Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plenerowe biblioteki promują Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

OPRAC.:
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wideo
od 16 lat
Przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu Śląskiego oraz na katowickim rynku stanęły biblioteki plenerowe. To instalacje promujące Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024, czyli tytuł przyznawany przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Po raz pierwszy w historii otrzymało je miasto z Europy Środkowo-Wschodniej.

Kilka dni temu w Katowicach pojawiły się dwie nowe plenerowe biblioteczki. Pierwsza z nich znajduje się przed budynkiem Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego, a druga na rynku, przed dawną siedzibą Muzeum Śląskiego.

- Chcemy otworzyć naukę i wszystkie uczelnie dla mieszkańców, żeby mogli z niej korzystać i żeby była dostępna dla wszystkich - mówi Krzysztof Pająk, organizator wydarzeń związanych z Europejskim Miastem Nauki. - Towarzyszą nam takie hasła jak to, że nauka jest blisko, nauka jest wszędzie i nauka da nam przyszłość - dodaje.

Na konstrukcjach znalazły się informacje w kilku językach dotyczące tytułu EMN Katowice 2024 oraz ściany, które na zewnątrz wypełnione są roślinami, a w środku są różnego typu książki. Na środku stoi ławka zachęcająca do chwili odpoczynku i zagłębienia się w lekturze.

od 16 lat

- Biblioteka to jedno z podstawowych narzędzi pracy badawczej. Wierzę głęboko, że biblioteka to także przestrzeń, w której każdy, nie tylko „zawodowy czytelnik", może poczuć się dobrze, przyjemnie i w pewnym sensie również bezpiecznie, a wszystko dzięki dobrodziejstwom, jakie płyną z procesu lektury. Już w XV wieku Tomasz à Kempis napisał: „Wszędzie spokoju szukałem i nie znalazłem nigdzie, jak tylko w kątku z książką". Czytajmy więc i szukajmy tak potrzebnego nam wszystkim spokoju, czy to w zaciszu naszego prywatnego księgozbioru, czy to w czytelni naszej miejskiej biblioteki, czy też właśnie w jednej z bibliotek plenerowych, które rozpoczęły funkcjonowanie jako inicjatywa zapowiadająca, że Katowice będą w przyszłym roku Europejskim Miastem Nauki – zachęca dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, prorektorka ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego.

W katowickich bibliotekach plenerowych dostępne są głównie książki o charakterze naukowym.

- Chcemy promować naukę, dlatego będziemy biblioteczki uzupełniali wydawnictwami wszystkich uczelni, które tworzą Europejskie Miasto Nauki Katowice. Będziemy chcieli tu również promować prace naukowców związanych z tymi uczelniami - wyjaśnia Krzysztof Pająk.

Biblioteczki działają zgodnie z ogólnymi zasadami book crossingu każdy może przyjść i zabrać dowolnie wybraną książkę oraz przynieść coś ze swoich zasobów i "puścić książkę w obieg". Wszystko jest darmowe i dostępne dla każdej zainteresowanej osoby.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera