Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Polska niepodległość 1918". Marek Rezler walczy z mitami

Zbyszek Snusz
Zbyszek Snusz
Polska niepodległość 1918
Polska niepodległość 1918 Wydawnictwo Poznańskie
"Polska niepodległość 1918" Marka Rezlera to książka, która stawia wiele pytań. A odpowiedzi nie zawsze są takie, jakie chcielibyśmy usłyszeć. Przedstawiamy nowość z Wydawnictwa Poznańskiego, w której znany historyk rozprawia się z wieloma mitami, które narosły wokół polskiej drogi do niepodległości.

Nikogo nie powinno zaskoczyć, że najnowszą książkę Marka Rezlera czyta się jednym tchem. Sprzyja temu świetny styl autora, który na koncie ma już wiele pozycji związanych z historią Wielkopolski i Poznania. Tym razem Rezler na warsztat wziął datę, który od lat wzbudza emocje, czyli 11 listopada. Jak sam pisze, "owa data wyjątkowo często była poddawana manipulacjom, tonowaniu, ukrywaniu - lub gloryfikacji".

Już samo jej ustalenie generowało wiele problemów. Polska była pod zaborami, a każdy zabór odzyskiwał niepodległość w innym czasie. W "Polskiej niepodległości 1918" autor przypomina między innymi, że każda z części podzielonej Polski miała swoją własną drogę do wolności. Opisuje, jak Polacy walczyli na frontach Wielkiej Wojny.

Niby to oczywiste, ale kto dzisiaj zdaje sobie sprawę, że 11 listopada jako święto narodowe istnieje dopiero od 1937 roku?

Marek Rezler lubi wsadzać kij w mrowisko. Delikatnie rzecz ujmując, daleki jest od zachwytów nad romantycznymi polskim powstaniami. Nie szczędzi mocnych słów: "niepotrzebne, bez żadnych szans na sukces". Ale nie w Wielkopolsce. Tutaj "praca organiczna połączona z gotowością do wystąpienia zbrojnego, tworzenie struktur konkurencyjnych dla zaborcy, konsekwentne podtrzymywanie świadomości narodowej sprawiły, że w 1918 roku wybuch powstania zbrojnego traktowano jako sprawę oczywistą i naturalną".

POLECAMY: Marek Rezler o Powstaniu Wielkopolskim: Nie szukajmy sensacji na siłę, nie twórzmy mitów [ROZMOWA]

Autor opisuje również walkę o granice po 1919 roku, pochyla się nad rzekomą mocarstwowością młodego państwa, a także późniejszą tzw. zdradą zachodnich sojuszników.

Książka przybliża ponadto sylwetki polityków budujących niepodległą Rzeczpospolitą, a zamyka ją kalendarium niepodległości (od 1908 do 1923 roku).

Polska niepodległość 1918

Cena: 44,90 zł
Autor: Marek Rezler
Wydawnictwo Poznańskie
Liczba stron: 416
Oprawa: twarda
Data premiery: 18 kwietnia 2018

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski