Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psycholog nie ocenia, tylko stara się zrozumieć. Nie bójmy się jego pomocy

Milena Kochanowska
Anna Chojnacka-Czachór, psycholog
Anna Chojnacka-Czachór, psycholog Piotr Jasiczek
O pracy psychologa mówi Anna Chojnacka-Czachór

W ostatnich latach określenie "pomoc psychologiczna" pojawia się w mediach częściej niż kiedyś. Głównie jednak przy okazji materiałów o poszkodowanych w wyniku dużych traum życiowych, takich jak: powodzie, pożary, wybuchy gazu, karambole na drodze...
Niestety, nadal wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że psycholog może im pomóc w walce z prywatnymi traumami, nieszczęściami, a także wspierać ich w rozwoju osobistym, pomóc w nawiązaniu dobrych relacji ze światem zewnętrznym, ze współmałżonkiem czy dzieckiem.

**

Często samo wygadanie się przed osobą nieznajomą, którą obowiązuje tajemnica lekarska przynosi ulgę

**

Na czym przede wszystkim powinna polegać pomoc psychologa?
Moim zdaniem, dobra praca psychologa to przede wszystkim rozmowa, oczywiście kierowana i prowadząca pacjenta w jego własnym tempie do źródeł jego problemów. Nie jestem zwolenniczką testologii ani w przypadku dorosłych, ani w przypadku dzieci. Czasem wizyta u specjalisty z małym dzieckiem może służyć ocenie jego rozwoju psychoruchowego i pokazać rodzicom jego zasoby oraz potencjał. Warto spróbować rozmowy kiedy nagle nie poznajemy swojego dziecka, bo stało się nastolatkiem i wydaje nam się, że mur jest nie do przebicia.

Bardzo często rodzice myślą, że to albo całkowita wina dziecka, albo ich całkowita porażka wychowawcza.
Wychowanie jest procesem dynamicznym i nie ma tu zwycięzców ani pokonanych.


Psycholog może też wspierać w rozwoju osobistym osoby, które dotknął kryzys wieku średniego.

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy jak zmiany hormonalne, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, wpływają na nasze funkcjonowanie i podejmowanie niekorzystnych decyzji życiowych. Psycholog pomoże zrobić bilans życiowych zysków i strat, może też wskazać danej osobie jej mocne strony i zasoby, co ułatwi pogodzenie się z nieuchronnością przemijania ludzkiego. Bardzo ważne jest również wspieranie pacjentów korzystających z pomocy psychiatry, same leki nie wystarczą, mogą uspokoić biochemię mózgu, ale nie rozwiążą problemów. Zachęcam także do korzystania ze wsparcia psychologa osoby z niską samooceną i takie, które próbują radzić sobie ze stresem w sposób autodestrukcyjny, pijąc dużo alkoholu, nadużywając leków uspokajających, wpadając w pracoholizm, zakupoholizm itp.


Samo wygadanie się może pomóc?

Jak najbardziej. Często to wygadanie się przed osobą nieznajomą, którą obowiązuje tajemnica lekarska przynosi ulgę, tym bardziej, że psycholog nie ocenia, tylko stara się zrozumieć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski