Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Wdzięczności nie stanie na Malcie. Będzie nowe miejsce?

Mateusz Pilarczyk
Tak ma wyglądać Pomnik Wdzięczności.
Tak ma wyglądać Pomnik Wdzięczności.
Miasto nie zmieniło zdania. Pomnik Wdzięczności nie stanie nad Maltą. W środę członkowie komitetu odbudowy pomnika, z jego szefem prof. Stanisławem Mikołajczakiem, próbowali przekonać do swoich argumentów Jerzego Stępnia, zastępcę prezydenta Poznania.

- Podtrzymałem stanowisko, które zostało przekazane komitetowi wcześniej na piśmie. Nie jest możliwe postawienie tego typu budowli, bo tak trzeba rozpatrywać ten pomnik, nad Maltą. Nie jest to zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego - mówi Jerzy Stępień, zastępca prezydenta Poznania.

Pomnik Wdzięczności: Nie ma zgody dla budowy na Malcie

Decyzja ta jest poparta stanowiskiem miejskich prawników i architektów. Malta jest przeznaczona na tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, a pomnik mający charakter patriotyczno-sakralny nie mieści się w zapisach planu i nie może powstać na polanie w pobliżu startu toru regatowego.

- Taki obiekt powinien stanąć w odpowiednim miejscu - dodaje Jerzy Stępień.

Członkowie komitetu próbowali przekonać, że Pomnik Wdzięczności, choć nie mieści się w literalnych zapisach planu dla Malty, to jest zgodny z jego duchem. I ten argument nie zmienił jednak decyzji miasta.

W trakcie godzinnej rozmowy pojawiły się też propozycje innej lokalizacji dla Pomnika Wdzięczności, bo miasto nie jest przeciwne samej idei budowy monumentu. Zresztą komitet rozważał różne lokalizacje, wśród których był plac Adama Mickiewicza.

Poznań: Pomnik Wdzięczności stanie nad Maltą [WIZUALIZACJE]

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, nazywany pomnikiem Wdzięczności, powstał w 1932 roku w podziękowaniu za odzyskaną w 1918 roku niepodległość. Został zbudowany ze składek mieszkańców Wielkopolski i stanął na placu Mickiewicza, w miejscu pomnika Otto von Bismarcka. Był on złożony z łuku triumfalnego, z dominującą 6-metrową postacią Jezusa. Komitet chce, aby właśnie w tej formie odbudować monument.

Pomnik Wdzięczności zburzyli hitlerowcy w 1939 roku. Komitet chce, aby z odbudową zdążyć na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Odbudowa pomnika w starej formie spotkała się z krytyką młodych historyków sztuki, krytyków architektury, ale też sporej część poznaniaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski