Krajowy Rejestr Kar: jak potwierdzić swoją niekaralność?

  Krajowy Rejestr Kar: jak potwierdzić swoją niekaralność?

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zaświadczenia o niekaralności może zażądać od nas nasz przyszły pracodawca

  Zaświadczenia o niekaralności może zażądać od nas nasz przyszły pracodawca ©123 RF

  Jeśli chcemy upewnić się, czy zostaliśmy zarejestrowani jako karani, sprawdzimy to składając wniosek w punkcie informacyjnym KRK przy sądzie okręgowym
  Zaświadczenia o niekaralności może zażądać od nas nasz przyszły pracodawca

  Zaświadczenia o niekaralności może zażądać od nas nasz przyszły pracodawca ©123 RF

  Jakie dokumenty potrzebujemy, by się starać o zaświadczenie o niekaralności i czy to my musimy za nie zapłacić, czy też nasz przyszły pracodawca, który często takiego zaświadczenia od nas wymaga?

  Prawomocne wyroki skazanych, a także postanowienia o warunkowym umorzeniu postępowania, odnotowywane są w Krajowym Rejestrze Karnym funkcjonującym przy sądach okręgowych. O to, czy osoba była karana, prócz samych zainteresowanych, mają prawo spytać m.in.: sąd, prokurator, organy prowadzące postępowania karne, a nieraz również pracodawca.
  Rejestr przyjmuje też pytania o karalność cudzoziemców i obywateli polskich mieszkających za granicą. W biurze podawczym dostaniemy wniosek, za złożenie którego zapłacimy 30 zł. Nie potrzebujemy żadnych innych dokumentów, prócz dowodu tożsamości. Jeśli nie byliśmy karani i składamy wniosek osobiście, zaświadczenie dostaniemy niemal od ręki. Jeżeli wysyłamy wniosek pocztą, odpowiedź z KRK dostaniemy listem poleconym.

  – Przepisy prawa pracy nie rozstrzygają tego, kto powinien zapłacić za zaświadczenie – wyjaśnia Jacek Strzyżewski z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. – Przed zatrudnieniem te koszty będzie musiał zapewne ponieść przyszły pracownik, w trakcie zatrudnienia – pracodawca.
  Informacje o skazanych umieszcza się w rejestrze na podstawie karty karnej sporządzonej przez sąd. Zaraz po uprawomocnieniu się orzeczenia karta wysyłana jest do rejestru.

  – Zgodnie z ustawą, trafią tu wszyscy skazani prawomocnym wyrokiem, niezależnie od jego wysokości i od tego, czy jest on z warunkowym zawieszeniem kary, czy nie – wyjaśnia Krystyna Pierzynowska z biura Krajowego Rejestru Karnego. – Także ci, wobec których sąd orzekł karę grzywny na podstawie Kodeksu karnego. Jeśli jednak taką samą karę otrzymaliśmy na podstawie Kodeksu wykroczeń nie zostaniemy do rejestru wpisani.

  Znajdziemy się natomiast w rejestrze również wtedy, gdy mamy na koncie karę aresztu, nawet jeśli orzeczono ją na podstawie Kodeksu wykroczeń.

  Karalność może być przeszkodą w zatrudnieniu się na kierowniczym stanowisku, związanym z odpowiedzialnością majątkową itp. Prawo przewiduje więc sytuacje, w których uznaje się skazanie za niebyłe – najczęściej wtedy, gdy po upływie określonego czasu nastąpi jego zatarcie. W przypadku kary grzywny jest to pięć lat.
  Zatarcie następuje także na skutek decyzji sądu, prezydenta RP lub wskutek zmiany ustawodawstwa, bądź pomyślnego upływu okresu próby, na który warunkowo zawieszono karę. Gdy karta karna zostanie usunięta z rejestru, skazany ma prawo twierdzić, że nie był karany, a żaden organ ani instytucja nie może ograniczać jego praw powołując się na jego karalność.

  Punkt Informacyjny Krajowego Rejestru Karnego przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu
  ul. Hejmowskiego 2 61 - 736 Poznań, tel. 61 62 83 091 (092, 093, 094)

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo