Silne trzęsienie ziemi w Meksyku. Duże zniszczenia, co...

  Silne trzęsienie ziemi w Meksyku. Duże zniszczenia, co najmniej 32 ofiary śmiertelne [ZDJĘCIA]

  Michał Kurowicki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Źródło: RUPTLY

  Co najmniej 32 osoby zginęły w wyniku trzęsienia ziemi w Meksyku. Wśród zabitych są dzieci. Władze regionu Chiapas, na południu kraju, wezwały ludzi mieszkających na wybrzeżu do ewakuacji. Wydano ostrzeżenie przed tsunami. Lokalne media podkreślają, że to najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Meksyk od ponad stu lat.
  Ewakuowani mieszkańcy Mexico City
  1/12
  przejdź do galerii

  Ewakuowani mieszkańcy Mexico City ©AP/EAST NEWS

  Wstrząsy dochodziły do 8,4 stopni w skali Richtera i powracały kilka razy w piątek nad ranem. Epicentrum znajdowało się około stu kilometrów od miejscowości Pijijiapan w stanie Chiapas na południu Meksyku na głębokości 67 kilometrów.

  Mocne wstrząsy były odczuwalne także w środkowej części kraju, w tym w oddalonej o tysiąc kilometrów od epicentrum stolicy kraju - mieście Meksyk. W tej liczącej ponad 20 milionów mieszkańców metropolii trzęsły się budynki, a ludzie w panice uciekali na ulice, informuje agencja AFP.


  Meksyk | Trzęsienie ziemi w Meksyku  Źródło: MX Azteka/x-news


  Jeden z przebywających w stolicy Meksyku turystów Luis Carlos Briceno powiedział w rozmowie z Agencją Reuters, że nigdy w życiu nie był w miejscu, w którym ziemia trzęsła się tak bardzo. Wiele domów w stolicy i okolicach pozbawionych jest prądu. Najwięcej ofiar było natomiast w okolicach miasta Pijijiapan, które znajdowało się najbliżej epicentrum trzęsienia. Ludzie ginęli tam pod gruzami domów i upadających drzew.

  Władze stanu Chiapas, który został najbardziej dotknięty trzęsieniem poinformowały, że zniszczone zostały m.in. domy, szkoły i szpitale oraz wezwały ludzi, którzy mieszkają na wybrzeżu Pacyfiku do opuszczenia swoich domów. Związane jest to z możliwością wystąpienia ogromnych fal tsunami.
  Ostrzeżenie przed nimi zostało wydane także dla wybrzeży kilku innych krajów, w tym: Gwatemali, Hondurasu, Nikaragui, Panamy i Kostaryki. Do tej pory nie wydano natomiast ostrzeżeń o tsunami dla zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. W ratowanie rannych i usuwanie skutków trzęsienia meksykański rząd zaangażował straż pożarną, policję oraz część oddziałów wojskowych.

  Do zachowania spokoju wezwał mieszkańców swojego kraju także prezydent sąsiedniej Gwatemali Jimmy Morales Cabrera. W wystąpieniu telewizyjnym poinformował, że w wyniku trzęsienia ziemi ucierpiało wiele budynków w zachodniej części kraju. Dodał, że dotychczas ma informacje tylko o jednej ofierze śmiertelnej.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo