Wizyta Trumpa sukcesem PR-owym Polski. Nie zabrakło także...

  Wizyta Trumpa sukcesem PR-owym Polski. Nie zabrakło także konkretów

  Maciej Deja AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  06.07.2017 warszawaprzemowienie prezydenta donalda trumpa na placu krasinskich w warszawie pod pomnikiem powstania warszawskiego oficjalna wizyta w polscedonald

  06.07.2017 warszawa przemowienie prezydenta donalda trumpa na placu krasinskich w warszawie pod pomnikiem powstania warszawskiego oficjalna wizyta w polsce donald trump speech to polish people official visit in poland warsaw fot. bartek syta / polska press ©Bartek Syta

  Przemówienie prezydenta USA wygłoszone na Placu Krasińskich trafiło na czołówki mediów na całym świecie – Polska nigdy nie miała takiej promocji. Pobyt amerykańskiego przywódcy w naszym kraju przyniósł też wymierne korzyści. Obu stronom.
  06.07.2017 warszawaprzemowienie prezydenta donalda trumpa na placu krasinskich w warszawie pod pomnikiem powstania warszawskiego oficjalna wizyta w polscedonald

  06.07.2017 warszawa przemowienie prezydenta donalda trumpa na placu krasinskich w warszawie pod pomnikiem powstania warszawskiego oficjalna wizyta w polsce donald trump speech to polish people official visit in poland warsaw fot. bartek syta / polska press ©Bartek Syta


  Agencja Informacyjna Polska Press

  Przed wizytą na szczycie G20 w Hamburgu Donald Trump potrzebował poprawić swoją pozycję, zarówno w oczach Władimira Pu­ti­na, jak i dotychczasowych sojuszników. Doradcy przekonali go, że najlepiej swój cel zrealizuje, odwiedzając Warszawę.
  Amerykański przywódca w stolicy Polski fetowany był niemal jak papież, pogroził palcem Rosji, skrytykował moralną i ideową stagnację Europy Zachodniej i wyjechał, nie obiecawszy niczego dla Stanów Zjednoczonych problematycznego. A Polsce i jej historii zrobił najlepszą, nie tylko polityczną, reklamę w dziejach, zalewając wszystkich potokiem ładnych i ważnych słów. Co pozostanie po przyjeździe Trumpa w pamięci Polaków i mieszkańców globu?

  – Ta wizyta wynikała głównie z amerykańskich interesów. Dobrze, że współgrają one w jakiś sposób z naszymi – mówił w roz­mowie z reporterem Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) Krzysztof Bosak, wiceszef Ruchu Narodowego. Zarówno USA, jak i Polska wraz z pozostałymi krajami Trójmorza mogą być zadowolone z deklaracji zacieśniania wzajemnej współpracy przy dostawach gazu. Europa Środkowa, dzięki gazoportom w Świnoujściu i Kłajpedzie (w perspektywie również na chorwackiej wyspie Krk) będzie mniej zależna energetycznie od Rosji, a Amerykanie znajdą rynek zbytu dla surowca, którego po wybuchu rewolucji łupkowej mają w nadmiarze.
  Po wizycie Trumpa polska armia zyskała również kontrakt na zakup najnowocześniejszego systemu rakietowego Patriot. Pierwsze baterie mają do nas trafić już w 2022 r., a ich całkowity koszt wyniesie 30 mld zł.

  Polska jako prymus w dziedzinie wydatków na zbrojenia może też w perspektywie liczyć na inne kontrakty z Amerykanami i być spokojna o reakcję USA w razie konfliktu zbrojnego. Trump zapewnił bowiem w Warszawie o utrzymaniu w mocy art.5 paktu północnoatlantyc­kiego, mówiącego o reakcji na agresję wobec sojusznika.
  Amerykański prezydent wezwał również Rosję do zaprzestania destabilizacji Ukrainy i wspierania bliskowschodnich reżimów, co przez światowe media odbierane jest jako najostrzejszy komunikat wystosowany do Kremla przez przywódcę USA od lat.

  Wizyta Trumpa pozostanie też w pamięci ze względu na swój wymiar symboliczny. To nie buczenie na Lecha Wałęsę czy przedstawicieli opozycji, ale lekcja historii Polski (jak pisze BBC), którą dał na tle pomnika Powstania Warszawskiego, zdjęcie ukazujące przyglądanie się wraz z prezydentem Andrzejem Dudą „Rejtanowi” Jana Matejki czy zabawny „uścisk” dłoni z polską pierwszą damą przejdą do historii.

  Agencja Informacyjna Polska PressAgencja Informacyjna Polska Press
  Amerykański przywódca właśnie w Warszawie wygłosił mocne, światopoglądowe przemówienie. Polskę stawiał w nim za wzór niezłomności, walki o wolność i przyszłość, którą powinny – jego zdaniem – podjąć wszystkie państwa narodowe, szczególnie Europy Zachodniej. „To przemówienie mające wpływ na sytuację geo­polityczną na świecie” – napisał na łamach WP Sławomir Sierakowski. Zarówno przemówienie, jak i kluczowe pytanie, które w nim padło: czy Zachód ma siłę, by przetrwać, zostaną zapamiętane i w dużej mierze zdefiniują jego prezydenturę.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lewactwo wściekłe ! Nie tego się spodziewali po wizycie Trumpa.

   Ta wizyta podziałała (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   na lewiznę niczym kamienie żółciowe i czerwonka.
   Brawo Trump !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chyba tylko

   www (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   w pisowskiej sekcie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo