Czeczeni niewpuszczeni do Polski. Musieli wrócić na Białoruś

  Czeczeni niewpuszczeni do Polski. Musieli wrócić na Białoruś

  AG

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Czeczeni niewpuszczeni do Polski. Musieli wrócić na Białoruś

  ©screen

  Uchodźcy z Czeczeni, którzy na przejściu granicznym w Terespolu mieli się w piątek spotkać z polskimi adwokatami, mającymi udzielić im pomocy, nie zostali wpuszczeni do Polski. Grupa około dwudziestu osób musiała wrócić pociągiem na Białoruś. Wcześniej Straż Graniczna nie dopuszczała adwokatów do ich klientów - ostatecznie ze swoimi klientami spotkało się dwóch mecenasów.
  Czeczeni niewpuszczeni do Polski. Musieli wrócić na Białoruś

  ©screen

  Grupa ponad 20 Czeczenów przyjechała do Polski w piątek po godz. 6 rano. Z Białorusi wyruszyli pociągiem z Brześcia. Na przejściu granicznym w Terespolu mieli się spotkać ze swoimi pełnomocnikami - adwokatami z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. 14 mecenasów miało udzielić im, osobom, które ubiegają się o ochronę międzynarodową (status uchodźcy) w Polsce pomocy prawnej.

  Początkowo adwokaci nie zostali jednak dopuszczeni przez Straż Graniczną, do swoich klientów, mimo, że złożyli odpowiednie pełnomocnictwa. - Straż Graniczna te pełnomocnictwa przyjęła, ale nie dopuszcza nas do klientów i czynności procesowych - mówiła nam rano Sylwia Gregorczyk-Abram z Okręgowej Rady Adwokackiej.

  Ostatecznie, po złożeniu wniosku o udział w czynnościach procesowych, strażnicy wpuścili do poczekalni dworca Terespol, w której oczekiwali Czeczeni, dwóch pełnomocników. Nikomu z uchodźców nie wydano jednak pozwolenia na wjazd do Polski.  - Wszyscy zostali odesłani pociągiem do Brześcia, który przed chwilą odjechał - powiedziała tuż po godz. 12 Sylwia Gregorczyk-Abram. - Nie doręczono im żadnej decyzji o odmowie wjazdu. Prawdopodobnie zostanie ona doręczona pełnomocnikom. Nie wiem, dlaczego nie usłyszano wyraźnej prośby naszych klientów o udzielenie ochrony zagranicznej, bo każdy z nich taką prośbę wyraził. W takim przypadku funkcjonariusz graniczny powinien wszcząć procedurę udzielenia ochrony - dodawała.

  - Te osoby nie spełniały warunków wymaganych do wjazdu na terytorium Polski - komentuje Dariusz Sienicki, rzecznik Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Na pytanie, dlaczego do poczekalni wpuszczono tylko dwóch pełnomocników, Sienicki odpowiada, że był to akt dobrej woli ze strony funkcjonariuszy. - Odprawy graniczne nie są czynnością administracyjną, a z racji tego, że chcemy dobrze współpracować z organizacjami pozarządowymi zgodziliśmy się na to, żeby tych dwóch pełnomocników mogło wziąć udział w tych czynnościach. Odjazd pociągu na Białoruś jednak się przedłużał, został opóźniony o około pół godziny, więc musieliśmy te czynności zakończyć i pociąg musiał wracać z powrotem na Białoruś - mówi.

  Wśród uchodźców z Czeczeni były w większości rodziny, które uciekają m.in. przed prześladowaniami, czy przesłuchaniami przez służby specjalne. - Często są bite, torturowane, czy oskarżane o donoszenie - mówi adwokat z Warszawy. Osoby, które w piątek trafiły do Terespola zostały wcześniej wskazane przez białoruską organizację pozarządową.

  Sylwia Gregorczyk-Abram zapowiada, że adwokaci będą składać odwołanie od decyzji o niewpuszczeniu Czeczenów do Polski.

  ZOBACZ TEŻ: Terespol. Straż Graniczna nie dopuszcza adwokatów do ich klientów


  Komunikat Komendy Głównej Straży Granicznej

  Dzisiaj w godzinach porannych, na kolejowym przejściu granicznym w Terespolu, stawili się przedstawiciele organizacji pozarządowych i adwokaci, jako pełnomocnicy cudzoziemców oczekujących na odprawę graniczną na kierunku wjazdowym do Polski. Cudzoziemcy, których chcieli reprezentować, zgłosili się do kontroli granicznej nie posiadając dokumentów zezwalających na wjazd i pobyt na terytorium RP.

  Straż Graniczna podjęła wobec cudzoziemców działania związane z weryfikacją warunków wjazdu na terytorium RP, oparte na kontroli dokumentów podróży i indywidualnych rozmowach z każdą z tych osób. Takie postępowanie jest rutynowym działaniem funkcjonariuszy Straży Granicznej, zmierzającym do prawidłowej identyfikacji celu wjazdu i pobytu cudzoziemców.

  Pełnomocnicy cudzoziemców usiłowali wymóc na funkcjonariuszach Straży Granicznej wydanie zezwolenia cudzoziemcom na wjazd do Polski jeszcze przed podaniem przez samych cudzoziemców powodów i celu przyjazdu do naszego kraju w trakcie odprawy granicznej.

  Pomimo napiętej atmosfery funkcjonariusze Straży Granicznej kontynuowali działania polegające na indywidualnych rozmowach z cudzoziemcami w celu ustalenia powodów ich wjazdu na terytorium RP. Większość z cudzoziemców deklarowała ekonomiczny charakter swojej podróży, część osób odmawiała podawania szczegółów, ograniczając się jedynie do stwierdzenia „adwokat”. W grupie cudzoziemców funkcjonariusze Straży Granicznej zidentyfikowali również osoby poszukujące ochrony międzynarodowej na terytorium RP.

  W związku z powyższym od cudzoziemców poszukujących ochrony międzynarodowej na terytorium RP zostaną przyjęte stosowne wnioski, natomiast w pozostałych przypadkach cudzoziemcom zostaną wydane decyzje o odmowie wjazdu na terytorium RP.

  Nie jest możliwe dopuszczenie osób postronnych, w tym pełnomocników, do czynności przeprowadzanych podczas odprawy granicznej osób przekraczających granicę państwową. Decyzja o odmowie wjazdu na terytorium RP wydawana jest w trakcie odprawy granicznej osobie, która formalnie nie przekroczyła granicy państwowej RP.

  Każda decyzja o odmowie wjazdu na terytorium RP jest niezwłocznie doręczana pełnomocnikowi cudzoziemca, który ma również możliwość zapoznania się z całością materiałów dotyczących sprawy cudzoziemca, którego reprezentuje.

  Komentarze (31)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Adwokaci

  Karol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Za darmo to oni nic nie zrobia... A przyjrchali z Warszawy... Szkoda Czeczenow zaplacili za nic... Jak zwykle adwokaci wzieli i nic....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  j

  j (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  schudnij zmien plec i zostan tuskiem albo petruchalem albo innym komuchem pedalem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naprzod

  Teraz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Przymusowa deportacja wszystkich polskich uchodzcow ekonomicznych do Polski TERAZ!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przywilej

  kl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Imigracja do Polski to przywilej, o którego zakresie decydują Polacy, a nie nie prawo emigrantów, jak przekonują lewacy i liberałowie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uchodźcy? A gdzie wojna?

  Liberał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 1

  Jacy uchodźcy skoro w Czeczenii wojna skończyła się 8 lat temu?!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a

  U. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 11

  Poczytaj w takim razie troche wiecej o dzisiejszej sytuacji politycznej w Czeczeni.
  Za komuny Polacy tez uciekali na zachod, a przeciez wtedy nie bylo wojny?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Liberał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  W Czeczenii jest spokój. Rozwija się. A tematu Polaków nie rozpoczynaj, bo ci po wyjeździe na Zachód nie kultywowali tam islamu, nie zakładali mafii i nie zekali na socjał tylko brali się do roboty.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czeczeni

  gucio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  nieszczęście się stało ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  STOP UCHODZCOM

  ONR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

  Alkoholizm, burdy, kradzieże, ataki na lokalną ludność. Oto ponura rzeczywistość zachodniego świata po wpuszczeniu do siebie milionów białych katolików. A poprawność polityczna tolerancjonistów nie...rozwiń całość

  Alkoholizm, burdy, kradzieże, ataki na lokalną ludność. Oto ponura rzeczywistość zachodniego świata po wpuszczeniu do siebie milionów białych katolików. A poprawność polityczna tolerancjonistów nie pozwala nawet na zamknięcie tych degeneratów w więzieniu.
  Dobrze ze Anglia pierwsza poszla po rozum do glowy i wywala to dzicz tam skad przyszli...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co ty bierzesz?

  doktor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  Zmień leki...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Właściwia polityka

  bas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 2

  Słusznie. Po to są granice. Ich celem są Niemcy i ich socjał. Wielokrotnie o tym pisano. Z resztą przyjęliśmy ich w czasie tamtejszej wojny ok 80 000. Są w Lublinie. Niestety nie integrują...rozwiń całość

  Słusznie. Po to są granice. Ich celem są Niemcy i ich socjał. Wielokrotnie o tym pisano. Z resztą przyjęliśmy ich w czasie tamtejszej wojny ok 80 000. Są w Lublinie. Niestety nie integrują się.Sporo kosztują. Bardzo często fatalnie się zachowują np. w Biedronce na przeciwko Olimpu.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja też popieram taką politykę

  tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Skoro w Czeczenii wojna skończyła się już dawno temu, to najwyższy czas odesłać Czeczenów tam skąd przybyli.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo Straz Graniczna

  Pastuch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 2

  Aktualnie i Ukraińców powinniśmy tak traktować , mają nas głęboko to i my ich miejmy,
  A co do statusu uchodźcy to właśnie chciałbym żeby Duda rozmyslal jak to zrobić aby ich na Rosję wysłać, kraj...rozwiń całość

  Aktualnie i Ukraińców powinniśmy tak traktować , mają nas głęboko to i my ich miejmy,
  A co do statusu uchodźcy to właśnie chciałbym żeby Duda rozmyslal jak to zrobić aby ich na Rosję wysłać, kraj większy, Bogatszy i bezpieczniejszy, Polska dla Polakow!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram

  Pastuch to wizjoner. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 16

  Polska dla Polakow, Niemcy dla Niemcow, Anglia dla Anglikow, Rosja dla Rosjan.
  Lublin dla Lubelakow.
  Wies dla wiesniakow.
  Ksiezyc dla ksiezy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a ty?

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Czyli trzeba cię wysłać do muszli klozetowej...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A Białoruś?

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 2

  Dlaczego nie wystąpili o azyl na Białorusi?Chyba tak mówi prawo-azylu powinien udzielić pierwszy kraj do którego uciekną przed prześladowaniami a w którym te prześladowania nie grożą.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  Prawda.
  Białoruś pomimo pewnych braków w demokracji jest raczej spokojnym i przyjaznym krajem wbrew pisuarowej propagandzie.A na pewno bardziej demokratycznym niż Czeczenia czy nawet Turcja.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo