Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Położna w domu nie swojej pacjentki? "To niedopuszczalne"

Marta Żbikowska
Leokadia Jędrzejewska, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego
Leokadia Jędrzejewska, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego archiwum
Leokadia Jędrzejewska, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, o tym, co wolno położnej środowiskowej.

Położna otrzymała od osoby postronnej sygnał, jakoby obca kobieta miała usunąć płód i wynieść zakrwawione zawiniątko na śmietnik. Zgłosiła sprawę policji, po czym razem z funkcjonariuszami pojawiła się w mieszkaniu ciężarnej kobiety i zaczęła ją przesłuchiwać. Czy miała do tego prawo?

Leokadia Jędrzejewska: Nie znam szczegółów tej sprawy, ale dziwię się zachowaniu położnej. Nie wiem, dlaczego to zrobiła, jaki miała interes i co nią kierowało. Wejście do kogoś do mieszkania w takiej sytuacji jest niedopuszczalne. To nie powinno mieć miejsca.

Wizyta policji przemieniła życie w koszmar. "Ta, co dziecko zamordowała"

Kiedy położna może wejść do mieszkania ciężarnej kobiety?

Leokadia Jędrzejewska: Przede wszystkim, do mieszkania może wejść położna, której kobieta jest pacjentką. Kobieta powinna podpisać deklarację na świadczenie usług przez konkretną położną. Tutaj nie było takiej sytuacji. Poza tym, nawet jeśli ciężarna zdecyduje się na opiekę położnej to nie jest tak, że ona może sobie kiedy chce wchodzić do jej domu. Nie rozumiem, naprawdę, o co chodziło tej położnej.

W jakim celu położna może odwiedzać pacjentkę?

Leokadia Jędrzejewska: Położna wykonuje wiele zadań, które wyznaczają określone procedury. Rzadko zdarza się, że z pomocy położnej korzystają kobiety ciężarne. Ale w zakresie swoich obowiązków położna edukuje kobietę, może pomóc przygotować jej się do porodu. Jeśli kobieta w ciąży zgłosi się do położnej to ta powinna być ze swoją pacjentką w stałym kontakcie. Według rozporządzenia ministerstwa zdrowia położna może także opiekować się kobietą, która ma problemy z zajściem w ciążę, udziela jej wsparcia w okresie niepłodności. Zazwyczaj kobiety korzystają z opieki położnej w domu w czasie połogu. Położna przychodzi wtedy po porodzie, ocenia stan zdrowia kobiety i noworodka, jest odpowiedzialna za opatrzenie rany pooperacyjnej. Każda wizyta powinna być udokumentowana. A przede wszystkim, położna udaje się do swojej pacjentki zawsze w konkretnym celu wynikającym z zakresu jej obowiązków.

Czy położna nie powinna być szczególnie wrażliwa na sytuację kobiety w ciąży? W tej sytuacji pod Poznaniem to położna doprowadziła do tego, że ciężarna źle się poczuła i trafiła do szpitala.

Leokadia Jędrzejewska: Nawet w sytuacjach trudnych i tragicznych położna powinna udzielać kobiecie w ciąży i po porodzie wsparcia. Położna powinna wiedzieć, jak się zachować nawet wtedy, gdy ciąża kończy się tragicznie. Myślę, że odpowiednie instytucje powinny zająć się tą sprawą. Położna powinna przede wszystkim dbać o dobro kobiety i jej dziecka.

Rozmawiała: Marta Żbikowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski