Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska – Niemcy czyli migracje zarobkowe

Artykuł sponsorowany
Dlaczego coraz więcej Polaków decyduje się opuścić kraj, rodzinę i postawić wszystko na jedną kartę? Powód wydaje się być oczywisty – lepsze zarobki i perspektywa rozwoju.

Praca w Niemczech kusi nie tylko dobrym standardem życia ale również możliwością pracy w swoim zawodzie.

Wykształcenie a statystyki
Obecnie nie tylko młodzież wyjeżdża w poszukiwaniu pracy za granicą, według badań CBOS - "Wyjazdy zarobkowe za granicę" na zatrudnienie w Niemczech decyduje się coraz więcej osób w wieku 35-45 lat. Okazuje się, że najchętniej na wyjazd decydują się mężczyźni w wieku 25- 34 lat, a w ostatnich latach czterech na dziesięciu potwierdza, że pracowało za granicą. Badania pokazują, że pracy nie brakuje dla osób z każdym wykształceniem. Doświadczenie pracy za granicą potwierdza prawie tyle samo osób z wykształceniem wyższym, średnim co i z zasadniczym zawodowym. Różnica waha się o zaledwie 2%. Najmniej osób decyduje się na wyjazd posiadających podstawowe wykształcenie.

Praca w Niemczech
Dlaczego tak dużo osób decyduje się na wyjazd? Często po prostu oferty w Niemczech są dużo atrakcyjniejsze, a niektóre zawody bardziej doceniane jak np. opiekunka osób starszych. Do utrzymania się w typowym Niemieckim mieście potrzebujemy około 3 tysięcy złotych, przy czym pracując jako właśnie opiekunka dla starszych osób czy sprzedawca w sklepie jesteśmy w stanie zarobić 3 razy więcej, a pracując jako inżynier nawet do 10 razy więcej. Rachunek jest bardzo prosty w tym zestawieniu. W Polsce niektóre zawody są po prostu mniej opłacalne, a jeśli nie chcemy zmieniać zawodu i dobrze zarabiać, często wyjazd za granicę jest jedynym rozwiązaniem. Wielką zaletą Niemiec jest również ich położenie – stosunkowo bliska odległość od naszego kraju jest dodatkową zachętą do wyjazdu, ponieważ pracownicy nie muszą rezygnować z kontaktu z rodziną oraz znajomymi. Częstym rozwiązaniem jest również osiedlenie się niedaleko granicy, wówczas podróż do Polski trwa znacznie krócej i jest możliwa częściej niż raz do roku. Również duża część osób osiedla się po wschodniej stronie Niemiec, mimo że jest to biedniejsza część kraju, nadal dla Polaków jest ona bardzo atrakcyjna. Dzieje się tak dlatego, że gospodarka tego kraju się bardzo dobrze rozwinięta i posiada stabilną sytuację w Europie.

Język to nie wszystko
Jeśli nie mówisz biegle po Niemiecku, a chcesz wyjechać za granicę nie stanowi to przeszkody. Większość pośredników pracy organizujących wyjazdy do Niemczech jak GoWork.pl ma w swojej ofercie również bardzo tanie kursy językowe, dzięki którym można na bieżąco podszkolić swoje umiejętności. W Większości zawodów wystarczy znać tylko podstawowe elementy języka umożliwiające pracę np. opiekunka osób starszych musi umieć się porozumieć ze swoim podopiecznym, jednak ważniejsze są tutaj zdolności interpersonalne, odpowiednie podejście do osoby starszej, często również chorej. Coraz więcej pracodawców ceni sobie właśnie doświadczenie w wykonywanym zawodzie, zdolności komunikacyjne niż biegłą znajomość języka. Lepiej jest się również uczyć języka już podczas wyjazdu, ponieważ wtedy obcuje się z nim cały czas, przez co łatwiej jest go przyswoić. Można się wtedy nauczyć również charakterystycznych zwrotów dla danego regionu co również ułatwi pracę.

Chcąc znaleźć stałe zatrudnienie za granicą z pewnością opłaca się wyjechać do Niemiec. W ciągu najbliższych lat nadal jest przewidywana tendencja wzrostowa przy wyjazdach zarobkowych za granicę, więc Polski rynek będzie musiał nadal walczyć o pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski