Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SuperRolnik 2016: pracują od świtu do nocy, ale zawodu by nie zmienili

Milena Kochanowska
Marcin Gościniak z córeczkami Hanią i Gabrysią, które są jeszcze zbyt małe, by pomagać rodzicom
Marcin Gościniak z córeczkami Hanią i Gabrysią, które są jeszcze zbyt małe, by pomagać rodzicom Archiwum
Trwa czwarta edycja plebiscytu, w którym honorujemy najlepszych wielkopolskich gospodarzy godnych naśladowania

A to kolejni nominowani.

Marcin Gościniak z Zalesia (gmina Jaraco, powiat jarociński – wyślij SMS o treści: ROL.9 pod numer 72355)
prowadzi 56- hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję mleka. Ma 180 sztuk bydła, z czego 70 to krowy mleczne. Gospodaruje razem z żoną Lidią. Pan Marcin jest też członkiem Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Jarocinie – drugą kadencję. Aktywnie rozwija swoje gospodarstwo w oparciu o środki unijne, wybudował m.in. nową oborę oraz kupił maszyny rolnicze. Prowadzi również rolniczą działalność usługową. – Mimo że praca jest trudna, nie zamieniłbym jej na inną – mówi rolnik. – Choć zabiera dużo czasu, daje satysfakcję. A przy dobrej organizacji pracy, czas na wyjazd z dziećmi zawsze się znajdzie.
Adrian Bracław ze Świniar (gmina Kłecko, powiat gnieź-nieński – wyślij SMS o treści: ROL.11 pod numer 72355)
jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tytuł magistra inżyniera uzyskał na kierunku informatyka w inżynierii rolniczej. Założone przez dziadków w 1945 r. gospodarstwo rolne, przejął od ojca w 2015 roku. Działalność rolnicza od lat jest ukierunkowana na hodowlę drobiu wodnego (gęsi i kaczki). Nieustannie rozwijając i modernizując 16-hektarowe gospodarstwo pan Adrian rozpoczyna dużą inwestycję – budowę budynku inwentarskiego do hodowli drobiu wodnego, współfinansowaną ze środków unijnych.
Jest człowiekiem wielu pasji. Jedną z nich jest elektronika połączona z mechanizacją. Stara się wprowadzać do gospodarstwa nowe technologie i sam wciąż konstruuje maszyny i urządzenia ułatwiające prace w gospodarstwie. Wykształcenie umożliwia mu również serwis nowoczesnego, skomputeryzowanego sprzętu rolniczego.
Ponadto jest miłośnikiem sportów ekstremalnych, sztuk walki i akrobatyki oraz pasjonatem muzyki, którą niekiedy sam tworzy na organach lub na gitarze klasycznej i elektrycznej. Jednak to swoim dzieciom poświęca najwięcej wolnego czasu.

SuperRolnik Wielkopolski 2016 - sprawdź kandydatów i zagłosuj!

Albert Dembski z Kamieńca (gmina Kłecko, powiat gnieźnieński – wyślij SMS o treści: ROL.12 pod numer 755) gospodaruje na 16 ha. Uprawia głównie: owies, jęczmień, żyto i pszenżyto, a hoduje świnie i bydło opasowe. – Gospodarstwo prowadzę razem z mamą – mówi pan Albert. – Stosujemy tradycyjny sposób uprawy roli. Nasze gospodarstwo istnieje już od XVIII wieku, jest typowym gospodarstwem przejmowanym z dziada pradziada.
Rolnik jest jeszcze uczniem ZSP nr 1 w Gnieźnie, interesuje się mechaniką rolniczą – zajął II miejsce w olimpiadzie wiedzy i umiejętności rolniczych z bloku mechanizacja rolnictwa.
Piotr Pawlak z Biskupic (gmina Kłecko, powiat gnieźnieński – wyślij SMS o treści: ROL.16 pod numer 72355) gospodarstwo o powierzchni 15 ha przejął od rodziców, dziś ma ono 25,5 ha. W 2000 r. państwo Pawlakowie założyli 2,5 ha sadu – głównie jabłoni. Jabłka sprzedają na lokalnym rynku. Na gruntach ornych uprawiają pszenicę i rzepak. Pan Piotr skończył Technikum Mechanizacji Rolnictwa, żona Dorota jest absolwentką Akademii Rolniczej. Mają dwójkę dzieci: Olę – absolwentkę inżynierii środowiska na Politechnice Poznańskiej i Wojtka – studenta V roku inżynierii rolniczej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, który przejął już część gruntów i skorzystał z premii dla młodego rolnika.
Tomasz Jósiak z Biskupic (gmina Kłecko, powiat gnieź-nieński – wyślij SMS o treści: ROL.17 pod numer 72355) wraz z żoną Dorotą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 33 ha. Oboje są postępowymi rolnikami, stosującymi kompleksową uprawę roślin przemysłowych oraz zbóż, dzięki czemu uzyskują wysokie plony. Produkcja zwierzęca nastawiona jest głównie na hodowlę bydła opasowego. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Poza działalnością rolniczą państwo Jósiakowie pracują także społecznie. Pani Dorota przy wsparciu męża jest aktywnym sołtysem wsi Biskupice. Dzięki ich działalności powstał w ostatnim czasie m.in. plac zabaw oraz boisko. W 2015 r. podczas dożynek powiatowych w Kiszkowie pan Tomasz został wyróżniony, uzyskując odznakę „Zasłużony dla rolnictwa”.
Marcin Smełsz z Osieka nad Notecią (gmina Wyrzysk, powiat pilski – wyślij SMS o treści: ROL.21 pod numer 72355) od ponad 20 lat prowadzi 50-hektarowe gospodarstwo rolne, które specjalizuje się w chowie bydła mlecznego i opasowego. Uprawiane są tam też zboża, ale plony wykorzystywane są jako pasza dla zwierząt. Mimo wielu obowiązków, pan Marcin znajduje jeszcze czas na to, żeby wspierać Ochotniczą Straż Pożarną. W ubiegłym roku gospodarz z Osieka nad Notecią był starostą na dożynkach powiatowych, które odbywały się w tej miejscowości.
Robert Michalski z Lipiej Góry (gmina Szamocin, powiat chodzieski – wyślij SMS o treści: ROL.22 pod numer 72355) – energiczny i przedsiębiorczy, wychował się w rolniczej rodzinie. Własne gospodarstwo prowadzi dopiero od 5 lat. – Mam 130 hektarów ziemi, na której uprawiam między innymi żyto i łubin – mówi 28-letni rolnik. – Poza tym nastawieni jesteśmy na hodowlę bydła.
Podczas dożynek gminnych w Heliodorowie otrzymał dyplom dla wyróżniającego się rolnika.

SuperRolnik Wielkopolski 2016 - sprawdź kandydatów i zagłosuj!

Elżbieta i Zenon Wierońscy z synem Łukaszem z Próchnowa (gmina Margonin, powiat chodzieski – wyślij SMS o treści: ROL.23 pod numer 72355) mają 91-hektarowe gospodarstwo. Zajmują się produkcją zbóż, rzepaku ozimego, kukurydzy i żywca wołowego. Wykorzystują do tego nowoczesne technologie i sprzęt, dzięki którym uzyskują plony powyżej średniej Unii Europejskiej. W 2014 r. zostali uhonorowani pucharem „Powiatowy lider rolnictwa”. Ich gospodarstwo należy do sieci gospodarstw demonstracyjnych.
Marek Olejniczak z Czechla (gmina Gołuchów, powiat ple-szewski – wyślij SMS o treści: ROL.24 pod numer 72355)
jest właścicielem dużego gospodarstwa zajmującego się hodowlą indyków. Uprawia też pszenicę i pszenżyto na paszę dla zwierząt, dzięki czemu mięso jest zdrowsze i smaczniejsze. Jego gospodarstwo jest obecnie na etapie rozbudowy, choć już teraz pan Marek wraz z żoną Renatą i synem Leszkiem opiekują się 25 tysiącami pisklaków.
Więcej informacji o plebiscycie i o nominowanych znajdziecie na stronie www.gloswielko-polski.pl/naszeakcje.
WSPÓŁPRACA: ODDZIAŁY REGIONALNE „GŁOSU”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski