Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Polityka równościowa i antydyskryminacyjna UAM". Poznańscy naukowcy z AKO przeciwni uchwale przygotowanej przez uczelnię

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował dokument „Polityka równościowa i antydyskryminacyjna UAM”.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował dokument „Polityka równościowa i antydyskryminacyjna UAM”. Martyna Kamzol
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował dokument „Polityka równościowa i antydyskryminacyjna UAM”. Dokument ma na celu przeciwdziałać dyskryminacji. Nie wszystkim podobają się proponowane zmiany. W gronie, który sprzeciwia się uchwale jest m.in. Zarząd Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

„Polityka równościowa i antydyskryminacyjna UAM” to dokument, który ma przeciwdziałać m.in. dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, rasę i wyznanie. Ostatecznie o przyjęciu dokumentu zdecyduje jeszcze w tym miesiącu senat uczelni.

– Na UAM chcielibyśmy wprowadzić politykę równościową i antydyskryminacyjną. To rozwinięcie i doprecyzowanie dotychczasowych działań antydyskryminacyjnych na UAM

- wyjaśnia prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka uczelni.

Proponowane w dokumencie zmiany nie wszystkim się spodobały. W uchwale pojawił się m.in. zapis, że „przykładem molestowania lub molestowania seksualnego może być umyślne używanie niewłaściwego imienia lub zaimka w odniesieniu do osoby transpłciowej lub odwoływanie się do jej tożsamości płciowej”.

Swój sprzeciw wyraziła Młodzież Wszechpolska, a teraz Akademicki Klubu Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

– Dokument ten według deklarowanych założeń jego Autorów ma wprowadzać regulacje prawne chroniące członków społeczności akademickiej przed dyskryminacją i mobbingiem — w sytuacji gdy prawa te są już skutecznie zagwarantowane w prawie ogólnopolskim. Dokument ten staje się przez to przykładem stanowienia znanego z czasów komunistycznych "prawa powielaczowego" dla konkretnej społeczności – twierdzi zarząd AKO.

I dodaje: – Aby uzasadnić potrzebę jego wprowadzenia, dokument ten narzuca nowe znaczenia i rozumienie terminów oraz rozwiązań prawnych, a także posługuje się kategoriami nieobecnymi w polskim porządku prawnym (takimi jak „tożsamość płciowa”, „osoba transpłciowa”, czy „mowa nienawiści”). Jest to po pierwsze tworzenie rzeczywistości prawnej poza porządkiem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej, a po drugie — działanie poza uprawnieniami władz uczelni publicznej.

Jako przykład, AKO wskazuje poszerzenie definicji molestowania seksualnego „przez wprowadzenie nieobecnej w prawie polskim kategorii molestowania za pomocą „werbalnych elementów”, podczas gdy polskie prawo zakłada tu jako konieczny kontakt fizyczny”.

– Żadna instancja uniwersytecka nie jest uprawniona do wdrażania takich reinterpretacji. JM Rektor może poprzez Ministra Edukacji i Nauki zaapelować o poszerzenie wyżej wymienionej definicji, lecz nie może tego zrobić samodzielnie. Uniwersytet nie może posługiwać się swoją definicją określonego delictum i nie może funkcjonować jako enklawa posiadająca swój porządek prawny, sprzeczny z normami prawa RP

– czytamy w komunikacie, pod którym podpisali się m.in.: prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak (UAM), przewodniczący prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk (PAN), wiceprzewodniczący prof. dr hab. inż. Jacek Błażewicz (Politechnika Poznańska), ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz (UAM), prof. UAM dr hab. Elżbieta Czarniewska.

Po zarzutach ze strony Młodzieży Wszechpolskiej, prof. Kaniewska wydała oświadczenie.

– Oskarżenia kierowane pod adresem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu są całkowicie nieuzasadnione i zniekształcają sens projektu, którego celem jest podniesienie kultury organizacyjnej uczelni

– wskazała rektorka UAM.

Odniosła się także do zaleceń ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który w październiku ubiegłego roku zwrócił się do rektorów wszystkich uczelni z pismem, w który apelował o wdrożenie systemu prewencji i dobrych praktyk.

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami. Plażowicze szukają więc najlepszych i najładniejszych plaż na wypoczynek. W galerii przedstawiamy najpiękniejsze letniska w Wielkopolsce. Tu warto odpocząć od zgiełku miasta!Sprawdź w galerii najciekawsze plaże w Wielkopolsce --->

Złote Piaski w Wielkopolsce! Najpiękniejsze plaże oraz kąpie...

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski