Planujesz emeryturę? Ustal kapitał początkowy!

  Planujesz emeryturę? Ustal kapitał początkowy!

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jeżeli nie dostarczymy dokumentów do obliczenia kapitału początkowego, nasza emerytura będzie niższa

  Jeżeli nie dostarczymy dokumentów do obliczenia kapitału początkowego, nasza emerytura będzie niższa ©123 RF

  Chcesz przejść wkrótce na emeryturę? Sprawdź, czy masz już obliczony kapitał początkowy. Jeśli nie, nie czekaj, już teraz złóż wniosek o jego ustalenie
  Jeżeli nie dostarczymy dokumentów do obliczenia kapitału początkowego, nasza emerytura będzie niższa

  Jeżeli nie dostarczymy dokumentów do obliczenia kapitału początkowego, nasza emerytura będzie niższa ©123 RF

  Czym jest kapitał początkowy?
  Kapitał początkowy to hipotetyczne odtworzenie składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przed 1999 r., czyli zanim nasze składki zaczęły być zapisywane na naszych indywidualnych kontach w ZUS-ie.

  Kto powinien mieć wyliczony taki kapitał?
  Powinny go wyliczyć osoby, które były aktywne zawodowo przed 1 stycznia 1999 r., a urodziły się po 31 grudnia 1948 r.


  Dlaczego osoby, które planują w tym roku przejść na emeryturę, powinny jak najszybciej wystąpić z takim wnioskiem?
  Często zdarza się bowiem, że dokumentacja dołączona do wniosku o wyliczenie kapitału początkowego nie jest kompletna i wymaga prowadzenia dodatkowo postępowania wyjaśniającego. Obliczenie kapitału początkowego już teraz, może więc skrócić czas oczekiwania na przyznanie emeryturę.

  W połowie roku ZUS uruchomi w swoich placówkach doradców emerytalnych, którzy mają pomóc niezdecydowanym.

  Tak. Z ich porady będą mogły skorzystać osoby, którym do wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 12 miesięcy. Doradca wyliczy nam prognozowaną emeryturę i pokaże jak ona się zmieni, gdy będziemy pracować np. dwa lata dłużej. Żeby taka symulacja była wiarygodna, powinniśmy mieć wyliczony kapitał początkowy.

  Czy powinniśmy złożyć wniosek o przeliczenie, jeżeli do ustalenia wysokości kapitału przyjęte zostały zarobki za rok kalendarzowy, w którym pracowaliśmy jedynie przez część tego roku?

  Tak. Kwoty wynagrodzenia będą porównane z kwotami przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za ten rok kalendarzowy, odpowiednio do liczby miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu, a nie jak to było przed zmianą przepisów do przeciętnego wynagrodzenia za cały rok kalendarzowy.

  A jeżeli ZUS wyliczył nam kapitał początkowy przed 1 maja 2015 r. i okres urlopu wychowawczego zaliczył jako nieskładkowy?
  Takie osoby również powinny wystąpić z wnioskiem o przeliczenie. Czas opieki nad dziećmi nadal pozostanie okresem nieskładkowym, ale do ustalenia wysokości kapitału początkowego zastosowany zostanie przelicznik w wysokości takiej samej, jak do obliczenia części za okresy składkowe, a więc korzystniejszy.

  Czy składać wniosek o przeliczenie kapitału, gdy ZUS przyjął do jego wyliczenia tzw. lata zerowe, bo nie mogliśmy do obliczenia kapitału przedstawić zaświadczeń o osiąganych zarobkach, bo zakład pracy już nie istnieje lub dokumentacja została zniszczona?
  Tak, takim osobom ZUS wyliczy wysokość kapitału przyjmując w zerowych latach kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia.

  A jeśli nie wystąpimy z wnioskiem o przeliczenie kapitału początkowego?
  Osobom, które nie złożą wniosku o przeliczenie kapitału, w momencie złożenia wniosku o emeryturę, ZUS ustali kapitał z uwzględnieniem wszystkich dotychczasowych nowelizacji. Trzeba jednak pamiętać, że takim osobom doradca emerytalny nie wyliczy prawidłowo prognozowanej emerytury.

  Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o kapitał początkowy?
  Składając wniosek o naliczenie kapitału początkowego powinniśmy złożyć dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenia – np. zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp-7), legitymację ubezpieczeniową (jeżeli zawiera stosowne wpisy), umowy o pracę, karty lub listy wynagrodzeń oraz dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe – świadectwa pracy, zaświadczenia, legitymację ubezpieczeniową itp.

  Mamy już wyliczony kapitał początkowy, a okres studiów został ograniczony do 1/3 okresów składkowych udowodnionych tylko do 31 grudnia 1998 r. Co wtedy?
  Przy obliczaniu wysokości emerytury przyznawanej na nowych zasadach, okres studiów wyższych ukończonych przed 1 stycznia 1999 r. w kapitale początkowym zaliczony zostanie w wymiarze ograniczonym do 1/3 wszystkich okresów składkowych udowodnionych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę, a nie do 31 grudnia 1998 r. W tym wypadku, nie powinniśmy zgłaszać wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego, bo dopiero w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę, znany będzie okres składkowy przyjmowany do prawidłowego ustalenia okresu studiów. Tym osobom ZUS z urzędu ponownie ustali kapitał początkowy przy przyznawaniu emerytury.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo