczeniu siebie i bliskich

Zazwyczaj przed sezonem urlopowym robimy przegląd polis ubezpieczeniowych. Gdy w skutek jakiegoś zdarzenia losowego, np. wypadku samochodowego lub zalania mieszkania sąsiada, ubezpieczyciel wypłacił nam lub osobom trzecim odszkodowanie, suma naszego ubezpieczenia prawdopodobnie zmniejszyła się, a wówczas przed dłuższym wyjazdem warto pomyśleć o tak zwanym doubezpieczeniu.

Standardowa polisa gwarantuje nam odszkodowanie za stałe elementy mieszkania oraz chroni od odpowiedzialności cywilnej. Natomiast za skradzione przedmioty wartościowe możemy dostać np. tylko 40 proc. ich wartości. Gdy stwierdzimy więc, że standardowe ubezpieczenie nie gwarantuje nam odszkodowania adekwatnego do ewentualnych strat, zastanówmy się czy nie warto podwyższyć sumy ubezpieczenia. Dokonując doubezpieczenia dopilnujmy, by agent przy podpisywaniu umowy zrobił spis wartościowych przedmiotów i potwierdził, że stan zabezpieczenia mieszkania odpowiada wymaganiom stawianym przez towarzystwo.

Oczywiście musimy też pomyśleć o ubezpieczeniu siebie i bliskich. W oddziale NFZ bezpłatnie dostaniemy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – dokument przyda nam się, gdy wyjeżdżamy do krajów członkowskich Unii Europejskiej i EFTA. Trzeba jednak wiedzieć, że z kartą EKUZ możemy korzystać tylko z placówek, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne będziemy musieli zapłacić, a wobec tego zastanówmy się, czy nie wykupić sobie dodatkowego ubezpieczenia.

Jeśli wybieramy się na wyjazd grupowy, zgodnie z Ustawą o usługach turystycznych, organizator ma obowiązek zapewnienia nam ubezpieczenia. Sprawdźmy jednak jaki jest jego zakres i czy nie należałoby zawrzeć dodatkowej umowy z wybranym ubezpieczycielem na własną rękę. Tego typu polisy zazwyczaj mają ograniczony zakres ochrony – nie muszą pokrywać np. ubezpieczenia sprzętu turystycznego czy OC, a suma ubezpieczenia kosztów leczenia może być niewystarczająca. Dokładnie zapoznajmy się więc z ogólnymi warunkami ubezpieczenia oferowanego przez touroperatora.
Pamiętajmy, że ubezpieczyć możemy się także od ewentualnej rezygnacji z wycieczki (nie stracimy wówczas całej wpłaconej kwoty), a nawet wykupić ubezpieczenie związane z anulowaniem biletu lotniczego.

Studenci powinni zaopatrzyć się w Międzynarodową Legitymację Studencką – ISIC (International Student Identity Card). To dokument potwierdzającym status studenta na całym świecie. Dzięki niej uzyskają dostęp do wielu zniżek w Polsce i za granicą. Może być ona także kartą zawierającą ubezpieczenie.

Większość uczących się dzieci jest objęta ubezpieczeniem szkolnym, czyli ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków, które może działać również w czasie wakacji. Warto więc sprawdzić przed wyjazdem, jaka sumę ubezpieczenia i jaki zakres oferuje szkolne NNW. Jeśli nie obejmuje odpowiedzialności cywilnej, za ewentualne szkody wyrządzone przez dzieci, będą musieli zapłacić ich rodzice. Upewnijmy się też, czy szkolne ubezpieczenie obejmie wypadki, które zdarzą się poza granicami Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski