Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda w Łodzi. Znowu wyjątkowo ciepło oraz słonecznie. Jak długo potrwa lato tej wiosny? Czy nadciąga ochłodzenie?

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Przyjemna aura utrzyma się jeszcze przez tydzień.
Przyjemna aura utrzyma się jeszcze przez tydzień. Krzysztof Szymczak
W niedzielę 7 kwietnia i poniedziałek 8 kwietnia znowu zapanowało lato za sprawą napływającego ciepłego powietrza z Afryki. Nic dziwnego, że termometry wskazały w tych dniach 25 - 26 st. C, a w słońcu, które świeciło przez cały dzień, temperatura przekroczyła 30 st. C. Czy taka anomalna temperatura się utrzyma?

Jak długo potrwa lato tej wiosny w Łodzi?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie na początku tygodnia prognozuje letnią, a więc słoneczną i ciepłą aurę. W Łodzi we wtorek 9 kwietnia niektóre prognozy wskazują nawet 28 st. C, co okazałoby się rekordem.
W środę 10 kwietnia już w nocy oraz w dzień od zachodu w głąb kraju zacznie się przemieszczać front atmosferyczny. Słońce zakryją chmury, znacznie ochłodzi się, a temperatura spadnie do 15 st. C.
Ale to tylko chwilowe "załamanie" pogody, bo w czwartek 11 kwietnia zachmurzenie będzie już małe i umiarkowane, ociepli się do 17 st. C.

W piątek 12 kwietnia nieco się zachmurzy, miejscami mogą wystąpić słabe, przelotne opady deszczu. Ale nadal ciepło - do 18 st. C. W weekend 13 i 14 kwietnia niebo też zachmurzone, ale temperatura przyjemna, czyli 19 st. C.

Jednak według długoterminowych prognoz w kolejnym tygodniu nastąpi powrót do normalności, czyli temperatury tej występującej w kwietniu niż w czerwcu czy w lipcu. Od poniedziałku 15 kwietnia do poniedziałku 22 kwietnia na być od 10 do 14 st. C.

Więcej

W ogrodzie japońskim kwiatami obsypały się magnolie.

Ogród Botaniczny w Łodzi. W kwietniu w "botaniku" kwitną mag...

Pogoda w Łodzi. Kolejne rośliny kwitną wcześniej

Jednak ten spadek temperatury nie powstrzyma już pochodu wiosny.
- Wegetacja jest przyspieszona o co najmniej dwa tygodnie. Zaczyna kwitnąć karagana, zwana też akacją żółtą. O tej porze roku to niespotykane. Także zwierzęta zareagowały na tak wczesną wiosnę. Zaczęły się żabie gody, na mokradłach nocami słychać już rechot - mówi Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany