Politechnika Poznańska siłą napędową edukacji i zrównoważonego rozwoju

Materiał promocyjny Politechnika Poznańska
Kampus Warta
Kampus Warta

Politechnika Poznańska to Uczelnia o uznanej renomie, z ugruntowaną pozycją i reputacją. Cechuje ją wspaniała kadra dydaktyczna, naukowa i administracyjna, a studenci, doktoranci i absolwenci są naszą dumą. Uczelnia techniczna w Poznaniu budowana jest na fundamentach wartości, tradycji i wolności. To jedyny w Polsce lider Uniwersytetu Europejskiego (EUNICE4U) zrzeszający aż 10 Uczeni z Europy. Politechnika Poznańska jest jedną z najlepiej ocenionych jednostek akademickich w ramach ewaluacji (z okresu 2017-2021), osiągając dwie kategorie A+ i siedem kategorii A. W Uczelni zatrudnionych jest ponad 2350 pracowników, studiuje 14 tys. studentów i realizuje prace doktorskie niemal 400 doktorantów. To pierwszy beneficjent grantu ERC wśród Uczelni Technicznych w Polsce.

Dzisiaj, wkraczając w 105-lecie wyższego szkolnictwa technicznego w Poznaniu, stoimy przed nowymi wyzwaniami. Politechnika Poznańska posiada trzy aktywne miejsca funkcjonowania: Kampus Warta i Kampus Kąkolewo oraz rektorat Wilda. Uchwalona decyzją Senatu Akademickiego Strategia rozwoju PP 2021-2030 zawiera inicjatywę tworzenia „Nowoczesnej Uczelni – Zielonego Uniwersytetu Technicznego”. Podjęto więc plany inwestycyjne w zakresie nowoczesnych i konkurencyjnych inicjatyw: zbudowano farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW (pierwszy taki projekt uczelni publicznej w kraju), zaprojektowano i wykonano Ośrodek Testowania Robotów Kosmicznych (OTRK), uruchomiono stanowisko obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych (SONSOS) oraz dwa moduły anten dla rozwoju technologii 5G i 6G (POLYITAN).

To wszystko znajduje się na Kampusie Kąkolewo z lotniskiem dla edukacji przyszłych absolwentów kierunku lotnictwo i edukacji komplementarnej (studia dualne z PAŻP, mechanika lotnicza etc.). Lotnisko będące współwłasnością PP tworzą dwa nowoczesne i funkcjonalne hangary oraz nowoczesny łącznik dedykowany do kontroli lotów. Aktualnie projektujemy Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy (ODS) dla studentów, doktorantów i pracowników PP oraz instytucji, które będą korzystać z tej wspaniałej bazy w Kąkolewie. To efekt dobrego wykorzystania środków europejskich.


Kampus Kąkolewo

Niewątpliwie kluczowym centrum naszej Uczelni jest Kampus Warta. Dzisiaj znajduje się w nim 9 Wydziałów, 3 Centra Dydaktyczne oraz 3 Interdyscyplinarne Centra Badawczo-Rozwojowe i 1 Klaster. Aktualnie realizowana jest na kampusie inwestycja Budynek Administracji Centralnej – tzw. Nowy Rektorat (obiekt niemal-zeroenergetyczny) o wartości ponad 95 mln. Z kolei podjęta już w roku 2020 inicjatywa dotyczy budowy Centrum Nowoczesnych Technologii i Innowacji PP (CNTiI PP). Infrastruktura ta jest niezbędna dla kreowania obszarów konkurencyjnych i nowatorskich m.in. w zakresie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, technologii kwantowych, pojazdów autonomicznych, energetyki jądrowej, inżynierii biomedycznej oraz biotechnologii.

Politechnika Poznańska planuje więc inwestycję w budowę Centrum Nowoczesnych Technologii i Innowacji z wyposażeniem w najnowocześniejszy wachlarz aparaturowy (biotechnologiczne instalacje pilotażowe, komputer kwantowy, laboratoria nowoczesnej energetyki wodorowej i jądrowej, infrastruktura w obszarze inżynierii biomedycznej i materiałowej z wysokorozdzielczą mikroskopią transmisyjną i skaningową włącznie). Nie sposób podkreślić, że nie ma w świecie uczelni technicznej o wiodącej pozycji bez takowych zasobów. Poczyniono więc próby starania o środki z budżetu państwa oraz funduszy europejskich. Aktualnie Uczelnia dysponuje już częścią środków na ten cel i przystępuje do realizacji tego strategicznego projektu.

Warto nadmienić, iż w tym właśnie Centrum rozwijać ma się kreowanie nowych pomysłów studentów i doktorantów PP. Aktywnych w Uczelni jest aż 76 kół naukowych i 15 organizacji co daje duży, niemal nieograniczony, potencjał rozwoju. W CNTiI PP ma mieć miejsce inkubowanie technologii przez kreowanie nowych startupów i firm typu spin-off, bo w tym zakresie także posiadamy już istotne doświadczenia korzystając z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości czy Centrum Transferu Technologii.


Budynek Administracji Centralnej - Nowy Rektorat

Utworzenie ogólnokrajowego Interdyscyplinarnego Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa przy PP było jedną z pierwszych takich inicjatyw w kraju. Zrzesza liczne instytucje akademickie, podmioty z sektorów B+R, bankowości oraz IT i ma być platformą do implementacji technologii kwantowych, czy osiągnięć w domenie AI oraz cyberbezpieczeństwa do sektora społeczno-gospodarczego naszego kraju. Od marca 2024 Centrum jest członkiem elitarnej grupy The AI Alliance (https://thealliance.ai/), zrzeszającej łącznie 80 firm technologicznych (m.in. IBM, Oracle, Sony, Meta, Intel) i instytucji badawczych (m.in. ETH Zurich, EPFL, Imperial College London, New York University, The University of Tokyo) - światowych liderów technologii sztucznej inteligencji. Do AI Alliance można przystąpić wyłącznie poprzez zaproszenie, a Interdyscyplinarne Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa PP jest jedyną jednostką badawczą nie tylko z Polski, ale i z Europy Środkowo-Wschodniej, która takie zaproszenie otrzymała.

W ramach tych działań miał być zainstalowany właśnie komputer kwantowy. 4 lutego 2022 roku Politechnika Poznańska przystąpiła do sieci IBM Quantum Network, z którą to firmą prowadzimy kooperację i negocjacje o instalacji komputera. Decyzją organów Państwa powołano konsorcjum, w którym m.in. PCSS należący do IChB PAN buduje alternatywną infrastrukturę kwantową – bazującą na zasobach europejskich. Warto nadmienić, że nie jest to tożsama aktywność jaką zainicjowała Politechnika Poznańska. Zatem nieuczciwe jest twierdzenie, że nieuzasadniony jest rozwój w tych obszarach w ujęciu ogólnokrajowym, czy nawet europejskim. Warto zatem zainwestować w nowoczesny hub technologiczny w Wielkopolsce.

Politechnika Poznańska jest uczelnią techniczną, której leży na sercu dobro studentów, pracowników regionu i kraju, która wspiera naukę, ale również kulturę (np. współpracuje z Akademią Lubrańskiego czy Teatrem Muzycznym w Poznaniu) i sport (np. poprzez żeńską drużynę koszykówki Enea AZS Politechnika Poznań), współpracując przy tym z bardzo licznymi osobami i instytucjami zaangażowanymi w rozwój Poznania.

Budynek Centrum Nowoczesnych Technologii i Innowacji

Uczelnia otrzymała ogromne wsparcie Prezydenta Miasta Poznania – Jacka Jaśkowiaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Marka Woźniaka oraz licznych Parlamentarzystów wspólnie przekonanych o zasadności tego przedsięwzięcia. W pierwszej kolejności Uczelnia poczyni działania tylko w obszarze budowy infrastruktury, aby można było w przyszłości zainstalować tego rodzaju komputer, czy inne strategiczne wyposażenie. Jednocześnie Politechnika Poznańska ponownie złoży wniosek do Prezesa Rady Ministrów w porozumieniu z MNiSW z prośbą o wsparcie budowy tego strategicznego Centrum. Uczelnia jest liderem regionu w kooperacji ze środowiskiem zewnętrznym. To otoczenie społeczno-gospodarcze definiuje najaktualniejsze potrzeby i poszukuje silnych partnerów, takich jak PP. Istota innowacyjności postępu tkwi w synergii świata nauki i biznesu. Zatem silny Uniwersytet Techniczny kreujący najnowsze trendy i będący katalizatorem zmian jest kluczem do efektywnej współpracy gwarantującej sukces.

Politechnika Poznańska to uczelnia autonomiczna, w pełni niezależna i stojąca na straży wartości akademickich. To Uczelnia zrównoważonego rozwoju, Uczelnia przyszłości.

Rektor Politechniki Poznańskiej
Prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski