Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska w UE. Kto "rządził" w Unii przed Tuskiem i Bieńkowską

BAZA
Polska w UE – kto „rządził” w Unii przed Tuskiem i Bieńkowską
Polska w UE – kto „rządził” w Unii przed Tuskiem i Bieńkowską Piotr Smolinski
Objęcie tematem numer jeden w mediach jest objęcie przez Donalda Tuska funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej, a przez Elżbietę Bieńkowską stanowiska komisarza w jednym z unijnych resortów. Warto jednak pamiętać, że politycy znad Wisły już wcześniej piastowali ważne stanowiska w strukturach UE.

Do czasu nominacji premiera Tuska, najbardziej prestiżowym unijnym stanowiskiem mógł pochwalić się Jerzy Buzek. Były premier w latach 2009-2012 piastował urząd przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Zresztą w dalszym ciągu jest ważną postacią w europarlamencie, będąc przewodniczącym komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowe i Energii. Pod przewodnictwem Polaków działają dziś także Komisja Rolnictwa (Czesław Siekierski) i Komisja do spraw Konstytucjonalnych (Danuta Hübner).

CZYTAJ TEŻ: Elżbieta Bieńkowska jest kandydatką Polski na komisarza UE

Zresztą nasi delegaci od początku Polskiego członkostwa w UE mają duży wkład w pracę europarlamentu. Ważne funkcje pełnili w nim także reprezentanci z Wielkopolski. Marcin Libicki był przewodniczącym Komisji Petycji, Marek Siwiec przewodniczył delegacji zajmującej się stosunkami z Ukrainą, a następnie został wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Natomiast Sidonia Jędrzejewska w latach 2010 i 2011 była generalnym sprawozdawcą PE ds. budżetu Unii Europejskiej. Warto też wspomnieć o Filipie Kaczmarku, który działał tak aktywnie, że w 2009 i 2013 roku zdobywał nagrodę MEP Award przyznawaną najbardziej pracowitym europosłom.
O ile przewodniczący Rady Europejskiej, którym zostanie Donald Tusk, nazywany jest prezydentem UE, o tyle Komisja Europejska, w której ma zasiąść Elżbieta Bieńkowska, to odpowiednik krajowych rządów. Dotychczas czworo Polaków sprawowało funkcję „unijnych ministrów”. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej, czyli 1 maja 2004 roku, stanowisko komisarza ds. handlu objęła Danuta Hübner. Kiedy w listopadzie 2004 roku „europejski rząd” formował José Manuel Barroso, była minister zaczęła kierować resortem ds. polityki regionalnej, ale w lipcu 2009 roku zrezygnowała i stanowisko to przejął Paweł Samecki.

Barroso przewodniczył także komisji tworzonej w 2009 roku. Polsce przypadła wówczas funkcja komisarza s. budżetu i programowania finansowego, którym został Janusz Lewandowski. W lipcu 2014 roku uzyskał on mandat posła do Europarlamentu i komisarzem został Jacek Dominik, który wcześniej zajmował się w rządzie kwestią wprowadzenia w Polsce euro. Warto zauważyć, że wówczas liczba komisarzy odpowiadała liczbie państw członkowskich UE. Obecnie tworzona komisja pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera z Luksemburga będzie skromniejsza, więc już nie każdy kraj będzie miał w niej swojego przedstawiciela. Stąd nominacja minister Bieńkowskiej może szczególnie cieszyć.

CZYTAJ TEŻ: Ewa Kopacz z poparciem zarządu Platformy jako kandydat na premiera

Każdy kraj członkowski ma za to zagwarantowane miejsce w unijnych sądach, czyli Sądzie (dawniej Sąd Pierwszej Instancji) oraz Trybunale Sprawiedliwości. Obecnie nasz kraj reprezentują w nich odpowiednio Irena Wiszniewska-Białecka i Marek Safian. Trudniej uzyskać nominację na prestiżową funkcję jednego z rzeczników generalnych Trybunału. W 2013 roku sztuka ta udała się Maciejowi Szpunarowi.

Polska ma także swoich przedstawicieli na może mniej eksponowanych, ale istotnych stanowiskach. Jerzy Plewa jest dyrektorem generalnym w dyrekcji ds. rolnictwa, czyli ma wpływ na politykę agrarną Unii. Z kolei Jarosław Pietras, który był Szefem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, jest dyrektorem generalnym Dyrekcji Generalnej E w Radzie Unii Europejskiej. Tłumacząc na polski, odpowiada za sprawy związane ze środowiskiem, edukacją, transportem i energią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski