Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majątek małżonków - wspólny czy odrębny?

Milena Kochanowska
Majątek wspólny czy odrębny?  Kosztowna biżuteria żony może stanowić jej odrębny majątek
Majątek wspólny czy odrębny? Kosztowna biżuteria żony może stanowić jej odrębny majątek 123 RF
Czy kosztowny przedmiot darowany jednemu małżonkowi jest tylko jego własnością? A co z majątkiem, który dziedziczymy? Sprawdź!

Przedmiot darowany lub odziedziczony przez jednego z małżonków najczęściej stanowi jego odrębny majątek.

– W 25. rocznicę ślubu dostałam od teściowej złotą bransoletkę z prawdziwymi rubinami, pamiątkę rodzinną, przechodzącą z pokolenia na pokolenie – mówi pani Anna ze Swarzędza. – Mąż twierdzi, że trzeba ją zaliczyć do jego majątku odrębnego, ja zaś, że – jako prezent związany z naszym jubileuszem – stanowi ona co najwyżej wspólną własność, moją i męża lub nawet tylko moją, bo to ja w końcu zostałam biżuterią obdarowana. Kto ma rację? Teściowa już nie żyje.

– Przedmioty majątkowe nabyte przez darowiznę lub dziedziczenie czy zapis, stanowią odrębny majątek każdego z małżonków, chyba że spadkodawca albo darczyńca postanowili inaczej – wyjaśnia Adam Mazurek, radca prawny. – A wydaje się, że w sytuacji opisanej przez czytelniczkę tak nie jest. Z racji tego, że kobieca biżuteria została sprezentowana pani, uważam, że jest pani majątkiem odrębnym, a rocznica ślubu była tylko okazją do przekazania takiego prezentu. W przypadku odmiennego zdania, mąż musiałby udowodnić, że intencje jego nieżyjącej matki były jednak inne.

– Żona odziedziczyła wiele lat temu dwie kamienice, które wyremontowaliśmy ze wspólnych pieniędzy. Czy w razie rozwodu liczyć się one będą jako nasza wspólna własność? – pyta Romuald Stefaniak z Poznania.

Majątek dziedziczony w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej jest zawsze majątkiem odrębnym – także wówczas, gdy przy działach spadkowych konieczne były spłaty (na rzecz pozostałych spadkobierców), które zostały pokryte ze wspólnego majątku małżonków. W razie podziału majątku dorobkowego przy ro-zwodzie lub separacji, nabyty dom, plac itp. uzyskany w drodze spadku przez jednego z małżonków nie może być więc przyznany drugiemu, nawet jeśli z nabyciem konkretnego dobra wiązała się znaczna dopłata pokryta ze wspólnych pieniędzy.

– Nie oznacza to jednak, że interesy drugiego małżonka pozostają bez ochrony – uspokaja radca prawny. – Może on domagać się zwrotu wydatków i nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek odrębny współmałżonka.


Majątek wspólny czy odrębny?

Podstawa prawna:
art. 33, punkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
art. 45, paragraf 1 Kodeksu rodzinnego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski