Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choinka w domu czyli niezapomniany zapach świąt

Milena Kochanowska
Choinkę najlepiej kupić przed samymi świętami
Choinkę najlepiej kupić przed samymi świętami 123 RF
Świąt bez choinki, nie wyobraża chyba sobie nikt. Tylko nieliczni zadowalają się gałęziami w wazonie lub większymi czy mniejszymi stroikami. Na zapach lasu w domu czekają nie tylko dzieci... Jak wybrać i jak dbać o choinkę?

Zdecydowana większość z nas chce mieć w domach podczas Świąt Bożego Narodzenia choinkę – albo sztuczną, albo prawdziwe, żywe drzewko. Wybór tych sztucznych jest obecnie bardzo duży i coraz bardziej przypominają one z wyglądu drzewka naturalne. Tylko od zasobności naszego portfela zależy, jakiej wielkości i jakości choinkę kupimy (ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych). Handlowcy oferują nam nawet drzewka już ubrane, przeważnie w jednej, odpowiednio skomponowanej kolorystyce. Ozdobione można też kupić drzewka naturalne.

Wybór należy oczywiście do każdego z nas, nic nie zastąpi jednak prawdziwego drzewka i jego zapachu lasu. To jeden z niezapomnianych świątecznych zapachów, na który czekamy cały rok. Z punktu widzenia ochrony przyrody, kupując takie choinki nie wyrządzamy zaś środowisku żadnej szkody, bo rosną one na specjalnych plantacjach. Po 6/7 latach od założenia plantacji można wycinać pierwsze drzewka, mają wówczas ok. 1,5 metra. W puste miejsca co roku dosadza się nowe. O wiele przyjemniej też ubiera się choinkę w gronie rodzinnym – to także buduje tę jedyną w swoim rodzaju atmosferę gwiazdki.
Jeśli zdecydujemy się na prawdziwą choinkę, to gdzie i jakie drzewko najlepiej kupić? Nie każdego stać na szlachetne odmiany świerku, sosnę, czy sprowadzaną do nas najczęściej z Niemiec lub Holandii – jodłę. Najpopularniejsze są więc świerki pospolite, które pięknie pachną, ale szybko się osypują po pierwszym podeschnięciu. Zdecydowanie trwalszy jest świerk srebrny. Drzewka powinny być jednak wycięte jak najpóźniej – najlepiej dopiero na kilka dni przed Świętami, zwłaszcza gdy nie ma dużego mrozu, który naturalnie je konserwuje. Leśnicy szczególnie polecają sosnę, bo wygląda pięknie i nie sypie tak igieł jak świerk. Rolę choinki może spełniać również daglezja.

Na drzewko w donicy powinniśmy decydować się właściwie tylko wtedy, gdy albo od początku w niej rosło, albo też jest odpowiednio przesadzone i ma nieuszkodzony system korzeniowy. Wówczas jest szansa, że na wiosnę będzie je można wysadzić do gruntu.

A co zrobić, żeby choinkom bożonarodzeniowym przedłużyć żywot pod naszym dachem? Czy są jakieś środki chemiczne do tego służące, czy też wystarczą domowe sposoby i jakie?

– Żeby choinka dotrwała w mieszkaniu co najmniej do Trzech Króli nie stawiajmy jej przy kaloryferze, w przeciągach lub w intensywnym świetle – radzi Agnieszka Raszewska, florystka. – Przycięte drzewko wstawiamy do wody, ale przed tym obcinamy końcówkę pnia, bo roślina pokrywa zawsze uszkodzenia żywicą, a ona nie pozwoli jej czerpać wody. Do niej można dodać specjalną odżywkę do kwiatów ciętych lub 2-3 łyżki stołowe cukru.

Jeśli mamy choinkę w donicy i chcemy później przesadzić ją do ogrodu, nie możemy trzymać jej długo w ciepłym mieszkaniu, bo rozhartuje się i na pewno się nie przyjmie. Te trzymane na tarasach czy balkonach nadal mogą być ozdobione, by cieszyć dzieci, ale można je wówczas z powodzeniem przesadzić do gruntu. Pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu bryły korzeniowej przed ewentualnym mrozem i zbytnim nasłonecznieniem – wstawmy więc drzewko w większą doniczkę, a przestrzenie między nimi zasypmy korą i podlewamy obficie, żeby nie przeschło.

Na koniec ostrzegamy wszystkich "choinkowych kłusowników'' – nieuczciwość niepopłaca, może się więc okazać, że wycięty nielegalnie z lasu świerk będzie was kosztował wiele więcej niż najdroższa choinka na targowisku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski