Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po Miastoczynnych czas na Terytorialność. 130 tys. na małe przedsięwzięcia kulturalne

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Wszystkie projekty, które otrzymają mini dotację, mają być realizowane w Nowej Gazowni
Wszystkie projekty, które otrzymają mini dotację, mają być realizowane w Nowej Gazowni Łukasz Gdak
W Poznaniu zakończył się pierwszy sezon regrantingu, czyli mini dotacji miejskich na projekty kulturalne. Kolektyw 1A kończy sprawować funkcję operatora programu. Jego następca, poznańska Czapski Art Foundation przeznaczy na kolejne przedsięwzięcia artystyczne blisko 130 tys. złotych.

W ramach pilotażowej edycji programu regrantingowego, odbywającej się pod szyldem Miastoczynni, rozdysponowano łącznie 16,5 tys. złotych. Pieniądze trafiły do dwóch grup. Pierwszą stanowili młodzi animatorzy odpowiedzialni za projekty artystyczne o charakterze lokalnym, drugą – działające już w mieście ośrodki kultury. W wydarzeniach przygotowanych w ramach Miastoczynnych brało bezpośredni udział około 1500 osób.

- Realizując projekt, zauważyliśmy przywiązanie mieszkańców do okolicy – mówi malarka Dorota Pawlicka, która dzięki pieniądzom z mini grantu zrealizowała na Rynku Jeżyckim projekt „Bamberka”. W jego ramach, wspólnie z artystą Przemysławem Piniakiem oraz ludźmi robiącymi na Rynku zakupy wykonywała ekologiczne torby zdobione stemplami, nawiązującymi do architektury Jeżyc.

Z kolei Tomasz Szwałek zdołał zachęcić uczestników w różnym wieku do nagrania i wydania na płycie adaptacji dramatu Maliny Prześlugi pt. „Jak jest”. - Praca nad audiobookiem miała wymiar integracyjny, zgłosili się do nas przedstawiciele wielu pokoleń – mówi inicjator projektu „Słuchowisko”.

Choć niektóre z projektów będą kontynuowane, to program regrantingu ma w Poznaniu nowego koordynatora. Od wtorku jest nim oficjalnie Czapski Art Foundation, obecny operator Nowej Gazowni. Fundacja, zajmująca się dotychczas głównie biznesem, pierwszy konkurs na dotację ogłosiła i rozstrzygnęła już w grudniu.

Kolejny z nich wystartował tydzień temu. Obejmie warsztaty i działania edukacyjne z literatury, sztuk plastycznych oraz fotografii, których wspólnym tematem ma być Terytorialność.

- Chodzi nam o stosunek do otoczenia i kształtowanie przez uczestników własnego statusu w przestrzeni Poznania – mówi Mira Skrudlik, kierująca w fundacji programem małych grantów.

Projekty zgłaszać można do 9 marca. W odróżnieniu od poprzedników, Czapski Art Foundation przyznawać będzie miejskie fundusze nie przez dwanaście miesięcy, a do końca 2017 roku. W tym celu, nowy operator otrzymał z budżetu miasta blisko 130 tys. złotych. By rozdysponować tę kwotę, fundacja w każdym roku ogłosi po trzy konkursy na mini dotacje. M. Skrudlik zapowiada również, że wszystkie nagrodzone przedsięwzięcia realizowane będą w Nowej Gazowni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski