Sejm [TRANSMISJA NA ŻYWO] Debata nad ustawami o Sądzie...

  Sejm [TRANSMISJA NA ŻYWO] Debata nad ustawami o Sądzie Najwyższym i KRS. Drugie czytanie projektów

  Kacper Rogacin (AIP), wideo: Sejm/x-news

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W Sejmie trwa debata nad prezydenckimi projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Głosowanie prawdopodobnie odbędzie się w piątek.
  Sejm [TRANSMISJA NA ŻYWO] Debata nad ustawami o Sądzie Najwyższym i KRS. Drugie czytanie projektów
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Marek Szawdyn

  Po ubiegłotygodniowych pracach w komisji sprawiedliwości, prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym trafił do Sejmu. Jego drugie czytanie, już z poprawkami PiS, przyniosło serię kolejnych spięć opozycji z przedstawicielami rządu.

  - Klub Prawa i Sprawiedliwości w pełni popiera projekt pana prezydenta. Ta propozycja zmierza do zreformowania Sądu Najwyższego - mówił przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz.


  KOMENTARZ | PIOTR ZAREMBA O TYM, CZY PREZYDENT ANDRZEJ DUDA ZAWETUJE USTAWY O SĄDZIE NAJWYŻSZYM I KRS


  - Opozycja wielokrotnie w dyskusji podnosi nieuprawnione zarzuty, jakoby zmierzamy do upolitycznienia sądów. A tymczasem popatrzmy, czy te sądy dziś nie są upolitycznione? Myślę, że są, tak jak nigdy dotąd - dodał Piotrowicz.

  Zgodnie z zapowiedziami, opozycja złożyła wniosek o odrzucenie projektu w drugim czytaniu. Poseł Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o wycofanie jego projektów.

  Sejm TRANSMISJA NA ŻYWO | Debata o Sądzie Najwyższym i KRS
  - Te projekty są niemal identyczne jak te, które zostały zawetowane w lipcu. Jedyną zmianą jest to, że w paru miejscach zamiast prokuratora generalnego, wstawiono prezydenta - tłumaczył. Kropiwnicki dodał, że PiS zasłania się chęcią reformy sądownictwa, a tak naprawdę chodzi mu o upolitycznienie sądów.

  - Chcecie to zrobić, by móc wydawać polityczne wyroki - mówił.

  - Sądy trzeba reformować, ale proszę mi pokazać chociaż jedną ustawę, jeden przepis, który reformuje wymiar sprawiedliwości - dodała Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

  Głos z mównicy sejmowej zabrała także I prezes SN - Małgorzata Gersdorf.

  Jako jedyny z opozycji podjął w miarę udaną grę o utrzymanie się w głównym nurcie tej jesieni. Wszystko dzięki dobremu pomysłowi z wnioskiem o odwołanie

  Najwięksi wygrani oraz przegrani politycznej jesieni [GALERIA]

  16

  Dopiero, gdy ustawy sądowe i rekonstrukcja się zakończą, będzie można jasno ocenić, jak mocno przesunął się do przodu w polityce prezydent: czy wskoczył na pozycję współdecydującego obok Jarosława Kaczyńskiego (jak dziś akcentuje to w wywiadach jego otoczenie), czy też pozostanie stopień niżej. Ale choć długości kroku, który wykonał, jeszcze nie znamy, to na pewno będzie on najdłuższy wśród osób w tym zestawieniu. Odkąd prezydent pokazał, jaką siłę ma jego weto, trudno się spodziewać, by obóz władzy dalej próbował go marginalizować jak wcześniej. Oddzielna sprawa, że ciągle nie widać, jak tak naprawdę posiadane wpływy Duda zamierza wykorzystać. Fot. Marek Szawdyn  - Z przykrością muszę stwierdzić że dla polskiego wymiaru sprawiedliwości i parlamentaryzmu to chwila tragiczna. Polski suweren dokonuje tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości. Tyle że to żadna reforma - powiedziała.

  - W podobny sposób zreformowali państwo Trybunał Konstytucyjny. Czy to samo chcecie zrobić z SN? Zniszczyć autorytet instytucji budowanej przez 100 lat? - pytała.

  - Mogliście się stać reformatorami polskiego sądownictwa a staliście się jego grabarzami - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

  - Nie wystarczy mieć w nazwie prawo i sprawiedliwość żeby zmieniać prawo i reformować wymiar sprawiedliwości. Trzeba mieć dobre intencje do tego i poczucie odpowiedzialności, że każdy z naszych rodaków idący do sądu i szukający tam sprawiedliwości powinien mieć pewność, że sądy są niezawisłe. Wy tę niezależność i niezawisłość sądom odbieracie. Zostaliście wybrani do rządzenia, a nie do sądzenia, a tak naprawdę po tych 2 latach wam potrzeba nie rządzenia, ale leczenia od uzależnienia od władzy, głodu władzy absolutnej. My na to nie pozwolimy, przywrócimy niezależność sądów. Nie zagłosujemy za ustawą niezgodną z Konstytucją i nie poprzemy zmiany, która nie daje Polakom poczucia sprawiedliwości - mówił prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

  ZOBACZ TEŻ | Środowiska adwokackie apelują do prezydenta


  Źródło: TVN 24

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  freferf

  erfer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  sejm na zywo tu
  http://allsh.net/nYRVS

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oglądałem przez chwilę

  małpa w czerwonym (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  i słyszałem jakąś rechoczącą ropuchę - przez chwilę nawet po niemiecku. Zachowanie marszałka zupełnie nieprofesjonalne - powinien wezwać służby weterynaryjne i usunąć ropuchę z sali, bo zwierzątka...rozwiń całość

  i słyszałem jakąś rechoczącą ropuchę - przez chwilę nawet po niemiecku. Zachowanie marszałka zupełnie nieprofesjonalne - powinien wezwać służby weterynaryjne i usunąć ropuchę z sali, bo zwierzątka te wydzielają jad, niebezpieczny dla ludzi, a ponadto powinny być odwiezione do swego naturalnego środowiska / np. bagna, wysypiska śmieci /, bo wśród nieprzyjaznego środowiska grozi im całkowite wyginięcie. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sądy muszą być apolityczne

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  A Kaczyński powinien stanąć przed Trybunalem Stanu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wątpię

  małpa w czerwonym (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  czy mu kiedykolwiek stanął, tym bardziej przed trybunałem stanu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiS właśnie niszczy Demokrację.

  AB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  PiS niszczy nam Wolną Polskę


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak trzymać

  Rumcajs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  To że stonka drze dzioba , to znak że opylanie przynosi rezultaty - szalom.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kiedy wreszcie

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Ryza Szmate przerobimy na wycieraczke do spluwania??? Czyli na to na co zaluguje?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !

  maciek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Ulubieniec starego marksisty z Żoliborza.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  piotrowicz czerwona gwiazda pis

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo