Polska edukacja dla dzieci w Norwegii

Materiał informacyjny - Polskie Szkoły Internetowe Libratus
Coraz więcej rodziców decyduje się na życie poza granicami Polski. Mimo wyprowadzki priorytetem dla nich nadal pozostaje zapewnienie swoim dzieciom kontaktu z polską kulturą i edukacją. W tym artykule przyjrzymy się nie tylko norweskiemu systemowi edukacyjnemu, ale także zbadamy, czy istnieje realna możliwość zapewnienia dzieciom polskiej edukacji w obcym kraju.

System edukacyjny w Norwegii

Wszystkie dzieci mieszkające w Norwegii mają prawo i obowiązek uczęszczania do szkoły podstawowej. Każdy etap szkolnictwa norweskiego w placówkach publicznych jest bezpłatny i należą do niego:

  • szkoła podstawowa (barneskole) - dzieci w wieku od 6-12 lat
  • gimnazjum (ungdomsskole) - młodzież w wieku 13-15 lat
  • nauczanie średnie (videregående skole) - edukacja dobrowolna.

Uczniowie w wieku 16-19 lat, którzy ukończyli grunnskole (ogólną edukację w Norwegii), mają ustawowo zagwarantowane prawo do nauki w szkole średniej. Następnie mają możliwość nauki na jednym z rodzajów kształcenia: ogólnym lub zawodowym.

Polskie dzieci w norweskiej szkole

Dzieci, które przebywają w Norwegii przez okres dłuższy niż 3 miesiące, mają zarówno prawo, jak i obowiązek uczęszczania do norweskich szkół. Norweski system edukacji oferuje uczniom, którzy nie posługują się językiem norweskim jako językiem ojczystym, bezpłatną pomoc w postaci dodatkowych lekcji z tego języka, nawet jeśli uczniowie ci rozpoczynają naukę od podstaw. Proces nauki języka trwa aż do momentu, gdy uczeń osiągnie wystarczającą biegłość, pozwalającą mu swobodnie uczestniczyć w lekcjach i zrozumieć omawiane zagadnienia.

Polska edukacja za granicą - zalety

Kontynuowanie polskiej edukacji za granicą stanowi doskonały sposób na zachowanie bliskiego kontaktu z kulturą i językiem ojczystym, dzięki czemu rodzina może kontynuować rodzinne tradycje, nawet po przeprowadzce do innego kraju. Nauka w języku polskim umożliwia nie tylko skuteczną komunikację z krewnymi w Polsce, ale także pomaga budować trwałe relacje, nawet pomimo znacznej odległości. Dodatkowo umiejętność posługiwania się ojczystym językiem pozwala na głębsze zrozumienie polskiej kultury i obyczajów. Polska edukacja dla dzieci w Norwegii kształtuje w nich również umiejętność dwujęzyczności, która jest niezwykłym atutem - zarówno dla najmłodszych, jak i jest doskonałą inwestycją w przyszłość.

Czy w Norwegii są polskie szkoły?

W Norwegii nie funkcjonują pełnowymiarowe szkoły polskie. Dla polskich obywateli istnieje opcja uczestniczenia w dodatkowych zajęciach edukacyjnych prowadzonych w ich rodzimym języku w szkołach sobotnich lub weekendowych. Uczęszczanie na te zajęcia może być płatne lub bezpłatne, w zależności od konkretnej placówki. To rozwiązanie jednak niesie za sobą pewne ograniczenia, takie jak konieczność pokonywania długich odległości do szkoły, ograniczony czas nauki i inne podobne kwestie. Na szczęście istnieje doskonała alternatywa dla polskich dzieci w Norwegii: Polskie Szkoły Internetowe Libratus, które oferują możliwość darmowej edukacji w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie.

Polska edukacja online w Norwegii

Polskie Szkoły Internetowe Libratus to innowacyjny projekt, umożliwiający dzieciom przebywającym za granicą kontynuowanie nauki w języku polskim. W Libratusie dzieci formalnie są zapisane do szkoły w swoim rodzinnym kraju, ale nauka ma miejsce w dowolnym zakątku świata oraz o dogodnej dla ucznia porze. Wraz z zapisem uczeń uzyskuje dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, zawierającej wysokiej jakości materiały zgodne z podstawą programową, a także możliwość uczestniczenia w webinarach, spotkaniach online, regularnych konsultacjach z nauczycielami, dostęp do kart pracy i wiele więcej. Co ważne, przygotowane materiały stworzone są w taki sposób, aby inspirować dzieci do nauki, i uczyć poprzez zabawę.

Polskie Szkoły Internetowe Libratus nie tylko skupiają się na nauczaniu przedmiotów zgodnych z polską podstawą programową, ale także udostępniają treści związane z polską kulturą oraz tradycją. Korzystając z dostępnych materiałów proces wychowywania młodego Polaka, zachowującego swoje ojczyste wartości, staje się niezwykle prosty i naturalny. Dzięki Libratusowi polska edukacja dla dzieci w Norwegii staje się prawdziwą przyjemnością!

Opracowano na podstawie:

  • pol-nor.com, Pierwsze kroki w norweskiej szkole - ważne informacje dla rodziców, Polska - Norwegia, https://pol-nor.com/pierwsze-kroki-w-norweskiej-szkole-wazne-informacje-dla-rodzicow-0005881/, Data publikacji: 2015.08.19 , Data odczytu: 2023.09.30
  • gowork.pl, Jak wygląda system szkolnictwa w Norwegii?, https://policealna.gowork.pl/blog/jak-wyglada-system-szkolnictwa-w-norwegii-etapy-norweskiej-szkoly/, Data publikacji: 2021.03.15, Data odczytu: 2023.09.30

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski