Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adrian Włodarczak: Serce trzeba ratować od młodości i koniecznie rzucić palenie

Karolina Koziolek
Doktor Adrian Włodarczak
Doktor Adrian Włodarczak archiwum prywatne
Z dr. Adrianem Włodarczakiem, kardiologiem z Miedziowego Centrum Zdrowia, rozmawia Karolina Koziolek.

W miniony weekend w Poznaniu odbył się zjazd kardiologów. 400 lekarzy z całej Polski debatowało nad schorzeniami Polaków. Czy choroby układu krążenia to wciąż poważny problem w naszym kraju?
Adrian Włodarczak: Tak. Choroby kardiologiczne są nadal najczęstszą przyczyna zgonów w Polsce. Dzięki rozwojowi medycyny Polacy żyją dłużej, ale nie chroni ich to przed zachorowaniem. Najczęstszą przyczyną chorób i zgonów jest choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, choroba wieńcowa, która doprowadza do zawału serca. Coraz częstszym problemem jest też niewydolność krążenia.

Czy jest sposób, by przed chorobami układu krążenia uciec czy to epidemia naszych czasów, wobec której niewiele można zrobić?
Adrian Włodarczak: Możemy minimalizować straty. Najlepszym sposobem jest zmiana trybu życia. Działanie powinno pojawić się nie w momencie, kiedy choroba nas już spotkała, ale na długo przed tym, zanim wejdziemy w grupę ryzyka np. ze względu na wiek. O profilaktyce trzeba myśleć od młodych lat. Pierwszym sposobem na zapobieganie chorobom krążenia jest aktywność fizyczna, dzięki której nie dochodzi do otyłości oraz nie dochodzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Gdy już się pojawi, trzeba jak najszybciej podjąć leczenie takich chorób jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Ważna jest odpowiednia dieta i kontrola poziomu cholesterolu.

Zamiana schabowego na sałatkę rzeczywiście chroni przed zawałem?
Adrian Włodarczak: Trzeba patrzeć szerzej. Szczególnie młodzi ludzie powinni myśleć prozdrowotnie. Zmiana nawyków żywieniowych oraz sposoby spędzania wolnego czasu w perspektywie lat rzeczywiście chroni przed zawałem i chorobami układu krążenia. Niech nam się nie wydaje, że jednorazowa akcja pod hasłem odchudzam się albo teraz ćwiczę, przyniesie nam dobry rezultat. Nie chodzi o to, by odchudzać się w sposób akcyjny, ale by zmienić tryb życia, sposób myślenia. Jeśli tak się nie stanie, efekty naszych starań będą krótkotrwałe. Zmiana filozofii myślenia jest skuteczna także po zawale. Często dla pacjentów zawał to trudne wydarzenie, które przewartościowuje ich dotychczasowy system wartości. W rezultacie zmieniają sposób odżywiania, podejmują aktywność fizyczną. Bywa to o tyle skuteczne, że nie dochodzi do ponownego zawału. Zawał to na tyle silne doświadczenie, że z dnia na dzień rzuca się papierosy.

Papierosy szkodzą sercu?
Adrian Włodarczak: Bardzo. Pamiętajmy, że palenie papierosów to nie tylko nowotwory układu oddechowego. Są one także niezwykle niebezpieczne dla serca i układu krążenia. Palenie jest chyba najważniejszym czynnikiem chorób tego układu. Warto wiedzieć, że korzyści z rzucenia palenia są widoczne i osiągalne dopiero po kilku latach. Dlatego ważne jest, by rzucić palenie, kiedy jesteśmy zdrowi. Kiedy jesteśmy chorzy, rzucenie papierosów nie da nam natychmiastowych rezultatów.

Co nam daje nowoczesna medycyna w leczeniu chorób serca?
Adrian Włodarczak: Daje nam wiele. Kiedyś zawał o wiele częściej oznaczał zgon u pacjenta. Dziś tak już nie jest. Ważne jest jednak szybkie reagowanie w przypadku zawału. Jeśli poczujemy silny ból w mostku, ból, który nie ustępuje, jest piekący, powinniśmy dzwonić po karetkę. Szybka reakcja oznacza minimalizowanie szkód w organizmie. Im dłużej czekamy, tym więcej strat dla zdrowia. Wiele osób obawia się reagować, to błąd. Nie powinniśmy myśleć, że ból przejdzie, że wystarczy odczekać. Lepiej zgłosić się do lekarza i się pomylić, niż zlekceważyć objawy. Od pacjenta nie powinno wymagać się, że będzie celny w diagnozie. Od diagnozowania jest lekarz. Jeśli interwencja będzie dostatecznie szybka, pacjent już w ciągu dwóch dni może iść do domu. Dzięki nowoczesnym stentom służącym udrażnianiu żył, koronografii, jesteśmy w stanie zupełnie zminimalizować skutki zawału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski