SuperRolnik 2016: Zamiłowanie do pracy na roli trzeba mieć...

  SuperRolnik 2016: Zamiłowanie do pracy na roli trzeba mieć we krwi!

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Piotr Maj z Młotkowa ma 128-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję mleka

  Piotr Maj z Młotkowa ma 128-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję mleka ©Archiwum

  Trwa czwarta edycja plebiscytu, w którym honorujemy wielkopolskich gospodarzy godnych naśladowania. Sama nominacja do plebiscytu jest już zaszczytem, bo oznacza, że w ten sposób wyróżnieni, to najlepsi gospodarze w regionie
  Piotr Maj z Młotkowa ma 128-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję mleka

  Piotr Maj z Młotkowa ma 128-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję mleka ©Archiwum

  W najbliższy piątek, o północy, poznamy tych najlepszych z najlepszych, wybranych głosami naszych czytelników. A dziś przedstawiamy kolejnych nominowanych.

  Tomasz Połomski z Walentynowa (gmina Raszków, powiat ostrowski – wyślij SMS o treści: ROL.29
  ) wspólnie z żoną Marleną zarządza gospodarstwem o powierzchni 38 ha. Specjalizuje się ono w produkcji mleka. Rocznie właściciele odstawiają około 150 tys.
  litrów mleka do mleczarni w Krotoszynie. Oprócz tego mają hodowlę bydła opasowego i trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Uprawiają także zboża, kukurydzę i buraki cukrowe. Czas wolny od pracy pan Tomasz najchętniej spędza z żoną nad wodą.

  Aleksander Lis z Nowej Wsi (gmina Rozdrażew, powiat krotoszyński – wyślij SMS o treści: ROL.31) prowadzi 55-hektarowe gospodarstwo rolne ukierunkowane na produkcję bydła mlecznego i opasowego. Na polach uprawia pszenicę, buraki, kukurydzę i lucernę. Świadczy również usługi rolnicze – młócenie i sianie zboża. Poza pracą w gospodarstwie interesuje się sportem.

  SuperRolnik Wielkopolski 2016 - sprawdź kandydatów i zagłosuj!


  Piotr Maj z Młotkowa (gmina Wysoka, powiat pilski – wyślij SMS o treści: ROL.33)
  ma 128-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję mleka. Stado podstawowe krów wynosi 50 sztuk, a roczna produkcja mleka to 350 tys. litrów. Ponadto rolnik produkuje zboża, buraki cukrowe i rośliny pastewne. Pan Piotr gospodarstwo o powierzchni 18,65 ha przejął od rodziców. Charakter produkcji był podobny do obecnego, jednak na znacznie mniejszą skalę. W 2003 r. rolnik wydzierżawił z Agencji Nieruchomości Rolnych budynki po PGR, które wyremontował i zmodernizował. Systematycznie dokupywał też ziemię, a ciągniki i maszyny rolnicze wymieniał na nowe i bardziej wydajne. W 2013 r. wykupił dzierżawione budynki na własność. Piotr Maj pracuje również społecznie – od 2007 r. jest prezesem Pilskiej Izby Rolniczej.

  Kazimierz Grodzki z Krzyża-nek (gmina Pępowo, powiat gostyński – wyślij SMS o treści: ROL.34) gospodaruje na 34,59 ha, z czego 23,73 ha to grunty własne, a 10,86 ha to dzierżawa. Głównym kierunkiem produkcji jest trzoda chlewna, utrzymywana w cyklu zamkniętym. Całe gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt, który pozwala na osiągnięcie bardzo wysokich wyników produkcji. W gospodarstwie uprawia się także zboża: pszenicę ozimą, jęczmień ozimy, pszenżyto oraz groch pastewny i kukurydzę na ziarno, na własne potrzeby związane z produkcją trzody chlewnej.
  – Stosujemy nowe technologie, bo wiemy, że praca staje się lżejsza, ale też bezpieczniejsza – mówi pan Kazimierz. – Przynosi to także korzyści ekonomiczne w długotrwałej perspektywie.

  Marian Dolata z Tarchał Wielkich (gmina Odolanów, powiat ostrowski – wyślij SMS o treści: ROL.35) z żoną i synem gospodaruje na 84 ha. W produkcji roślinnej dominują w gospodarstwie zboża przeznaczone na pasze własne. Produkcja zwierzęca to tucz trzody chlewnej i brojlerów kurzych oraz chów gęsi. Pasją pana Mariana są konie, ale ich hodowla nie była opłacalna.
  Państwo Dolatowie zajmują się również działalnością agrotu-rystyczną. Oprócz pracy w gospodarstwie, Marian Dolata jest radnym gminy Odolanów, działaczem Wielkopolskiej Izby Rolniczej i kółka rolniczego, prezesem stowarzyszenia „Razem dla Tarchał Wielkich i Okolicy”, a także przewodniczącym komisji rewizyjnej Wielkopolskiego Związku Hodowli Koni Wielkopolskich. Pracy jest dużo, a to oznacza, na odpoczynek czasu zostaje niewiele.
  – Ze względu na nawał zajęć, wakacje w tym roku były możliwe tylko w wybrane weekendy – mówi pan Marian.

  Przemysław Piechota z Łubnicy (gmina Wielichowo, powiat grodziski – wyślij SMS o treści: ROL.41) razem z żoną Lidią prowadzi gospodarstwo rolne, które odziedziczył po rodzicach. Jak mówi, zamiłowanie do pracy na roli trzeba mieć we krwi. Główną działalnością jest hodowla bydła. Rocznie gospodarstwo zajmuje się obrotem około 100 sztuk zwierząt, a obecnie na jego terenie znajduje się ich niemal 200.
  Gospodarstwo osiąga dobre wyniki produkcyjne, zostało gruntownie zmodernizowane dzięki pozyskanym pieniądzom z funduszy unijnych.

  SuperRolnik Wielkopolski 2016 - sprawdź kandydatów i zagłosuj!


  Stanisław Dixa z Dobrej Nadziei (gmina Pleszew, powiat pleszewski – wyślij SMS o treści: ROL.43)
  od 12 lat zajmuje się uprawą amerykańskiej borówki. Kiedy w 2004 r. posadził przy domu 200 krzaczków, nie przypuszczał nawet, że borówka stanie się sposobem na życie nie tylko dla jego rodziny, ale też dla rodziny przyjaciela Marcina Adamka. Pan Stanisław jest także prezesem Klubu Szachowego Orły Pleszew. Prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą, a w październiku wyjeżdża na mistrzostwa świata do Tbilisi.
  WSPÓŁPRACA: MK, MSZ, MŁ, IK
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo