Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Delegowanie za granicę - jakie formalności musimy załatwić w ZUS?

Milena Kochanowska
Coraz więcej polskich firm deleguje pracowników za granicę
Coraz więcej polskich firm deleguje pracowników za granicę 123 RF
Jakie formalności trzeba załatwić przed delegowaniem pracownika za granicę wyjaśnia Anna Rosińska z oddziału ZUS-u w Ostrowie Wielkopolskim

Jakie formalności musimy załatwić w ZUS-ie, gdy wysyłamy pracownika do kraju Unii Europejskiej?
Pracodawca, który wysyła pracownika do pracy za granicą, powinien wystąpić do ZUS-u z wnioskiem o wystawienie zaświadczenia A1.

Do czego służy to zaświadczenie?
Potwierdza ono fakt, że osobę delegowaną do pracy za granicę, wykonującą za granicą pracę w ramach prowadzonej w Polsce działalności gospodarczej lub wykonującą pracę w więcej niż jednym państwie, obowiązuje polskie ustawodawstwo. To znaczy, że jej składki na ubezpieczenia społeczne opłacane są nadal w Polsce. Zaświadczenie wydawane jest przez ZUS na wniosek pracodawcy, pracownika lub przedsiębiorcy.

Czy oznacza to, że taki pracownik jest zawsze ubezpieczony w Polsce?

Nie. Jeśli dana osoba pracuje w polskiej firmie i jest oddelegowana do pracy w innym państwie członkowskim, nadal jest ubezpieczona w Polsce. Warunkiem jest jednak to, by przewidywany czas jej pracy nie przekroczył 24 miesięcy i żeby nie pracował w zastępstwie innej osoby, której okres delegowania się skończył.

A jeśli pracownik nie podlega pod polskie ustawodawstwo?

Wówczas należy skontaktować się z instytucją – odpowiednikiem ZUS-u na terenie kraju, do którego pracownik wyjeżdża do pracy.

W jaki sposób ZUS ułatwił pracodawcom załatwianie formalności?
W związku z tym, że coraz więcej firm kieruje swoich pracowników do pracy na terenie UE, ZUS usprawnił proces wydawania zaświadczeń A1. Wcześniej wypełniali je pracodawcy, teraz robią to za nich pracownicy ZUS-u. Dzięki temu zaświadczenia wystawiane są sprawniej i szybciej, bo nie ma w nich błędów, które bardzo często w nich się pojawiały.

Jak wygląda proces ubiegania się o zaświadczenie A1?
Pracodawca składa do ZUS-u wniosek o wydanie zaświadczenia A1 na druku US-3. ZUS sprawdza, czy dana osoba spełnia wszystkie warunki. Jeżeli tak, to wystawia zaświadczenie A1 i przekazuje je, zgodnie z wyborem pracodawcy, drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych, pocztą lub do rąk własnych.

W jakim terminie ZUS powinien wydać to zaświadczenie?
Zaświadczenie A1 ZUS wydaje się w ciągu 7 dni, z wyjątkiem przypadków wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski