Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EMERYTURA: wysokość emerytury zależy od tablic. Zobacz, jaka emerytura tobie przysługuje

Milena Kochanowska
Sami musimy zdecydować, czy przejść na emeryturę czy pracować dalej na wyższe świadczenie
Sami musimy zdecydować, czy przejść na emeryturę czy pracować dalej na wyższe świadczenie 123 RF
Od kwietnia zmieniły się tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Sprawdź, czy warto być już emerytem. Tablice trwania życia ogłasza corocznie prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim, w formie komunikatu. Wyrażają one w miesiącach, wspólne dla kobiet i mężczyzn, średnie dalsze trwanie życia. Tablice te stanowią podstawę do obliczenia emerytur na nowych zasadach. Obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku.

Średnie dalsze trwanie życia to wielkość statystyczna, która określa przeciętny okres, jaki zazwyczaj upływa od nabycia prawa do emerytury do dnia naszej śmierci. Pomaga ustalić jak długo prawdopodobnie będziemy na emeryturze i równomiernie rozłożyć zgromadzone składki.

Emerytura przyznawana na nowych zasadach to równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia przyszłego emeryta. Podstawą obliczenia jest kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na indywidualnym koncie w ZUS-ie (od 1 stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.).

Żeby zapewnić realną wartość kapitału początkowego i składek zapisanych na indywidualnym koncie w ZUS-ie, kapitał początkowy i zgromadzone składki są corocznie waloryzowane, czyli pomnożone przez wskaźnik waloryzacji ogłoszony dla danego roku. Kapitał początkowy to hipotetyczne odtworzenie składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przed 1999 r., czyli przed wprowadzeniem reformy ubezpieczeń społecznych. Jeśli ZUS nie obliczy go na podstawie dokumentów, które dostarczymy z wnioskiem, emerytura będzie niższa niż ta, która rzeczywiście przysługuje.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wiek emerytalny stopniowo się wydłuża i ostatecznie miał osiągnąć, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn 67 lat. Jednak już od października 2017 r. wiek ten zostanie obniżony i będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wszystkie osoby, które 1 października będą miały ukończone te lata, będą mogły złożyć wniosek o emeryturę.
– Przejście na emeryturę to jednak możliwość, a nie obowiązek. Każdy indywidualnie zdecyduje, czy przejść na nią w wieku emerytalnym, czy pracować dłużej. System ubezpieczeń społeczny oparty jest bowiem na koncepcji zdefiniowanej składki, która zakłada, że im dłużej pracujemy, im wyższe składki płacimy i później przechodzimy na emeryturę, tym mamy wyższe świadczenie emerytalne – mówi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

W podjęciu decyzji, czy przejść na emeryturę teraz, czy może warto jeszcze trochę popracować i mieć wyższe świadczenie, pomogą nam doradcy emerytalni, którzy w połowie roku pojawią się w placówkach ZUS-u. Z ich porady będą mogły skorzystać osoby, którym do wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 12 miesięcy. Doradca udzieli wszelkich niezbędnych informacji i pomoże w skompletowaniu wniosku o przyznanie świadczenia. Przy pomocy kalkulatora emerytalnego wyliczy nam też prognozowaną emeryturę i zobrazuje jak ona się zmieni, gdy będziemy pracować dłużej. Żeby taka symulacja była wiarygodna, powinniśmy mieć wyliczony kapitał początkowy.

Którą tablicę zastosuje ZUS

Przy obliczaniu wysokości nowej emerytury wprowadzona została możliwość stosowania tablic dalszego trwania życia obowiązujących w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny. Wcześniej obowiązywał przepis, że liczy się tylko i wyłącznie tablica obowiązująca w dacie przejścia na emeryturę. Osoby przechodzące na emeryturę nie muszą więc tracić na wydłużaniu średniego dalszego trwania życia. Jeśli nawet zdecydują się przedłużyć aktywność zawodową o kilka lat, ZUS i tak zastosuje korzystniejszą tablicę trwania życia, z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego.

Natomiast wszyscy ci, którzy mają już ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach, a z wnioskiem o jej przyznanie wystąpili później, gdy obowiązywała inna tablica niż w dniu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, ale przed 1 maja 2015 r., mogą złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury. Jeżeli zastosowanie nowych tablic będzie korzystniejsze, ZUS przeliczy im świadczenie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski