Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plastyk miejski - nie jak policjant, ale jak negocjator

Karolina Koziolek
Piotr Libicki, nowo wybrany plastyk miejski Poznania.
Piotr Libicki, nowo wybrany plastyk miejski Poznania.
Po latach chodzenia koło tematu jak wokół jeża, w końcu jest! Poznań zyskał urzędnika od estetyki. Nie od samej architektury, czy urbanistyki, ale od dbania, by przestrzeni miejskiej zbędnie nie zagracać: nieładnymi reklamami i szyldami, nietrafionymi kolorami oraz by promować edukację młodego pokolenia w tym zakresie. Od 1 grudnia zajmie się tym Piotr Libicki.

We wtorek Urząd Miasta oficjalnie ogłosił zakończenie procedury rekrutacyjnej na stanowisko koordynatora ds. estetyki wizerunku miasta, bo tak poprawnie brzmi nazwa plastyka miejskiego. - Zdajemy sobie sprawę z dużych oczekiwań społecznych wobec tego stanowiska. Choć będzie miało głównie rolę konsultacyjną czy negocjacyjną, zapewniam o wsparciu ze strony wydziałów i jednostek mi podległych - mówił prezydent Ryszard Grobelny.

To ważne, ponieważ bez umocowania prawnego plastyk niewiele będzie mógł sam zdziałać. - Nie chcieliśmy na tym stanowisku osoby policyjnej, ale kogoś kto potrafi koordynować pracę miejskich jednostek oraz rozmawiać o estetyce tak, by przekonać do pewnych rozwiązań - mówił Andrzej Nowak, architekt miasta. To w ramach jego wydziału pracował będzie plastyk miejski.
Nowak przekonywał, że czytając propozycje głównych działań przedstawionych przez Libickiego miał déja vu. - Było to dokładnie to, o czym wcześniej rozmawialiśmy z radnymi i prezydentem - mówił.

Dodał też, że koordynator ds. estetyki będzie prowadził działania "miękkie", nie restrykcyjne. - Już wiemy, że w przypadku np. polityki reklamowej negocjacje są skuteczniejsze niż egzekwowanie, często wadliwego, prawa - tłumaczył Nowak.

Plastyk miejski nie może być jednak traktowany jako remedium na wszystkie miejskie kłopoty z estetyką. - To nie projektanci, ale inwestorzy tworzą wygląd miasta - przekonywał Nowak.

- Jestem wierzący, więc wierzę, że uda mi się ich przekonać, by czasem zmienili zdanie - mówił tymczasem Libicki.

Czytaj rozmowę z Piotrem Libickim:

Piotr Libicki: Chciałbym, aby moje działania miały poparcie społeczne


Kim jest Piotr Libicki?

Piotr Libicki jest historykiem sztuki, ekspertem ds. miasta Instytutu Sobieskiego, autorem telewizyjnych reportaży krajoznawczych, przewodników oraz książek.
Współtworzy spotkania "Otwarte" poświęcone miejskim pustostanom, zieleni czy pomnikom. Od 2013 r. jest wykładowcą w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM. Syn Marcina Libickiego - poznańskiego polityka, brat Jana F. Libickiego, senatora.

Jacek Piątek
plastyk miejski z Gdyni

Na tym stanowisku ważna jest autopromocja. Społeczeństwo musi widzieć, że za plastykiem stoją środowiska architektów czy artystów. Od początku też trzeba zabiegać o kontakty z szefami miejskich jednostek.

Grzegorz Piątek
plastyk miejski z Warszawy

Najważniejsze na tym stanowisku jest poparcie polityczne. Chodzi głównie o prezydenta i jego wsparcie taktyczne. Trzeba też uważać by nie zginąć w "bieżączce" i nie zgubić pierwotnej perspektywy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski