Ustawy sądowe, rekonstrukcja rządu, nowa ordynacja wyborcza....

  Ustawy sądowe, rekonstrukcja rządu, nowa ordynacja wyborcza. Wielkie przetasowanie w polityce

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Najważniejsze osoby w obozie władzy dwa lata temu: Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Beata Szydło. Jak będzie po tym tygodniu?

  Najważniejsze osoby w obozie władzy dwa lata temu: Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Beata Szydło. Jak będzie po tym tygodniu? ©Piotr Smolinski

  Wiele wskazuje na to, że w tym tygodniu poznamy ostateczne odpowiedzi na najważniejsze pytania w polityce: jaki kształt będą miały ustawy sądowe, jak będzie wyglądał rząd po rekonstrukcji i jaka będzie ordynacja wyborcza.
  Najważniejsze osoby w obozie władzy dwa lata temu: Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Beata Szydło. Jak będzie po tym tygodniu?

  Najważniejsze osoby w obozie władzy dwa lata temu: Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Beata Szydło. Jak będzie po tym tygodniu? ©Piotr Smolinski

  Gdy za kilkanaście lat będą powstawać analogie opisujące lata rządów PiS-u, to jednym z haseł będzie na pewno termin „grudniowe kumulacje”. Już trzeci rok z rzędu ten miesiąc okazuje się być jednym z najważniejszych w politycznym kalendarzu całego roku. W 2015 r. mieliśmy kulminację sporu o Trybunał Konstytucyjny. TK wydawał kolejne wyroki - w zależności od brzmienia uznawane lub nie. Przez ulicę ciągnęły kolejne demonstrację, konstytuował się Komitet Obrony Demokracji, rosła popularność Ryszarda Petru.
  Z kolei rok temu w grudniu mieliśmy przede wszystkim okupację Sejmu przez opozycję i wywołany tym ogromny kryzys polityczny, który w pewnej chwili groził nawet paraliżem parlamentu i prac rządu (tak było choćby przy okazji głosowania w sprawie budżetu na 2017 r.).

  Wprawdzie mamy dopiero początek miesiąca, ale wszystko wskazuje na to, że także w tym roku grudzień będzie jednym z najgorętszych politycznie momentów w całego 2017. Już teraz wiadomo, że w ciągu kilku dni dojdzie do spiętrzenia się wielu budzących ogromne emocje spraw. Chodzi o reformę sądownictwa oraz o zmiany w ordynacji wyborczej. Na to jeszcze nałoży się posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej poświęcone kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 (jednym jej właścicieli był mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz) oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.
  Komisja Weryfikacyjna zajmie się w tym tygodniu sprawą reprywatyzacji kamienicy przy ul. Noakowskiego 16
  A jeszcze wisi nad nami rekonstrukcja, która była formalnie zaplanowana na początku grudnia. - Taka data padła na wspólnej konferencji prasowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i premier Beaty Szydło, była mowa o początku grudnia - przypomniała Joachim Brudziński w piątek w wywiadzie dla radiowej Jedynki. - Wszyscy wiemy, że 24 grudnia siadamy do stołu wigilijnego i nikt po 24 grudnia nie będzie robił rekonstrukcji - dodał jednak natychmiast, asekurując się, gdyby jednak w tym tygodniu zmiany w rządzie nie zostały ogłoszone.

  Najważniejsze pytanie tego tygodnia brzmi: jak silnie są ze sobą powiązane sprawa rekonstrukcji rządu oraz ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. O tym, że jest między nimi więź, widać wyraźnie - sam fakt, że rekonstrukcja się opóźnia w tym samym tempie jak zwalniają prace nad ustawami sądowymi są tego najlepszym potwierdzeniem. Ale jak silne jest ich połączenie? Właśnie nadchodzący tydzień o tym przesądzi.

  Ludwik Dorn o zmianach w ordynacji wyborczej


  Źródło: TVN 24  Czego się spodziewać? Poprzedni tydzień przyniósł sprzeczne sygnały ze strony kancelarii prezydenta. Gdy w komisji sejmowej zaczęły się prace nad ustawami sądowymi, natychmiast prezydenccy prawnicy i przedstawiciele zaczęli robić raban, że wychodzą poza linię, której przekroczyć nie wolno było. Poszedł nawet sygnał, że może być kolejne weto. Chodziło o wzmocnienie pozycji ministra sprawiedliwości. Jego nadmiernie rozbudowane uprawnienia były przyczyną (przynajmniej oficjalną) wet Andrzeja Dudy w lipcu. Ale podczas wznoszenia poprawek ona znowu urosła, co miało być pretekstem do weta.

  Ale w piątek wywiadu w radiowej Trójce udzielił prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński. I już żadnych wypowiedzi o wetach nie było. - W tej chwili wydaje się, że te wszystkie warunki brzegowe zostały zachowane - podkreślił Łapiński.
  Zmiany w ordynacji wyborczej. Najwięcej kontrowersji budzi zapis o likwidacji głosowania za pomocą listów. Sejmowa komisja pracami nad zmianami w ordynacji zajmie się w poniedziałek. Niewykluczone, że głosowania odbędą się jeszcze w tym tygodniu
  Oczywiście, można ten dualizm wypowiedzi zrozumieć dosłownie. Sugestie weta pojawiły się, gdy Andrzej Duda był jeszcze w Wietnamie, a tam dokładnie nie zrozumiał, jakie poprawki się pojawiły, więc zagroził zatrzymaniem ustaw. Ale potem wrócił, wszystko doczytał, uspokoił się - a wtedy jego rzecznik poprawki de facto pochwalił.

  Ale raczej należy to widzieć jako fragment większej układanki. Kształt, jaki teraz mają ustawy sądowe, pokazuje, że Andrzej Duda sięgnął w lipcu po weta nie po to, by inaczej ukształtować ustrój Polski, co przede wszystkim wzmocnić swoją pozycję polityczną.

  W takiej sytuacji rekonstrukcja rzeczywiście może mieć miejsce nawet w tym tygodniu. Jeśli dla prezydenta są ważniejsze koncesje, jakie uzyskał w składzie gabinetu, niż końcowy kształt ustaw sądowych, to nie musi czekać do końca procedowania reformy sądownictwa. I pewnie największą przeszkodą w jej dokonaniu będzie wniosek o wotum nieufności wobec rządu, jaki złożyła Platforma Obywatelska, a nie kwestie ustrojowe.

  Oczywiście, nie znaczy to, że sprawa reform sądowych jest już zakończona. Gdyby rekonstrukcja poszła nie po myśli Andrzeja Dudy, pewnie znów sięgnie po weto. Tak samo jakby jednak ustawy, które trafią na jego biurko, były de facto kopiami tych wcześniej zawetowanych. Ale w innych sytuacjach dokumenty podpisze. Wtedy PiS będzie mógł powiedzieć, że dokonał reformy wymiaru sprawiedliwości tak, jak tego chciał. I wszystkie jego niedostatki będą od tej pory szły na konto tej partii.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo