Upadłość SKOK Wybrzeże w Gdańsku. ZUS wstrzymuje wypłaty na...

  Upadłość SKOK Wybrzeże w Gdańsku. ZUS wstrzymuje wypłaty na konta SKOK Wybrzeże

  AB/AIP

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  ZUS wstrzymuje wypłaty na konta SKOK Wybrzeże

  ZUS wstrzymuje wypłaty na konta SKOK Wybrzeże ©Krzysztof Kapica/Archiwum

  W związku z możliwą upadłością SKOK Wybrzeże, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymuje wypłatę świadczeń na konta klientów w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Wybrzeże w Gdańsku
  ZUS wstrzymuje wypłaty na konta SKOK Wybrzeże

  ZUS wstrzymuje wypłaty na konta SKOK Wybrzeże ©Krzysztof Kapica/Archiwum

  Przypomnijmy, w piątek 15 września Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zawieszeniu działalności Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Wybrzeże" w Gdańsku. Jednocześnie Komisja wystąpiła do sądu o ogłoszeniu upadłości SKOK "Wybrzeże". 15 670 członków SKOK Wybrzeże trzymało tam 128,13 mln zł oszczędności.

  Czytaj także: Bankrutuje kolejna SKOK. 15 tys. osób z oszczędnościami w SKOK "Wybrzeże" ma problem  W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymuje wypłatę świadczeń na konta klientów w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Wybrzeże w Gdańsku.

  - Prosimy wszystkich naszych klientów, pobierających dotychczas świadczenia za pośrednictwem SKOK Wybrzeże o pilny kontakt z najbliższą placówką ZUS i zmianę rachunku bankowego, na który mają być przelewane świadczenia - informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS Oddział w Gdańsku, Krzysztof Cieszyński.

  Upadłość SKOK "Wybrzeże". To już kolejna kasa spółdzielcza, która idzie do likwidacji, a Bankowy Fundusz Gwarancyjny, na który lwią część środków płacą klienci komercyjnych banków pokrywa jej straty. W ciągu ostatnich lat upadłość spotkała kilkanaście SKOK-ów; tylko w tym roku przed wakacjami podobny los dotknął klientów SKOK Nike oraz SKOK w Kędzierzynie Koźlu. Mimo, że SKOK-i sa od kilku lat poddane nadzorowi finansowemu, to jak widać ich dość woluntarystyczna działalność - zwłaszcza w zakresie udzielanie kredytów z oszczędności jakie tam w dobrej wierze gromadzą członkowie Kasy, prowadzi do upadłości i wystawia na szwank samą ideę kas, pomyślanych jako instytucja mająca działać na zasadach zbliżonych (w uproszczeniu) do kasy zapomogowo-pożyczkowej znanej nam z wielu zakładów pracy.

  Nasz nowy program "Peryskop":


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo