Na wakacje samolotem - warto znać przepisy!

  Na wakacje samolotem - warto znać przepisy!

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na wakacje samolotem - warto znać przepisy!

  Na wakacje samolotem - warto znać przepisy! ©123 RF

  Co możemy wnieść na pokład, a czego nie? Jakie mamy prawa, gdy lot zostanie odwołany? Czy dziecko może lecieć samo bez opiekuna?
  Na wakacje samolotem - warto znać przepisy!

  Na wakacje samolotem - warto znać przepisy! ©123 RF

  Wybierając się w podróż samolotem, musimy mieć przy sobie dowód osobisty. Jest on dokumentem uprawniającym nas do podróżowania w kraju, oraz do państw, które uznają ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granicy. Paszport uprawnia nas do podróżowania w kraju, a także w ramach i poza obszarem Schengen. Dziecko też musi mieć jeden z tych dokumentów.

  Przed odlotem sprawdźmy dopuszczalną wagę i wymiary bagażu podręcznego i rejestrowanego. W razie przekroczeń, słono za nie zapłacimy.

  Na wakacje samolotem - warto znać przepisy!
  Ze względów bezpieczeństwa przepisy międzynarodowe określają, które przedmioty możemy, a których nie wolno nam przewozić samolotem. Są też takie, które możemy mieć w bagażu rejestrowanym, ale nie możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu. Nie wolno tam wnosić wszelkich ostrych przedmiotów, ale na przykład jednorazowe maszynki do golenia, cążki do skórek, czy buty na szpilkach są zazwyczaj dozwolone. W bagażu podręcznym przewieziemy też: latarki, lornetki, płetwy, a nawet kule do kręgli, ale nie: harpuny, wędki, kusze, czy deskorolki. Przewieziemy prostownicę i żelazko turystyczne, ale blendera już nie. Wszelkiego rodzaju narzędzi, broni czy środków łatwopalnych nie przewieziemy w żadnym bagażu.
  Płyny w bagażu podręcznym można przewozić w pojemnikach do 100 ml każdy, ale krople do oczu i inne leki płynne niezbędne dla nas w czasie podróży możemy przewozić w objętości większej. Zgłośmy je jednak podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Przed podróżą skontaktujmy się z linią lotniczą, żeby ustalić szczegółowe warunki przewozu lekarstw. W bagażu podręcznym możemy mieć ciśnieniomierz i glukometr.

  Operator kontroli bezpieczeństwa na lotnisku ma prawo zażądać usunięcia z naszego bagażu podręcznego lub rejestrowanego każdego przedmiotu, co do którego ma zastrzeżenia.

  Na wakacje samolotem - warto znać przepisy!
  W razie opóźnionego lotu mamy prawo do otrzymania oferty innego połączenia z naszym punktem docelowym, zwrotu kosztu biletów lub powrotu do miejsca wylotu – gdy opóźnienie wynosi co najmniej 5 godzin i ewentualnie do bezpłatnych posiłków i napojów – jeśli czas opóźnienia to usprawiedliwia. Powinniśmy też móc skorzystać z bezpłatnego noclegu w hotelu wraz z darmowym transportem między lotniskiem a hotelem, gdy opóźniony odlot nastąpi co najmniej dzień po terminie. Jeżeli dolecimy w wybrane miejsce z co najmniej trzygodzinnym opóźnieniem możemy wystąpić do przewoźnika o odszkodowanie od 250 do 600 EUR (w zależności od zasięgu podróży).

  Gdy lot zostanie odwołany nasze prawa są podobne. Możemy również wnosić o odszkodowanie, gdy zaoferowane połączenie zastępcze różni się znacząco do odwołanego.

  Na wakacje samolotem - warto znać przepisy!
  Nie możemy domagać się odszkodowania od linii lotniczych, jeśli problemy nastąpiły z powodu siły wyższej, np. złych warunków atmosferycznych czy strajku. Reklamację wówczas i tak warto złożyć, bo linie lotnicze mogły odwołać lot, powołując
  się na złe warunki pogodowe, a w rzeczywistości nie był to prawdziwy powód. Nawet w sytuacji zaistnienia siły wyższej przewoźnik powinien zwrócić nam koszty biletu w ciągu 7 dni.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama