Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadszedł czas patriotów

Elżbieta Sobańska
Płomień świecy w oknach miał być w zamierzeniu prostym, acz znaczącym symbolem,  łączącym wiele osób w całym kraju
Płomień świecy w oknach miał być w zamierzeniu prostym, acz znaczącym symbolem, łączącym wiele osób w całym kraju S. Seidler
Dostajesz zaproszenie na Facebooku lub krótkiego SMS-a. Potem już płoną znicze prawdziwe oraz te wirtualne, w internecie lub telefonicznie młodzi i starsi umawiają się na okolicznościowe marsze. Emocje nabierają siły i łączą ludzi w ważnych momentach dla narodu, dlatego także Polacy chcą być wtedy razem, pisze Elżbieta Sobańska.

To był impuls - wyznaje Jan Zujewicz, student I roku na wydziale prawa UAM oraz harcerz ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. - Gdy dowiedzieliśmy się z kolegami w sobotę o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, postanowiliśmy działać. Dzwoniliśmy do siebie i rozpoczęliśmy pracę nad stroną internetową. W poniedziałek, choć niegotowa, strona została uruchomiona.

Bądźmy razem
"W tych ciężkich chwilach dla naszego narodu powinniśmy być razem i znowu poczuć, że wszyscy jesteśmy Polakami. Pokażmy, że jesteśmy godni ofiary poniesionej przez tych, którzy zginęli w sobotnim wypadku lotniczym. Oni na pewno woleliby, abyśmy podjęli konstruktywne działania zamiast ludzkiej i jak najbardziej zrozumiałej w obliczu tragedii, ale pustej rozpaczy. Upamiętnijmy ich świadectwo, biorąc aktywny udział w różnych akcjach społecznych: modlitwach, marszach, mszach, spotkaniach czy stawianiu zniczy i kwiatów" - piszą autorzy strony internetowej "Czas patriotów".

Zamieszczane są na niej informacje o wydarzeniach towarzyszących żałobie narodowej: czuwania, msze święte, upamiętnianie ofiar, a także informacje o wolnych miejscach na wyjazd na uroczystości pogrzebowe.

- Strona www.czaspatriotow.pl ułatwiła koordynację wielu, często spontanicznych działań i to nie tylko w Poznaniu - tłumaczy Zujewicz. - Wkrótce po jej uruchomieniu otrzymywaliśmy prośby o zamieszczenie informacji o podobnych wydarzeniach z innych części regionu: Kalisza czy Gostynia, a także spoza Wielkopolski.

Bo o inicjatywie pięciu poznańskich harcerzy dowiedziało się wiele osób, gdy zamieścili oni informację o internetowej stronie na największym portalu społecznościowym w sieci, czyli Facebooku. - Nie wiem, jak rozwinie się nasza działalność - zastanawia się Jan Zujewicz. - Teraz skupiamy się na bieżących działaniach, ale myślimy o tym, aby "Czas patriotów" nadal istniał.

Zaproszeni na wydarzenie
Ta informacja była zamieszczona jako wydarzenie, w którym udział tylko do środy potwierdziło 476 gości. A zaproszenie na Facebooku na odbywającą się 14 kwietnia akademicką mszę św. na placu Mickiewicza w Poznaniu dla uczczenia ofiar otrzymało co najmniej cztery razy tyle osób. Tyle na początek.

- Tak właśnie dowiedziałam się o mszy świętej, gdy koleżanka przysłała mi "zaproszenie do udziału w wydarzeniu", jak jest to określane na portalu - opowiada Marzena, studentka UAM. - Ja również wysłałam dalej zaproszenia, bo jest to szybki sposób powiadomienia wielu osób w tak krótkim czasie.

Odzew był natychmiastowy, wiele osób, zwłaszcza studentów, którzy tego dnia nie mieli zajęć, spotkało się na wspólnej modlitwie. "Chcę dobrze wykorzystać te godziny rektorskie... chociaż tyle szacunku mogę okazać, a sympatię i poglądy odkładam na bok!" - zapewniał jeden z internautów.

W podobnym charakterze przebiegały wydarzenia w innych miastach, jak choćby w Lublinie, gdzie odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy czy w Warszawie, ulicami której przeszli w marszu studenci. Aby mogli wspólnie upamiętnić ofiary, wystarczyły im telefony i internet.

Kochałeś, to zapal znicz
Niewiele jest takich momentów w najnowszej historii Polski, kiedy niemal cały kraj łączył się przy okazji istotnych wydarzeń. Jednak w ostatnich latach dzielenie się emocjami stało się łatwiejsze, gdzieś między jednym a drugim SMS-em.

Prawdziwą lawinę tekstowego smutku wywołała śmierć papieża Jana Pawła II. Wtedy też na sile przybrały spontaniczne akcje, gdzie w przesłanych SMS-ach proszono, by każdy postawił zapaloną świecę dla uczczenia jego pamięci. W wielu tysiącach okien, punktualnie o 21.37, czyli wtedy gdy odszedł Jan Paweł II, mrok oświetlał symboliczny płomień świecy. Studenci z kolei zapalali lampy w akademikach, by tworzyły one znak krzyża.

Znicze płonęły nie tylko w znanych z wizyt papieża miejscach, ale także jako obraz ułożony z pikseli na ekranach monitorów. Internauci wysyłali do siebie linki z adresami stron, na których można było "zapalić" nietypowy znicz.

Ale z czasem pomysł oparty na zasadzie "łańcuszka", który skłonił wielu do cennego gestu, po kolejnym sygnale o nadchodzącej wiadomości, zniechęcał. - Niektóre z nich były irytujące - opowiada Agnieszka Tomaszewska ze Śląska. - Raz otrzymałam SMS-a z akcją znicz, który kończył się słowami, że jeśli nie wyślę tej wiadomości do nikogo, to zapewne nie kochałam Jana Pawla II i nie mam serca. A przecież żaden łańcuszek nie zastąpi modlitwy.

Babcia - nie, Michael - tak
Ale informacyjne łańcuszki przyjęły się już na dobre. W 2007 roku emocje znów targały rzeszą obywateli, która początkowo dla zabawy, przesyłała krótki komunikat: Idą wybory. Trzeba uratować ten kraj. Dlatego powstała akcja "Schowaj babci dowód".

Zapoczątkowana przez grupę młodych ludzi akcja miała nakłonić do dyskusji na temat odbywających się w tym roku wyborów, po drodze zdążyła wywołać jednak sporo zamieszania między partiami, a w szczególności PiS, przeciwko któremu podobno miała być wymierzona.
Krótki komunikat tekstowy wykorzystano ponownie, by nakłonić obywateli do wywieszania flagi narodowej z okazji przypadającego 2 maja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tym razem za SMS-ową akcją stało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, które wraz z kilkoma operatorami telefonii komórkowej promowało święto hasłem "Pamiętaj o Biało-czerwonej!".

Teraz Polacy solidaryzują się wirtualnie bądź SMS-owo przy okazji różnego rodzaju wydarzeń, także na świecie. Ostatni większy taki zryw był w ubiegłym roku, po śmierci amerykańskiego piosenkarza Michaela Jacksona. W ruch znów poszły telefony komórkowe, ale nie brakowało też pytań: czy wypada płakać po Michaelu?

Symboliczna kokardka
Sieć telefoniczna lub ta globalna stała się dla wielu osób miejscem, w którym - choć na co dzień zalewanym potokiem mniej lub bardziej istotnych informacji - chcą zostawić po sobie ślad. Flagi narodowe czy czarne wstążki znów pojawiają się między innymi na Naszej Klasie, internauci robią to, bo tak czują.

- Ta tragedia dotknęła mnie podwójnie, nie tylko ze względu no to, że zginęło tyle osób. Tyle medialnych ludzi, których na co dzień oglądaliśmy i ocenialiśmy. Teraz nie ma to już znaczenia, czy ktoś był z prawicy i lewicy, katolik czy prawosławny, każdy z nich był po prostu człowiekiem - uważa poznanianka Maja Wysocka. - Dotknęło mnie też ze względu na rodziny tych ofiar, to one teraz cierpią najbardziej. Ja już nie mam rodziców, więc wiem, co czują rodziny. Przez dwa dni nie mogłam dojść do siebie, gdy widziałam, jak córka państwa Kaczyńskich obejmuje trumnę. Łzy same napływały do oczu... Dla mnie dodanie kokardki było czymś naturalnym i oczywistym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski