Zamach w Barcelonie. Junes Abujakub został zastrzelony

  Zamach w Barcelonie. Junes Abujakub został zastrzelony

  Michał Kurowicki AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  23-letni Marokańczyk Junes Abujakub, ostatni z terrorystów odpowiedzialnych za dokonanie serii zamachów w barcelonie i Cambrills, został zastrzelony po długim pościgu.
  Zamach w Barcelonie. Junes Abujakub został zastrzelony

  ©AFP/EAST NEWS

  Hiszpańska policja była na tropie kierowcy, który rozjeżdżał ludzi na deptaku La Rambla w Barcelonie od ubiegłego czwartku. W poszukiwania zaangażowano setki policjantów, zarówno w mundurach, jak i po cywilnemu. Jak potwierdzają służby, zamachowiec namierzony w położonej ok. 40 kilometrów od Barcelony miejscowości Subirats, miał na sobie atrapę pasu szahida.

  Czytaj także: Marsylia: mężczyzna wjechał samochodem w dwa przystanki autobusowe. Nie żyje jedna osoba

  Kilkanaście godzin wcześniej funkcjonariusze przeszukiwali jedno z mieszkań w górskim miasteczku Ripoll, tuż przy granicy z Francją.
  Policja najpierw ustawiła blokady na drogach dojazdowych do miejscowości. Następnie zablokowała ulicę w centrum miejscowości. W końcu przystąpiła do interwencji, informuje BBC. Według relacji okolicznych mieszkańców akcji towarzyszył duży hałas. Funkcjonariusze wynieśli z mieszkania dwa duże plecaki. Z późniejszych informacji przekazanych przez policję okazało się, że było to miejsce pobytu Abdelakiego As-Satty'ego, imama, który w ciągu dwóch miesięcy zdołał przygotować grupę do dokonania zamachu. 45-letni Markokańczyk był także handlarzem narkotyków, a ideologię dżihadu rozprzestrzeniał prawdopodobnie wskutek kontaktu z jednym z terrorystów, którzy dokonali zamachu w Madrycie w 2004 roku (poznali się podczas wspólnego pobytu w więzieniu).

  Po kilku godzinach policja zorganizowała konferencję prasową. Dowiedzieliśmy się z niej, że kierowca busa, który rozjeżdżał ludzi na głównym deptaku Barcelony, to 22-letni Marokańczyk Junes Abujakub. Należał do 12-osobowej grupy zamachowców odpowiedzialnych za śmierć niewinnych osób podczas ataku na La Rambla.

  Czytaj także: Hiszpania: Younes Abouyaaqoub wciąż poszukiwany. Zamachowcy planowali atak na Sagrada Familia?

  W poniedziałek po południu media hiszpańskie powołując się na policję poinformowały o złapaniu Junesa Abujakuba.

  Zanim doszło do unieszkodliwienia ostatniego poszukiwanego, schwytano, zostało zastrzelonych przez policję bądź zginęło podczas eksplozji w domu w Alcanar jedenastu członków terrorystycznej komórki. W poszukiwania Abujakuba zaangażowały się także służby specjalne państw Unii Europejskiej, poinformował Joaquin Forn, minister spraw wewnętrznych Katalonii. Policja podejrzewała, że bezpośrednio po dokonaniu ataku Junes Abujakub mógł wyjechać do Francji. Jak podał dziennik „El Pais”, Abujakub po tym, jak rozjeżdżał ludzi na La Rambla, wysiadł z pojazdu i udał się na pobliskie targowisko. Tam ślad po nim zaginął. „El Pais” opublikował na swojej stronie internetowej zdjęcia z monitoringu, na których widać zamachowca idącego targowiskiem.


  STORYFUL/x-news

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRZEZ NIEMCOW OD LAT EUROPA I SWIAT MA SAME PROBLEMY

   Roland (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Sprowadzaja terorystow-cos nie tak jest z tymi Helmutami

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo