Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 63 tysiące interwencji strażników miejskich w Poznaniu w 2022 roku. Ile mandatów wlepili?

Alicja Durka
Alicja Durka
Według danych najwięcej zgłoszeń, bo aż 42 579 - dotyczyło źle zaparkowanych pojazdów.
Według danych najwięcej zgłoszeń, bo aż 42 579 - dotyczyło źle zaparkowanych pojazdów. Łukasz Gdak
W 2022 roku straż miejska w Poznaniu otrzymała ponad 73 tys. zgłoszeń od mieszkańców. Informacje dotyczyły przede wszystkim źle zaparkowanych samochodów. Zgłoszenia przełożyły się na blisko 63 tys. interwencji i ponad 53,5 tys. mandatów.

Straż miejska interweniowała ponad 63 tysiące razy

W komunikacie magistratu podano, że w 2022 r. strażnicy miejscy przyjęli 73 462 zgłoszenia, a interweniowali w ponad 63 tys. przypadków. Według danych najwięcej zgłoszeń, bo aż 42 579 - dotyczyło źle zaparkowanych pojazdów.

W sprawach czystości i porządku strażnicy odebrali 6 341 zgłoszeń, zwierząt wymagających pomocy - 5 729, spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem - 4 855, zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi - 3 062, awarii i uszkodzeń infrastruktury miejskiej - 2 554, spalania odpadów - 1 587, a gospodarki odpadami - 1 108 powiadomień.

- W wyniku przeprowadzonych kontroli 53 552 osoby ukarano mandatami, 6 329 - pouczono, a 3 381 spraw skierowano do sądów

- przekazał magistrat.

W podsumowaniu podano, że niemal połowa zawiadomień z 2022 roku - 36,5 tys. - zgłoszona została telefonicznie, prawie 25 tys. poprzez pocztę elektroniczną, w tym za pomocą miejskiej aplikacji Smart City.

Z powodu spożywania alkoholu w miejscach zabronionych oraz nieodpowiedniego zachowania pijanych osób strażnicy interweniowali ponad 3 tys. razy. W ubiegłym roku strażnicy niemal tysiąc razy byli wzywani do osób, które z powodu upojenia alkoholowego wymagały udzielenia pomocy. Prawie zawsze wzywany był zespół ratownictwa medycznego. W tych interwencjach bardzo ważną rolę spełniają obserwatorzy monitoringu miejskiego, gdyż przy niskich temperaturach leżącym na ziemi grozi śmierć z wychłodzenia organizmu.

Operatorzy monitoringu miejskiego przekazali dyżurnym policji i straży miejskiej 7 911 zaobserwowanych zdarzeń wymagających interwencji, z czego najwięcej - 3 690 zgłoszeń - dotyczyło ścisłego centrum Poznania. Policjanci zatrzymali 130 osób, sprawców czynów karalnych. Na podstawie zdjęć z listów osób poszukiwanych operatorzy rozpoznali w przestrzeni publicznej 16 osób - wszyscy zostali zatrzymani przez patrole policji.

Wskazano również, że poznańscy strażnicy - samodzielnie lub razem z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - 4 475 razy skontrolowali miejsca przebywania bezdomnych. Zaowocowało to udzieleniem pomocy medycznej 32 osobom. Z kolei 824 osób w stanie upojenia alkoholowego przetransportowano do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, a 52 zabrano do szpitali.

Za palenie tytoniu w miejscach objętych zakazem strażnicy ukarali 3 237 osób, a 21 spraw przekazali do sądów.

Straż miejska na drodze

Najwięcej interwencji poznańskiej straży miejskiej - 42 579 - dotyczyło źle zaparkowanych aut. Strażnicy wystawili ponad tysiąc nakazów usunięcia samochodów, które były pozostawione w zabronionych miejscach i utrudniały ruch. Doprowadzili także do usunięcia niemal 800 wraków.

Strażnicy miejscy podejmowali działania wobec pieszych ponad tysiąc razy. Wobec rowerzystów zaś 184 razy, a w stosunku do poruszających się między innymi hulajnogami elektrycznymi 78 razy.

Interwencje dotyczyły także pasa drogowego. Strażnicy ujawnili 119 nieprawidłowo ustawionych kontenerów na odpady i skierowali 2 309 uwag lub wniosków dotyczących awarii bądź uszkodzeń infrastruktury drogowej.

- Strażnicy przeprowadzili ponad 1,2 tys. kontroli dotyczących palenia w piecach zakazanymi paliwami. W 890 przypadkach nie stwierdzili spalania odpadów, natomiast 326 osób ukarano, a 7 spraw skierowano do sądów. W 29 przypadkach wątpliwych pobrali próbki popiołów i przekazali je do badań laboratoryjnych

- czytamy w komunikacie magistratu.

W podsumowaniu działalności strażników podano również, że w ubiegłym roku strażnicy doprowadzili do usunięcia 1 087 nielegalnych wysypisk śmieci, z czego w 130 przypadkach ukarano sprawców zaśmiecenia terenu. 2 472 interwencji dotyczyło też osób niszczących roślinność. Strażnicy przeprowadzili 4 648 kontroli placów budów i terenów do nich przyległych - w 145 przypadkach stwierdzili uchybienia porządkowe.

Pomoc dla zwierząt

W ubiegłym roku, do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej strażnicy przekazali ponad tysiąc ptaków wymagających pomocy, a do Schroniska dla Zwierząt - 272 bezpańskie psy oraz 128 kotów wymagających pomocy. Z kolei wobec osób wyprowadzających na spacer psy strażnicy interweniowali łącznie 538 razy.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W tych gminach żyje się najlepiej! Opublikowano ranking „Gmina Dobra do Życia”. W kraju najlepszy okazał się Kleszczów z woj. łódzkiego, ale wielkopolskie gminy również znalazły się na wysokich miejscach. Aby zobaczyć piętnaście najlepszych gmin w Wielkopolsce, przejdź do galerii --->Zobacz też: Oto 10 najmniejszych wsi w Wielkopolsce. Zobacz, gdzie mieszka tylko jedna osoba!

15 gmin w Wielkopolsce, w których mieszka się najlepiej. Mie...

Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski