Nieletni praca: gdy nastolatek chce pracować w wakacje...

  Nieletni praca: gdy nastolatek chce pracować w wakacje...

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Czy niepełnoletni mogą być zatrudnieni bez zgody rodziców? Co robić, gdy nieuczciwy pracodawca nie zapłaci nam za pracę? To trzeba wiedzieć!
  Nieletni praca: Nieletni nie powinien pracować dłużej niż 7 godzin dziennie

  Nieletni praca: Nieletni nie powinien pracować dłużej niż 7 godzin dziennie ©123 RF

  Nawet zatrudniając się na krótki czas pracy sezonowej na umowę o pracę musimy taką umowę podpisać. Umowa zlecenia lub o dzieło powinna, ale nie musi być w formie pisemnej. Określa się w niej m.in.: strony, czas wykonywania pracy i jej rodzaj, wynagrodzenie i czas, na jaki została zawarta.

  Czy konieczna jest zgoda rodziców, gdy nie mając jeszcze 16 lat chcemy na przykład roznosić ulotki? Tak. Młodzież poniżej 16 roku życia można zatrudnić tylko wtedy, jeśli ich opiekunowie prawni wyrażą na to zgodę. Powinno się też uzyskać na to pozwolenie od inspektora pracy. Nie mając ukończonych 16 lat można być zatrudnionym jedynie przez pracodawców, którzy prowadzą działalność kulturalną, sportową, reklamową lub artystyczną.


  Zatrudnienie przy lekkich pracach budowlanych możliwe jest także dopiero po ukończeniu 16 lat i tylko wtedy jeżeli prace nie będą związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym oraz nie będą powodować zagrożenia dla życia i zdrowia. Wymiar czasu pracy młodocianego w czasie wakacji nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu – także wtedy, gdy pracuje on u więcej niż jednego pracodawcy.

  Pracodawca musi przekazać informacje o ryzyku zawodowym, które wiąże się z pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami również rodzicom lub opiekunom młodego pracownika. Zatrudniając młodych ludzi na umowę zlecenie lub o dzieło nie musi kierować ich na wstępne badania lekarskie, ani też na szkolenie bhp. Mogą być natomiast, w zależności od rodzaju pracy, potrzebne badania wymagane przez sanepid.

  Nieletni mogą być zatrudnieni do pomocy w sklepie, nie wolno im jednak sprzedawać na przykład alkoholu lub papierosów.
  Jeżeli młody człowiek, który ma skończone 18 lat pracował na umowie zlecenia lub o dzieło i nie dostał wynagrodzenia, musi wezwać pisemnie zleceniodawcę do zapłaty. Jeśli był zatrudniony na umowę o pracę może złożyć skargę do inspekcji pracy. Ma też prawo, niezależnie od rodzaju umowy, dochodzić roszczenia poprzez sąd. Gdy dotyczy to niepełnoletniego, muszą zrobić to w jego imieniu rodzice.

  Jeśli podczas wakacji zamierzamy dorobić sobie sprzedając na przykład zebrane własnoręcznie jagody lub grzyby nie musimy się martwić o płacenie podatku. Sprzedaż ziół dziko rosnących, leśnych jagód, owoców i grzybów leśnych zbieranych osobiście jest całkowicie zwolniona z podatku dochodowego. Wykonując inne prace, dochód musimy opodatkować wówczas, gdy zarobimy więcej niż 3091 zł, bo tyle wynosi rocznie kwota, od której podatku nie płacimy.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   praca po 18

   Dagmara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Myślę, że do 18 roku życia można znajdować dla swojego dziecka jakieś prace domowe czy np. angażując do pomocy w ogrodzie swoim, sąsiadów czy dziadków. Po ukończeniu 18 jeśli chce gdzieś pracować...rozwiń całość

   Myślę, że do 18 roku życia można znajdować dla swojego dziecka jakieś prace domowe czy np. angażując do pomocy w ogrodzie swoim, sąsiadów czy dziadków. Po ukończeniu 18 jeśli chce gdzieś pracować to jak najbardziej. Znam przypadki dzieci moich znajomych, które zaraz po zakończeniu szkoły przed studiami wybierały się za granicę. To bardzo rozsądne. Myślę jednak, że trzeba wybierać miejsca rozważnie. Ostatnio córka koleżanki wyjeżdżała z mg solutions podobno dobra agencja pracy z ciekawymi ofertami. Myślę, że nie ma co porywać się na samodzielne wyjazdy w obecnych czasach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Robert

   Agencje hostess (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Jeśli chodzi o roznoszenie ulotek, więcej można dorobić pracując w charakterze hostessy - polecam np: tą agencje hostess www.maxsun.weebly.com

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama