Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawa zwalnianego pracownika

Milena Kochanowska
Prawa zwalnianego pracownika: Najlepszą formą obrony przed nieuzasadnionym wypowiedzeniem jest jego przyjęcie i odwołanie się do sądu pracy
Prawa zwalnianego pracownika: Najlepszą formą obrony przed nieuzasadnionym wypowiedzeniem jest jego przyjęcie i odwołanie się do sądu pracy 123 RF
Szef zwolnił nas właśnie z pracy? Czy wiemy jakie mamy prawa w takiej sytuacji? Wyjaśnia Piotr Nowak z Inspekcji Pracy w Poznaniu

Jeśli sami wypowiadamy umowę o pracę, musimy podać uzasadnienie swojej decyzji?
Nie. Wymówienie możemy złożyć w firmie w każdej chwili, nawet będąc na chorobowym lub na urlopie. Wystarczy jeśli napiszemy: wypowiadam umowę o pracę z dniem takim i takim, podpiszemy się i napiszemy na piśmie datę.

A jeżeli to szef nas zwalnia?
Jeśli to szef nas zwalnia, a mamy umowę na czas nieokreślony zawsze musi podać powód naszego zwolnienia. Przy umowie na czas określony powodu nie trzeba podawać. Pracodawca nie może wypowiedzieć nam umowy o pracę w czasie naszego urlopu i innej usprawiedliwionej nieobecności, a więc i choroby. Jeśli jednak zachorowaliśmy już w okresie wypowiedzenia, nie jesteśmy objęci tą ochroną.

**

Warto znać prawa zwalnianego pracownika, by będąc w takiej sytuacji nie popełnić błędu

**

Pracodawca w trakcie rozmowy telefonicznej powiedział, że wypowiada nam umowę o pracę. Czy jest to zgodne z przepisami?
Nie. Jeżeli pracodawca lub pracownik chce złożyć wypowiedzenie, zawsze musi zrobić to na piśmie. Nieprzestrzeganie przez pracodawcę tego wymogu powoduje naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów o pracę. Pracownik może wówczas złożyć odwołanie do sądu pracy. Roszczenia zależą zazwyczaj od rodzaju zawartej umowy – może być to przywrócenie do pracy albo odszkodowanie.

Czy wypowiedzenie jest ważne, jeżeli odmówimy jego podpisania?
Tak. Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy i nie wymaga dla jego skuteczności zgody pracownika. Gdy odmówimy przyjęcia pisma o wypowiedzeniu lub odbioru listu poleconego, termin na odwołanie biegnie i tak od chwili próby dostarczenia nam dokumentu. Jeśli minie, nie będzie już szans na ewentualne odwołanie się do sądu pracy.

Szef wypowiedział nam umowę o pracę, a za czas wypowiedzenia zapłaci pieniądze. Czy w tym okresie możemy zatrudnić się u innego pracodawcy?
Tak. Prócz szczególnych przypadków, nie ma zakazu pracy na dwóch lub więcej etatach.

Czy w razie zatrudnienia na pół etatu pracownikowi zwolnionemu przysługuje odprawa, jeśli pracuje jeszcze w drugiej firmie?
Tak. Warunkami nabycia prawa do odprawy pieniężnej są: przyczyna niedotycząca pracownika oraz zatrudnianie przez pracodawcę co najmniej 20 pracowników w dniu wypowiedzenia. Przepisy nie różnicują prawa do odprawy w zależności od wymiaru etatu oraz nie pozbawiają nas tego prawa z powodu zatrudnienia u drugiego pracodawcy.
Jeśli zawieramy z pracodawcą porozumienie stron, czy powinniśmy na piśmie uzasadnić dlaczego rozwiązujemy umowę w taki sposób?
Zwykle porozumienie stron nie zawiera uzasadnienia. Jednak gdy do rozwiązania umowy w taki sposób dochodzi z przyczyn zależnych od zakładu pracy – upadłość, likwidacja miejsca pracy itp.– lepiej jest, by porozumienie było uzasadnione, bo łatwiej wtedy domagać się od pracodawcy odprawy.

Czy w okresie wypowiedzenia pracodawca może nakazać nam wziąć urlop?

Tak. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu u niego przepracowanego w roku ustania stosunku pracy.

Czy oprócz urlopu należy nam się jakieś dodatkowe wolne?
Tak. Pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługuje zwolnienie na szukanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – 2 dni robocze w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia i 3 dni robocze w przypadku trzymiesięcznego wypowiedzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski