Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziel się wspomnieniami ze Starego Zoo w Poznaniu

Marta Danielewicz
Podziel się wspomnieniami ze Starego Zoo
Podziel się wspomnieniami ze Starego Zoo Picasa, Lukasz Gdak
Przy ulicy Zwierzynieckiej już od kilku lat nie słychać ryku lwów, pisku małp ani trąbienia słonia. Ciasne klatki są tylko zabytkowymi świadkami dawnych czasów. Nie oznacza to wcale, że Stare Zoo przestało istnieć. Ogród funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 140 lat. To dziś dla wielu poznaniaków oaza zieleni w centrum miasta, a dla tych najmłodszych idealne miejsce do lekcji historii czy przyrody.

Zobaczymy natomiast w Starym Zoo zwierzęta, które żyją w akwarium czy terrarium w centrum miejskiego zgiełku. To ryby, płazy i gady. Perełką są warany z Komodo - pierwsze w Polsce (obecnie ma je także zoo wrocławskie). Od 2005 roku mieszkają tu dwie samice - Rinca i Flores, a w czerwcu 2012 roku przyjechał młody samiec, o imieniu Nacho. Specjalnie z myślą o tych niezwykłych "smokach" (największych jaszczurkach świata) powstał pawilon z przestronnym, nowoczesnym wybiegiem dla tych gadów.

Oprócz waranów z Komodo w pawilonie zobaczymy też inne zwierzęta zmiennocieplne, w tym m.in. ryby raf koralowych, kajmany czy bajecznie kolorowe drzewołazy z lasów tropikalnych. Przy Zwierzynieckiej nadal słychać głośne nawoływania pary gibonów siamangów, sędziwych już mieszkańców naszego zoo. Jest też gromadka koczkodanów oraz lemury.
W Starym Zoo mieszkają także niektóre zwierzęta gospodarskie, takie jak kozy, owce, kuce, osły, kury czy króliki. Nie wymagają one wielkich wybiegów, a czują się tu dobrze, czego dowodem jest fakt, że co roku rodzą się małe owce, cielaki, źrebaki. Takie zwierzaki - choć wydawałoby się, że zwyczajne i pospolite - są dużą atrakcją zwłaszcza dla dzieci z miasta, które często nigdy nie miały okazji zobaczyć z bliska kury czy kozy.

Poza oczywistym celem wycieczek do zoo - czyli spotkaniem ze zwierzętami - poznaniacy przychodzą do ogrodu także, by po prostu odpocząć w oazie zieleni w centrum miasta, pobawić się z dziećmi na placu zabaw, miło spędzić czas.
Ale zoo to też miejsce nauki, poznawania świata zwierząt z bliska i na żywo. Zajęcia dla dzieci czy organizowane wystawy pozwalają na dużo lepsze przyswajanie wiedzy na temat zwierząt niż nauka w szkolnych klasach.

Nowy dyrektor poznańskiego ogrodu zoologicznego ma nadzieję na dalszy, pozytywny rozwój Starego Zoo. - Poznań to jedyne miasto, które ma dwa ogrody zoologiczne, dlatego kierunków rozwoju jest kilka - tłumaczy Aleksander Niweliński.
Również pracownicy Starego Zoo liczą, że ogród przy Zwierzynieckiej będzie się dalej rozwijał, zgodnie z wolą jego założycieli, a również wśród sympatii mieszkańców.

"Głos Wielkopolski" wraz z Dyrekcją Ogrodu Zoologicznego z okazji 140. urodzin Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu zachęcają poznaniaków do podzielenia się swoimi wspomnieniami. Jeżeli bywałeś w Starym Zoo, masz pamiątki z nim związane, pocztówki, naklejki, zdjęcia, a nawet bilety, podziel się swoimi zbiorami.
Czytelnicy "Głosu Wielkopolskiego", którzy odwiedzali ogród zoologiczny przy ulicy Zwierzynieckiej, mogą wysyłać swoje pamiątki związane ze Starym Zoo na adres mailowy: [email protected] lub osobiście oddawać w dziale dydaktyki w Starym Zoo. Wszystkie zebrane materiały staną się elementem wystawy, która rozpocznie się w październiku i będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski