Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczta ściga cię za abonament? Sprawdź, czy nadała ci numer [INFOGRAFIKI]

Marek Weiss
Jeśli Poczta Polska ściga kogoś za niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego, to najpierw powinna udowodnić, że zawiadomiła go o nadaniu numeru identyfikacyjnego. Tak uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Już siedem lat temu dowody zarejestrowania telewizorów w formie tradycyjnej książeczki opłat abonamentowych zastąpiono zawiadomieniem o nadaniu specjalnego indywidualnego numeru identyfikacyjnego. Przydzielenie takiego numeru i powiadomienie o tym abonenta było obowiązkiem Poczty Polskiej.

Tymczasem, jak wynika z napływających do RPO skarg, sporo osób nie otrzymało takiego zawiadomienia i - mimo że nie mają numeru - prowadzone jest wobec nich postępowanie egzekucyjne za zaległy abonament. Niektórzy o tym, że taki numer został im nadany, dowiadują się dopiero... z wezwania do zapłaty.

Poczta nie jest w stanie udowodnić, że doręczyła zawiadomienie i tłumaczy się w sposób, którego RPO uznać nie może. A mianowicie, że wysłała pismo... zwykłym listem, bo innym nie musiała. Co dalej w tej kwestii, na razie nie wiadomo. Rzecznik usiłuje sprawą zainteresować Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, ale z mizernym skutkiem. Resort najpierw próbował odbić pałeczkę, a po ponownym monicie milczy jak zaklęty. Widocznie nie ma zbyt wiele argumentów.

|Create infographics

Tymczasem sprawa ścigania osób zalegających z abonamentem wzbudza spore emocje. I nie chodzi tylko o sam sens pobierania tajże opłaty, ale i o stosowane formy. Już kilka miesięcy temu Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wskazała, że Poczta Polska powinna wstrzymać lub zawiesić postępowania egzekucyjne dotyczące abonamentu.

- Problem dotyczy wielu osób starszych, które w rzeczywistości spełniają warunki uprawniające ich do skorzystania ze zwolnienia z opłaty. Jednak osoby te, najczęściej na skutek niewiedzy, nie dopełniły obowiązku złożenia stosownego oświadczenia - zauważa prof. Lipowicz.

W praktyce zdarzają się też przypadki osób, wobec których można byłoby zastosować zwolnienie, ale odmawia tego Poczta Polska. Chodzi tutaj o osoby mające ustalone prawo do emerytury, które w przypadku zbiegu z prawem do renty rodzinnej, wybrały prawo do renty. Zdaniem prof. Lipowicz niepokojący jest też fakt, iż niejednokrotnie dochodzi do zakończenia egzekucji, jeszcze przed podjęciem decyzji w sprawie umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości przez KRRiT.

|Create infographics

|Create infographics

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski