Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Poznańska: Informatycy z Poznania wyróżnieni w prestiżowym rankingu szanghajskim. Znaleźli się wśród najlepszych uczelni świata

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Politechnika Poznańska została wyróżniona w dziedzinie informatyki w prestiżowym rankingu szanghajskim w 2019 roku.
Politechnika Poznańska została wyróżniona w dziedzinie informatyki w prestiżowym rankingu szanghajskim w 2019 roku. Maciej Urbanowski
Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata, potocznie zwany jest rankingiem szanghajskim. Znalezienie się w nim to jedno z bardziej prestiżowych wyróżnień w świecie nauki. I taki sukces odniosła poznańska informatyka, reprezentowana przez Politechnikę Poznańską. W tej dziedzinie nauki uczelnia została sklasyfikowana na miejscach od 400 do 500. Drugą polską uczelnią wyróżnioną w tej dziedzinie był Uniwersytet Warszawski.

Tegoroczne zestawienie rankingu szanghajskiego zostało ogłoszone w ostatnich dniach. Oprócz tego, że od kilkunastu lat są w nim klasyfikowane światowe uczelnie jako całość, od kilku edycji tworzone są też rankingi z podziałem na dyscypliny naukowe. I tutaj sukces odniosła Politechnika Poznańska. Znalazła się zakresie miejsc 400-500 w dziedzinie informatyki.

Czytaj też: W Poznaniu dojdzie do rewolucji w dziedzinie genetyki? Przyszłość to badania cyfrowe i DNA w zasięgu ręki

- Oprócz nas w rankingu jest też druga polska uczelnia - Uniwersytet Warszawski. Znaleźliśmy się wśród 500 najlepszych wydziałów informatycznych na świecie. Klasyfikacja powstaje na podstawie osiągnięć naukowych uczelni - liczby i jakości publikacji naukowych - tłumaczy prof. Jacek Błażewicz z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej.

I zaznacza: - Można powiedzieć, że informatyka jako kierunek badawczy i dydaktyczny, stoi w Poznaniu na najwyższym poziomie w Polsce. Stale się rozwija i żeby uzyskać dobre wykształcenie, nie trzeba wcale wyjeżdżać za granicę.

Z wyliczeń profesora wynika, że na jednym roku w różnych dziedzinach informatyki kształci się Poznaniu około 360 osób. A tę liczbę należy przecież pomnożyć przez pięć lat studiów. - 270 osób to studenci informatyki, 60 osób kształci się na bioinformatyce, czyli kierunku prowadzonym przez PP wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. A od tego roku prowadzimy też nowy, unikatowy i innowacyjny kierunek dotyczący sztucznej inteligencji. Tutaj zajęcia odbywają się tylko po angielsku - wylicza prof. Błażewicz.

Sprawdź również: Suntago Wodny Świat to pierwszy etap projektu Park of Poland. We Wręczy powstaje największy park wodny w Europie. Kiedy otwarcie?

Nie ma wątpliwości, że studiowanie w Poznaniu informatyki, może zagwarantować dobry start na rynku pracy. Wielu jego absolwentów pracuje dziś w firmach takich jak Microsoft czy Google - w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii. Kolejni decydują się zostać na uczelni i dbają o wysoki poziom nauczania i badań.

- Ranking to jego doskonałe potwierdzenie. Byliśmy w nim już dwa lata temu, później na rok wypadliśmy i dziś jesteśmy znów - nie ukrywa radości prof. Błażewicz.

Zobacz:

Waży około 200 kg i rozpędza się do 130 km/h - oto nowy bolid zespołu PUT Motorsport, tworzonego przez studentów Politechniki Poznańskiej. Nazywa się Rusałka i wystartuje w co najmniej trzech europejskich wyścigach Formuły Student. Jest szansa, że maszyna zaprezentuje się także poza granicami kontynentu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Politechnika Poznańska: Studenci zaprezentowali nowy bolid z...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski