Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek Vat. Podatniku uważaj na pułapki!

Milena Kochanowska
Podatek Vat. Podatniku uważaj na pułapki! Jak ich uniknąć podpowiada Anna Kobla z Izby Skarbowej w Poznaniu. To warto wiedzieć!
Podatek Vat. Podatniku uważaj na pułapki! Jak ich uniknąć podpowiada Anna Kobla z Izby Skarbowej w Poznaniu. To warto wiedzieć! Andrzej Szozda
Podatek Vat. Podatniku uważaj na pułapki! Jak ich uniknąć podpowiada Anna Kobla z Izby Skarbowej w Poznaniu. To warto wiedzieć!

Chcę sprzedać tereny, dla których nie został wydany jeszcze miejscowy plany zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania. Z jaką stawką VAT należy dokonać sprzedaży?
Anna Kobla z Izby Skarbowej w Poznaniu: Stawka podatku VAT zależy od tego, czy grunt mieści się w definicji terenu budowlanego określonej w ustawie o podatku od towarów i usług. Jeśli brak planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania to nie uznaje się tego terenu za budowlany i można go sprzedać bez podatku VAT.


Jestem małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową. Dokonałem eksportu towaru. Kiedy muszę to wykazać w deklaracji podatkowej?

Anna Kobla z Izby Skarbowej w Poznaniu: Musi pan to zrobić w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, ale najpóźniej w 180 dniu od wydania towaru.

Na fakturze jest umieszczona informacja, że jeśli nabywca zapłaci w terminie krótszym niż termin płatności, to uzyska rabat w wysokości 100 zł. Czy w takiej sytuacji będę musiał wystawić fakturę korygującą?

Anna Kobla z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik udzielający rabatu musi wystawić fakturę korygującą.

Czy zapis na fakturze "procedura marży dla biur podróży" może również na fakturze umieścić wiejski dom kultury, który organizuje biwak dla dzieci z noclegiem, wyżywieniem, transportem itp.?

Anna Kobla z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak, o ile te działalność prowadzi sam na własny rachunek i nabywa bezpośrednio takie usługi od innych podmiotów. Dzięki procedurze marży opodatkowana zostaje tylko różnica między ceną, jaką ma zapłacić turysta, a faktycznie poniesionymi przez organizatora kosztami.


Czy faktury zbiorcze mogę wystawić również na kilka dostaw towarów w tym samym miesiącu do tego samego kontrahenta unijnego?

Anna Kobla z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak. Fakturę zbiorczą można wystawić dla odrębnych dostaw dokonywanych w trakcie jednego miesiąca.

Czy nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury i czy musi być wystawiona w dwóch egzemplarzach?

Anna Kobla z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak. Nota korygująca jest fakturą wystawianą przez nabywcę, żeby poprawić pomyłki na pierwotnej fakturze. Powinna być wystawiana w co najmniej dwóch egzemplarzach  - jeden dla wystawcy noty, a drugi dla wystawcy pierwotnej faktury. Akceptacja odbywa się w dowolnej formie. Może być to podpis na nocie korygującej, pismo potwierdzające, wiadomość wysłana pocztą elektroniczną lub faksem.


Czy z faktury zawierającej oznaczenie "kopia" nabywca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Anna Kobla z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak. Przepisy nie wprowadzają podziału na oryginał i kopię faktury, w związku z czym nie ma znaczenia, kto ma oryginał, a kto kopię. Z takiej faktury nabywca ma więc prawo odliczyć podatek pod warunkiem, że sprzedaż ma związek z działalnością opodatkowaną.

Jestem małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową. Kiedy muszę zaewidencjonować sprzedaż towaru na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która nie zapłaciła jeszcze za towar?

Anna Kobla z Izby Skarbowej w Poznaniu: Powinien pan to zrobić już w momencie wydania towaru.


Planuję wysyłkę towarów do kontrahenta z państwa Unii Europejskiej. Czy już muszę zarejestrować się do transakcji unijnych?

Anna Kobla z Izby Skarbowej w Poznaniu: Nie. Wystarczy, jeśli zarejestruje się pan składając deklarację podatkową, w której wykaże pan tę dostawę.

Kupiłam towar od podatnika VAT z Niemiec. Towar został przywieziony do Polski, ale kontrahent nie wystawił faktury potwierdzającej sprzedaż towaru. Kiedy powstanie mój obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?
Anna Kobla z Izby Skarbowej w Poznaniu: Jeśli sprzedawca nie wystawił faktury potwierdzającej sprzedaż towaru, obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski