Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sędzia TK Julia Przyłębska była źle oceniona. Ale treść opinii to tajemnica

Łukasz Cieśla
Sędzia TK Julia Przyłębska była źle oceniona. Ale treść opinii to tajemnica
Sędzia TK Julia Przyłębska była źle oceniona. Ale treść opinii to tajemnica Piotr Smolinski
Sędzia Julia Przyłębska z Poznania orzeka w Trybunale Konstytucyjnym. Jej postawa w TK wzbudza kontrowersje. Tymczasem przed laty poznańscy sędziowie negatywnie ocenili jej kompetencje zawodowe. Na pewien czas zablokowali jej możliwość pracy w sądownictwie. Ale treści tamtej opinii nie poznamy. Bo jak poinformował nas prezes poznańskiego sądu, ocena kompetencji sędzi Przyłębskiej jest „tajemnicą prawnie chronioną”.

Poznańska sędzia Julia Przyłębska orzeka w Trybunale Konstytucyjnym. Jest postrzegana jako reprezentantka interesów rządzącego PiS. Ostatnio przedstawiła zwolnienia lekarskie. Pojawiły się zastrzeżenia, że był to jedynie wybieg, by sparaliżować ważne prace TK.

Niedawno w „Głosie Wielkopolskim” przedstawiliśmy sylwetkę sędzi Przyłębskiej i jej męża będącego ambasadorem RP w Niemczech. Napisaliśmy, że sędzia Przyłębska przed laty uzyskała negatywną ocenę swoich kompetencji ze strony sędziego wizytatora oraz Zgromadzenia Ogólnego poznańskiego sądu. Krytyczna ocena jej pracy i orzeczeń z lat 90. na pewien czas zablokowała możliwość dalszego orzekania. Wróciła, gdy zmieniły się przepisy.

- Treść tamtej opinii wskazuje, że nie powinna znaleźć się w Trybunale Konstytucyjnym, do którego powinni trafiać wybitni prawnicy - powiedział nam jeden z poznańskich sędziów, informując przy tym o istnieniu negatywnej opinii sprzed lat.

Wystąpiliśmy do poznańskiego Sądu Okręgowego o udostępnienie opinii z 2001 roku. Ale prezes sądu sędzia Henryk Komisarski niedawno odmówił nam jej udostępnienia. Wskazał, że zgodnie z ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych takie oceny sędziów stanowią tajemnicę prawnie chronioną i podlegają ochronie przewidzianej dla informacji niejawnych. Sędzia wskazał przy tym, że istnieje możliwość udostępnienia opinii, jeśli zgodę na to wyrazi sędzia, którego dotyczy ocena.

Jednak sędzia Julia Przyłębska w poniedziałek, w rozmowie z nami, nie wyraziła zgody, byśmy zapoznali się z opinią. Podkreśliła, że w naszym kraju nie ma uczciwej polemiki, a ona przed laty została niesłusznie oceniona przez innych sędziów. Stwierdziła ponadto, że tamta opinia z 2001 r. była bezprawna i powstała niezgodnie procedurą. Również teraz, w kontekście niedawnego zwolnienia lekarskiego, czuje się niesłusznie oceniona i zmęczona atakami na siebie. Zaznaczyła, że naprawdę zachorowała i nie mogła wziąć udziału w pracach TK, a i tak niektórzy publicznie kwestionowali wiarygodność zwolnienia lekarskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski