GIF: Syrop uspokajający Hydroxyzinum Espefa wycofany z...

  GIF: Syrop uspokajający Hydroxyzinum Espefa wycofany z obrotu. Dlaczego? [NUMERY SERII]

  Janusz Szmit

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  GIF: Syrop uspokajający Hydroxyzinum Espefa wycofany z obrotu. Dlaczego? [NUMERY SERII]

  ©Łukasz Kasprzak

  Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu części syropu uspokajającego Hydroxyzinum Espefa. Sprawdź, które numery serii leku powinny zniknąć z aptek.
  GIF: Syrop uspokajający Hydroxyzinum Espefa wycofany z obrotu. Dlaczego? [NUMERY SERII]

  ©Łukasz Kasprzak

  W komunikacie GIF czytamy, że syrop Hydroxyzinum Espefa zostaje wycofany "w związku z otrzymaniem wyników poza specyfikacją w zakresie parametru: pojedyncze niezidentyfikowane zanieczyszczenie". Z aptek powinno zniknąć sześć serii leku. Decyzja zapadła 27 listopada 2017 r. na wniosek i ma rygor natychmiastowej wykonalności.

  Syrop Hydroxyzinum Espefa wycofany | NUMERY SERII

  • 671214, data ważności: 12.2017
  • 010115, data ważności: 01.2018
  • 840915, data ważności: 09.2018
  • 850915, data ważności: 09.2018
  • 860915, data ważności: 09.2018
  • 870915, data ważności: 09.2018


  Hydroxyzinum Espefa to lek o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, nasennym i przeciwhistaminowym. Syrop jest wskazany do stosowania w przypadku objawów lęku u dorosłych, świądu, a także jako premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi. Substancją czynną preparatu jest hydroksyzyna. Nie wpływa na czynności kory mózgowej, natomiast jej działanie uspokajające jest prawdopodobnie związane z hamowaniem aktywności ośrodków podkorowych. Stosowana w stanach lękowych łagodzi uczucie zagrożenia, niepokoju i zmniejsza napięcie mięśniowe. U osób z zaburzeniami lękowymi i bezsennością powoduje wydłużenie całkowitego czasu snu, skrócenie okresów przebudzeń w nocy i czasu zasypiania. Nie wywołuje zaburzeń pamięci, po przerwaniu stosowania nie występują objawy odstawienne. Wykazuje działanie przeciwhistaminowe, blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1). Zmniejsza odczyn wywołany działaniem histaminy, a także świąd w różnych postaciach pokrzywki, wyprysku i zapalenia skóry. Ma niewielkie powinowactwo do receptorów muskarynowych i dopaminowych. Wykazuje również działanie przeciwwymiotne.

  Po podaniu doustnym hydroksyzyna dobrze się wchłania, jej działanie uspokajające występuje po 5–10 minutach w przypadku stosowania syropu i po 30–45 minutach w przypadku stosowania tabletek, a stężenie maksymalne uzyskiwane jest w ciągu 2 godzin po przyjęciu preparatu. Hydroksyzyna wydalana jest przez nerki, głównie w postaci metabolitów.

  REPORTAŻ | Jak firmy farmaceutyczne grają o pieniądze chorego

  Źródło: TVN

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo