Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla kogo dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych?

Milena Kochanowska
Uprzywilejowanymi kredytobiorcami są osoby z minimum trójką dzieci
Uprzywilejowanymi kredytobiorcami są osoby z minimum trójką dzieci 123 RF
Kto i na jakich zasadach może sie starać o dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych wyjaśnia Tomasz Serafin z PKO Banku Polskiego w Poznaniu

Od kiedy będzie można znów ubiegać się o kredyt w ramach programu Mieszkanie dla Młodych?
Jeżeli ktoś zamierza kupić mieszkanie w przyszłym roku i skorzystać z dopłat, to wniosek będzie mógł złożyć od 2 stycznia 2017. W budżecie dopłat na 2017 rok pozostało jeszcze 373 mln złotych. Jeśli natomiast ktoś chce skorzystać z dopłat z programu MdM w 2018 roku, wniosek może składać już teraz.

**

Jeśli beneficjent programu MDM nie będzie miał zdolności kredytowej, do umowy kredytowej mogą przystąpić inne osoby, również z nim niespokrewnione

**

Czy warto się spieszyć ze składaniem takiego wniosku?
Tak. Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, program dopłat teoretycznie trwa do końca 2018 roku. Trzeba jednak pamiętać, że z każdym dniem limit środków w funduszu dopłat się zmniejsza. Jeśli w 2017 roku zostanie wykorzystany w 50 procentach, to Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzyma przyjmowanie wniosków. Może się też stać tak, że limit na 2017 rok zostanie całkowicie wykorzystany już w styczniu. Warto więc pospieszyć się z decyzją o zakupie mieszkania, jeśli chcemy z dopłat skorzystać.

Kto może skorzystać z kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych?
Odbiorcą kredytu są osoby prywatne: małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz single. Kredytobiorcą może być osoba, która złożyła wniosek o dofinansowanie wkładu własnego najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym skończyła 35 lat i nie była właścicielem domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Warunków tych nie trzeba spełniać, gdy w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wychowujemy przynajmniej 3 dzieci.

Na co możemy ten kredyt przeznaczyć?
Na kupienie mieszkania lub domu na rynku pierwotnym lub wtórnym albo sfinansowanie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej. Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 75 m kw. a domu 100 m kw. Jeśli mamy co najmniej 3 dzieci powierzchnia zwiększa się o 10 m kw.

Na jakie dopłaty możemy liczyć?
Od 10 do 30 proc. tzw wartości odtworzeniowej obowiązującej w gminie, na której położona jest nieruchomość. Wysokość dopłat jest uzależniona od liczby dzieci, które wychowuje kredytobiorca. Maksymalne dopłaty – 30 proc. dostaną osoby z co najmniej 3 dzieci.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jednym z podstawowych warunków uzyskania finansowego wsparcia jest zaciągnięcie kredytu na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania, na okres minimum 15 lat w jednym z banków współpracujących z BGK. W przypadku, gdy beneficjent programu MDM nie będzie miał zdolności kredytowej, do umowy kredytowej mogą przystąpić inne osoby, również z nim niespokrewnione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski