Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 700 mln złotych dla placówek medycznych w Wielkopolsce. Większość trafi do szpitali

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Placówki medyczne w całym kraju otrzymają więcej pieniędzy. Do Wielkopolski trafi aż 742 mln złotych, z czego większość tej kwoty przyznana zostanie szpitalom.
Placówki medyczne w całym kraju otrzymają więcej pieniędzy. Do Wielkopolski trafi aż 742 mln złotych, z czego większość tej kwoty przyznana zostanie szpitalom. Grzegorz Broniarczyk
Wielkopolski NFZ przekazał do wszystkich podmiotów medycznych aneksy zwiększające wartości umów w drugim półroczu 2023 r., a w przypadku tzw. szpitali sieciowych także informację o zwiększeniu ryczałtu na ten okres.

Ma to związek z kolejnym wzrostem wynagrodzeń w ochronie zdrowia od 1 lipca. W przypadku Wielkopolski do wszystkich podmiotów posiadających umowę z NFZ trafią w ciągu drugiego półrocza 2023 r. dodatkowe 742 mln zł. 85 proc. z tej wartości, czyli ponad 631 mln zł otrzymają tzw. szpitale sieciowe.

W Wielkopolsce jest ich 48. W tej kwocie mieści się zarówno wzrost ryczałtu PSZ i zwiększenie wartości umów w świadczeniach odrębnie finansowanych, jak i w zakresach (jeśli dany szpital je posiada) np. podstawowej opieki zdrowotnej czy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

- Pieniądze te są przeznaczone przede wszystkim na realizację obowiązku ustawowego, czyli podniesienie minimalnych wynagrodzeń dla personelu medycznego zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę, ale nie tylko. To też dodatkowe fundusze na złagodzenie efektów rosnących kosztów funkcjonowania, a także wzmocnione zostały wyceny świadczeń bardzo istotnych dla będących najbliżej pacjenta szpitali powiatowych, czyli w zakresach chirurgii, interny i położnictwa. Zwiększenia przełożą się również na korzyść dla pacjentów, bowiem dotyczą także liczby świadczeń - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

- Widoczne jest dla nas także, że zdecydowanie lepiej radzą sobie z tym wyzwaniem szpitale dobrze zarządzane, a także takie, które podjęły trud zmian organizacyjnych, np. profilowania świadczeń na istniejących oddziałach przez ostatni rok. Zdecydowanie wygrywa świadome i zaangażowane zarządzanie.

Gdyby porównać wartość umów na drugie półrocze 2023 r. sprzed i po realizacji rekomendacji AOTMiT w Wielkopolsce, okazuje się, że jej średni wzrost wynosi w szpitalach sieciowych 21 proc.

- Wprowadzenie w życie rekomendacji AOTMiT wymagało także ogromnej pracy pracowników Funduszu. W skali całej Polski przygotowali oni około 35 tys. aneksów do umów. W przypadku Wielkopolski - niemal 3,8 tys., przy czym zmiana wycen miała miejsce w ponad 10 tys. punktów umowy, a każdy punkt to konkretna poradnia, gabinet stomatologiczny czy przychodnia lekarza rodzinnego - tłumaczy Agnieszka Pachciarz. - Aneksy trafiały do świadczeniodawców od początku lipca. Cieszymy się, że proces ich podpisywania idzie sprawnie. Według stanu na czwartek, 20 lipca w Wielkopolsce niemal 90 proc. wszystkich podmiotów odesłało podpisane aneksy, a tylko w przypadku szpitali sieciowych było to około 70 proc.

- Wprowadziliśmy przez ostatni rok poważne zmiany organizacyjne. Przed nimi funkcjonowały dwa oddziały wewnętrzne. Jeden z nich wykonywał ryczałt na niskim poziomie - nieco ponad 50 proc., natomiast średni czas pobytu wynosił na nim 7-9 dni. Koszty były ogromne, dlatego zdecydowaliśmy się na konsolidację oddziałów. Czerwiec był pierwszym miesiącem z pełnym wykonaniem ryczałtu, w lipcu będzie podobnie. Nadrabiamy zaległości i widzimy, że zmiany zaczynają się opłacać - mówi Grzegorz Gibaszek, dyrektor Szpitala w Kole.

- Nasza interna i chirurgia wykonują umowę na ponad sto procent. Zwiększyliśmy też liczbę zabiegów na oddziale ginekologicznym i będziemy robić to nadal. Dlatego pozytywnie odbieram wzrost wycen w trzech wspominanych obszarach. Dobrze funkcjonują też nasze poradnie specjalistyczne - otworzyliśmy m.in. poradnię alergologiczną, a w planach mamy dalszy rozwój. Następnym elementem profilowania może być np. zakład opiekuńczo-leczniczy w budynku, który pozostał po oddziale wewnętrznym.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski