Wirus Petya. Świat dostał potężny cios od hakerów

  Wirus Petya. Świat dostał potężny cios od hakerów

  Tom Partiff

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wirus Petya. Świat dostał potężny cios od hakerów

  ©Sputnik/EAST NEWS

  Paraliż banków, lotnisk i linii przesyłających energię. Po raz kolejny hakerzy pokazali, że są w stanie zagrozić w skali globalnej. A świat na razie nie ma lekarstwa na takie uderzenia.
  Wirus Petya. Świat dostał potężny cios od hakerów

  ©Sputnik/EAST NEWS

  Jeden z największych cyberataków w historii dotknął systemów i sieci komputerowych oraz doprowadził do unieruchomienia komputerów w wielu firmach i instytucjach na terenie Rosji, Wielkiej Brytanii i USA. Ucierpiały systemy agencji rządowych. Trudności zanotowały też wielkie przedsiębiorstwa naftowe i transportu morskiego. Hakerzy dotarli nawet do systemu kontroli poziomu napromieniowania w dawnej elektrowni atomowej w Czernobylu.


  Najpierw zaatakowano Ukrainę i to ona była najbardziej poszkodowana. Następnie atak szybko rozprzestrzenił się na Europę i Stany Zjednoczone. Zdaniem ekspertów systemy informatyczne zostały zainfekowane służącym wymuszeniom internetowym oprogramowaniem ransomware. Tym razem chodziło o wirusa „Petrwrap”. Stanowi on odmianę innego wirusa nazywanego „Petya” i jest podobny do tego, który w maju zaatakował między innymi systemy szpitali należących do brytyjskiej publicznej służby zdrowia (NHS). W obu przypadkach za ponownie uruchomienie komputerów hakerzy żądali okupu w bitcoinach o równowartości 300 dolarów.

  Amerykańskie źródła wywiadowcze twierdzą, że atak przypominał akcję sabotażową podjętą w przeszłości przez wiązaną z Koreą Północną grupę hakerską Lazarus. Nie brakuje też opinii, że była to jedynie próba generalna jakiejś grupy, która może szykować się do prawdziwego uderzenia.

  Uderzenie nastąpiło kilka godzin po tym, gdy brytyjski minister obrony Michael Fallon oświadczył, że w obliczu zagrożenia atakiem hakerskim Wielka Brytania jest gotowa użyć [wobec ewentualnych sprawców] wszelkich dostępnych środków - między innymi sił powietrznych, morskich, lądowych, a także działań w samej cyberprzestrzeni.  Pierwszym celem ataków stała się Ukraina. Zmasowane działania hakerów objęły tamtejsze systemy bankowy i telekomunikacyjny, sieć sklepów Auchan, kijowskie metro, państwowego dystrybutora energii, producenta samolotów transportowych Antonow, główne ukraińskie porty lotnicze oraz sieci komputerowe samego rządu.

  CZYTAJ TAKŻE: Industroyer - nowa broń rosyjskich hakerów. Jak zaatakować Polskę nie ruszając się sprzed komputera

  Hakerzy zarazili też wirusem sieć komputerową nieczynnej już siłowni jądrowej w Czarnobylu, na terenie której działa zakład przechowywania zużytego paliwa jądrowego).

  Szefowie elektrowni zdecydowali, ze monitorowanie promieniowania placu przemysłowego będzie się odbywało ręcznie. Szybko sytuacja wróciła do normy.

  Anton Haraszczenko, doradca szefa ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych natychmiast oskarżył o atak Moskwę. - Przeciw Ukrainie rozpoczęto cyberatak, który odbywa się pod przykrywką wirusa - mówił Haraszczenko.

  Miejscowe media zwróciły uwagę, że atak miał miejsce w przeddzień ukraińskiego święta Dzień Konstytucji i zaledwie kilka godzin po tym, jak w Kijowie nieznany sprawca zabił oficera ukraińskiego wywiadu, pułkownika Maksima Szapowala, szefa specjalnego gabinetu w resorcie obrony Ukrainy. Nieznany sprawca odpalił ładunek wybuchowy.

  Moskwa odpowiedziała równie szybko, że to nie jej robota - dowodem ma być to, że jej koncern Rosnieft oraz inne firmy też stały się obiektem hakerskiego ataku. Pracownicy największego rosyjskiego producenta ropy zobaczyli w pewnej chwili na ekranach swoich komputerów komunikat o zaatakowaniu wirusem. Sytuacja wydawała się poważna, skoro szefostwo giganta wydało oświadczenie, że atak hakerski mógł mieć poważne konsekwencje, ale pomogły systemy rezerwowe i dzięki temu ani wydobycie, ani przeróbka surowca nie zostały wstrzymane.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   antywiru

   krpek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   robi się gorąco, cieszę się ze w firmie ostatnio przeszliśmy na g datę, infomatyk zrobił rozeznanie i poradził mi tego, zainstalowaliśmy ni etylko na komputerach ale i na komórkach, bo coraz...rozwiń całość

   robi się gorąco, cieszę się ze w firmie ostatnio przeszliśmy na g datę, infomatyk zrobił rozeznanie i poradził mi tego, zainstalowaliśmy ni etylko na komputerach ale i na komórkach, bo coraz częściej i na urządzenia mobilne sa ataki a Gdata ma bardzo dobrą wykrywalność i ochronę przed malwarezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska nie docenia zagrożenia

   An_nwK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wszyscy szukają winnego, a dziennikarze już wywęszyli kto za tym stoi - Rosja moi mili, Rosja....rozwiń całość

   Wszyscy szukają winnego, a dziennikarze już wywęszyli kto za tym stoi - Rosja moi mili, Rosja. https://www.washingtonpost.com/world/national-security/this-weeks-global-ransomware-attack-was-a-ruse-to-deflect-attention-from-the-true-culprit-researchers-say/2017/06/29/da455a0e-5cf0-11e7-9b7d-14576dc0f39d_story.html?utm_term=.6b577c3158fe

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mogliby roznieść w pył tych wszystkich kapitalistycznych burżujów.

   ani łezki bym nie uronił. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   ciekawe co tam z systemem monetarnym. wirtualne miliardy z których korzysta kapitalistyczna banda?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podatki

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   To kto by placil podatki?
   A ja tam wolal bym zeby w Polsce osiedlali sie bogaci ludzie ktorzy dobrze placa osoba w.swoim otoczeniu,zamiast zeby wynosili sie do Francji,Hiszpanii itd.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie wiesz pan co mówisz!

   Boerin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   bogaci płacą podatki,a o,, Panama liście" pan słyszał ? a o rajach podatkowych w Beneluksie i Holandii ?, tzw. skrzynki pocztowe? Bogaci nie płacą zarówno w Polsce jak i na zachodzie , jeśli już to...rozwiń całość

   bogaci płacą podatki,a o,, Panama liście" pan słyszał ? a o rajach podatkowych w Beneluksie i Holandii ?, tzw. skrzynki pocztowe? Bogaci nie płacą zarówno w Polsce jak i na zachodzie , jeśli już to zaniżone,a nawet bardzo zaniżone .Dlatego drukuje się pieniądze bez pokrycia czyli wirtualne,tak czy nie?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie i tak

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Świat staje się jak mały kraj, Łódź się wyludnia, bo ludzie nie chcą tam żyć.
   Podobnie jest z podatkami, jeśli firmy mają lepsze warunki i niższe podatki w innym kraju europejskim to czasem się...rozwiń całość

   Świat staje się jak mały kraj, Łódź się wyludnia, bo ludzie nie chcą tam żyć.
   Podobnie jest z podatkami, jeśli firmy mają lepsze warunki i niższe podatki w innym kraju europejskim to czasem się tam przenoszą.
   Ale to dobrze, wg mnie, niech Państwa starają się tak samo jak firmy muszą się starać żeby ich produkty ktoś chciał kupować.
   Raczej powinniśmy zabiegać, żeby firmy z np Holandii rozliczały się w Polsce a nie na odwrót, podejrzewam, że zyskalibyśmy na tym. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poprawiam błąd

   Boerin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   powinnam napisać Luksemburg zamiast Beneluks

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo