Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co to jest halitoza i jak możemy z nią skutecznie walczyć?

Milena Kochanowska
Sięgnijmy po produkty spożywcze, które mają właściwości czyszczące zęby, na przykład po surową marchew czy seler
Sięgnijmy po produkty spożywcze, które mają właściwości czyszczące zęby, na przykład po surową marchew czy seler 123 RF
Współczesna medycyna dysponuje już kilkoma skutecznymi sposobami w walce z halitozą. Najczęstszą przyczyną problemu są nieleczone choroby jamy ustnej

Halitoza to bardzo powszechna dolegliwość, choć nie lubimy się do tego przyznawać. 50 proc. społeczeństwa stwierdza u siebie nieświeży oddech, a 12 proc. nie zdaje sobie sprawy z tego, że go ma.

W większości przypadków, aby nie zmagać się z tym problemem wystarczy nie dopuszczać do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia oraz dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Stomatolodzy potwierdzają, że pacjenci z halitozą, którzy regularnie korzystają z zabiegów higienizacji profesjonalnej, czyli usuwania kamienia i złogów nazębnych w gabinecie, nie mają tego problemu.

Dbajmy o higienę
Nieświeży oddech towarzyszy m.in. próchnicy, zapaleniu dziąseł, zmianom grzybiczym, kamieniowi nazębnemu, zapaleniom miazgi, wszelkim stanom ropnym. Wszystkiemu winne są bakterie, wytwarzające związki o nieprzyjemnym zapachu, dlatego podstawą walki z halitozą jest usuwanie ich podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak trzeba uważać. W skład flory bakteryjnej jamy ustnej wchodzą pożyteczne bakterie, które nie powodują infekcji, a pomagają im zapobiegać. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty, używając do tego miękkiej szczoteczki do zębów oraz pasty z fluorem. Szczotkowanie usuwa jednak najwyżej 25 proc. bakterii z jamy ustnej.

- Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc niezbędna jest nić dentystyczna lub domowy irygator. Używanie ich codziennie jest konieczne i zdecydowanie poprawia zapach z ust. Higienę można wspomóc płukankami: antybakteryjnymi, jeżeli mamy problemy z dziąsłami, a ziołowymi, gdy chcemy poprawić zapach z ust i zachować zdrowe dziąsła - radzi lek. stom. Marcin Kopeć.

Ważne w codziennej higienie jest także dodatkowe oczyszczanie powierzchni języka, najlepiej specjalnym skrobakiem i dbanie o zdrowe dziąsła. Pomocne okażą się też płukanki z chlorheksydyną, która zwalcza drobnoustroje odpowiedzialne za choroby dziąseł. Płukanie (również roztworem wody z solą) pomaga pozbyć się mikrobów zalegających na wewnętrznej stronie policzków i zewnętrznej stronie dziąseł.

Nawadniajmy się

Powstawaniu nieświeżego oddechu sprzyja suchość w ustach. Pobudzić pracę ślinianek można poprzez żucie gumy bez cukru, jedzenie owoców bogatych w wodę, picie mleka, płukanie ust roztworem z siemieniem lnianym.

Rzućmy palenie

Mając problem z oddechem, powinniśmy zrezygnować z palenia tytoniu. Wdychanie szkodliwych substancji uszkadza tkanki dziąseł i bywa przyczyną nawracających stanów zapalnych. Palenie papierosów wiąże się z powstawaniem kamienia nazębnego i szybszym namnażaniem bakterii. Powoduje też niedobór witaminy C, zmniejszenie ilości śliny, zaburza mikroflorę w ustach na niekorzyść tych „przyjaznych” naszemu organizmowi bakterii.

Szukajmy specjalnych preparatów

Jeśli po zjedzeniu czegoś nie mamy możliwości umycia zębów, sięgnijmy po produkty spożywcze, które mają właściwości czyszczące zęby lub pobudzające pracę ślinianek, na przykład po surową marchew czy seler. - Najnowsze badania wskazują, że żucie gumy z octanem cynku i wyciągiem z kory magnolii zmniejsza poziom lotnych związków siarki w ustach. Szukajmy więc preparatów zawierających takie właśnie składniki, bo eliminują one przyczynę, a nie maskują problem, jak odświeżacze do ust - mówi lekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski