Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukamy najbardziej aktywnej Lokalnej Grupy Działania

Mikołaj Woźniak
Już od sierpnia będziemy szukać najaktywniejszej Lokalnej Grupy Działania w naszym województwie. Dla stowarzyszeń to okazja do promocji i szerszego pokazania swoich działań. Start głosowania w przyszłym tygodniu!

Na co dzień zajmują się działaniem na rzecz gmin wchodzących w ich skład i realizowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju. W sierpniu będą mogły dotrzeć do większej liczby mieszkańców Wielkopolski, którzy poznają szczegóły ich funkcjonowania i działań. Mowa o Lokalnych Grupach Działania funkcjonujących w województwie. W plebiscycie „Głos Wielkopolski” wyłoni najaktywniejszą z nich.

Poznajcie LGD

Zwykle nie szukają rozgłosu i sumiennie pracują dla dobra swojego regionu. Jednak teraz większość mieszkańców Wielkopolski będzie mogła dowiedzieć się jak to robią i jakie cele im przyświecają. Czytelnicy, którzy już zapoznają się ze strategiami działań LGD, jeśli będą chcieli, mogą oddać głos na poszczególne stowarzyszenia.

Lokalne Grupy Działania aktywizują lokalne społeczności. Zazwyczaj dążą do tworzenia nowych miejsc pracy na wsi i są związane z wieloma sektorami – rolnictwem, leśnictwem, czy turystyką.

Najaktywniejsza Grupa Działania Wielkopolski 2016 - ZOBACZ

Finansowanie ich działań wspiera także wielkopolski Urząd Marszałkowski, który w tym roku przekazał Lokalnym Grupom Działania aż 320 milionów złotych dofinansowania. Ma być ono pomocne w realizowaniu ich planów. Urząd jest także partnerem naszego plebiscytu.

LGD, które staną na podium głosowania otrzymają nagrody w postaci voucherów na sprzęt i artykuły biurowe w wysokości kolejno 3000, 2000 i 1000 złotych. Dla zwycięzcy plebiscytu przygotowano jeszcze nagrodę specjalną – 5 minutowy film o danym LGD. Będzie on wart około dziewięć tysięcy złotych.

Cztery grupy w powiecie poznańskim

Łącznie w plebiscycie powinno wziąć udział około trzydziestu LGD. Cztery z nich działają na terenie powiatu poznańskiego. To Lokalne Grupy Działania Kraina Trzech Rzek, Źródło, Trakt Piastów i Stowarzyszenie Lider Zielonej Wielkopolski. Większość z tych grup obejmuje także gminy spoza powiatu.

-„Źródło” powstało w 2009 roku z inicjatywy władz gmin Buk, Dopiewo i Stęszew – tłumaczy Marta Kubiak z LGD „Źródło”. Stowarzyszenie postawiło sobie za cel poprawę atrakcyjności terenów i aktywizację społeczności. Do dziś zrealizowało wiele związanych z tym projektów.

Rozwinęła się rekreacja na plażach położonych na terenie gmin. Powstało także wiele miejsc aktywnego wypoczynku, place zabaw i boiska. LGD wraz z partnerami odnowiła także tereny przy pomniku przyrody w Żarnowcu.

LGD Kraina Trzech Rzek działa na terenie czterech gmin: Murowana Goślina, Oborniki, Suchy Las i Ryczywół.

-Mieszkańcy zaczęli aktywizować się i zrzeszać, przejmować inicjatywę i odpowiedzialność za kierunek rozwoju ich małej ojczyzny. Szczególnym naszym osiągnięciem jest zaanimowanie grupy Liderek, które uczestniczyły w szeregu spotkań i szkoleń. Stworzyliśmy bardzo rozpoznawalną markę – mówi Magda Przystałowska z Krainy Trzech Rzek.

Czekamy na kandydatów

Plebiscyt wystartuje 5 sierpnia. Od tego czasu będziemy przedstawiać wszystkie kandydatury. Zachęcamy by LGD wysyłały nam zdjęcia wraz z opisami podejmowanych działań. Czekamy na nie pod adresem [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski