MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PITY za osobę zmarłą

materiał partnera
Zgodnie z przepisami podatkowymi za osobę zmarłą w trakcie roku podatkowego albo po jego zakończeniu, ale przed terminem rozliczeń podatkowych, pity rozlicza urząd skarbowy. Bliscy osoby zmarłej nie mają takiego obowiązku.

Obowiązki organu skarbowego

Urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania wypełnia pity za osobę zmarłą na podstawie danych przesłanych do organu fiskalnego od pracodawcy, ZUS-u, itp. Rozliczenie następuje we współpracy urzędu z bliskimi osoby zmarłej. Organ skarbowy przesyła spadkobiercom informację o przygotowanym wstępnie rozliczeniu, na podstawie której będą mogli w ciągu 30 dni przedstawić przysługujące zmarłemu prawa do ulg, wpływających na rozliczenie. Spadkobiercy posiadając dane dotyczące zobowiązań podatkowych oraz prawa do preferencji podatkowych przekazują je do urzędu. Na podstawie informacji uzyskanych od spadkobierców urząd skarbowy wydaje decyzję ustalającą wysokość należnego podatku.

W decyzji organu skarbowego może okazać się, że przysługuje nadpłata albo niedopłata podatku. Spadkobiercy mają obowiązek uregulowania niedopłaty podatku, jeśli jest taka do zapłacenia za zmarłego. Na zapłacenie podatku mają 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Natomiast w przypadku gdy przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, zwrot ten otrzymają spadkobiercy. O wszelkich nadwyżkach wynikających z rozliczenia pitów za osobę zmarłą urząd skarbowy ma obowiązek poinformować spadkobierców i jednocześnie wskazać, w jaki sposób otrzymają zwrot nadpłaty.

Prawa i obowiązki spadkobierców

Nie zawsze spadkobiercy są zainteresowani spuścizną po osobie zmarłej, szczególnie gdy pozostawiła niezapłacone należności. Jeśli spadkobierca nie chce płacić podatku za osobę zmarłą, ani spłacać żadnych innych jego długów, ma prawo odmówić przyjęcia spadku. Na odrzucenie spadku spadkobiercy przysługuje okres 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiedział się o podstawie powołania czyli od tzw. otwarcia spadku. Okres 6 miesięcy nie musi być liczony od dnia śmierci spadkodawcy. Aby odrzucić spadek należy złożyć odpowiednie oświadczenie przed notariuszem lub w sądzie rejonowym. W przypadku odrzucenia spadku spadkobiercy również nie otrzymają ewentualnego zwrotu nadpłaty podatku wynikającego z pitów osoby zmarłej.

Niezłożenie oświadczenia oznacza, że spadek przyjmujemy, co jest równoznaczne z przyjęciem zobowiązań podatkowych. Oznacza to konieczność uiszczenia niezapłaconych podatków, ale też możliwość otrzymania zwrotu podatków nadpłaconych przez osobę zmarłą.

Wspólne rozliczenie małżonków

Małżonkowie osób zmarłych nie mają obowiązku, ale mają prawo rozliczyć pity wspólnie z nimi.

Pomimo śmierci małżonka prawo do rozliczenia pitów wspólnie na preferencyjnych warunkach nie wygasa. Trzeba oczywiście spełnić wymagania ustawodawcy w tym zakresie. Wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków może złożyć podatnik (czyli wdowiec lub wdowa), który zawarł związek małżeński przed rokiem podatkowym, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego. Drugi przypadek ma miejsce wtedy, gdy podatnik pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po zakończeniu roku podatkowego, ale przed złożeniem zeznania podatkowego.

Pity składane w imieniu swoim i zmarłego małżonka powinny zawierać zarówno dane „podatnika”, jak i „małżonka”. W zeznaniu uwzględnia się dochody obojga małżonków, również zmarłego podatnika. Podatek obliczany jest w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Pozwala to na zapłatę mniejszej kwoty podatku w przypadku, gdy jeden z małżonków nie uzyskał w roku podatkowym żadnych dochodów, albo gdy różnice w dochodach małżonków są znaczne. Obniżenie kwoty podatku wynika z zastosowania podwójnej kwoty wolnej od podatku w rozliczeniu pit oraz z możliwości obliczenia podatku według niższej stopy (18%) , gdy przy podziale kwoty dochodu podlegającego opodatkowaniu unikniemy przejścia do drugiego progu i zastosowania 32% stopy podatku.

Wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków należy złożyć wypełniając pity przed upływem terminu do rozliczenia. Nie można skorzystać z tej preferencji podatkowej, jeśli spóźnimy się z pitami. Musimy też spełniać warunki określane przez ustawodawcę dotyczące wspólności majątkowej oraz formy opłacania podatku przez małżonków. Wspólne rozliczenie małżonków przysługuje tylko w przypadku pozostawania przez nich we wspólności majątkowej przez pełny rok podatkowy i mogą z niego korzystać jedynie osoby rozliczające pity na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej. Brak wspólności majątkowej nawet przez krótki okres i inne formy rozliczenia podatku wykluczają taką możliwość.

Terminy i formy składania zeznań podatkowych

Terminy składania deklaracji podatkowych określone są w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pity składane najwcześniej dotyczą rozliczeń podatku w formie ryczałtu. Do 31 stycznia należy złożyc PIT 28, PIT 16A i PIT 19A. Pozostałe pity składamy do 30 kwietnia (lub do pierwszego dnia roboczego po tym terminie, jeśli ostatni dzień kwietnia jest wolny od pracy). W tym terminie składamy : PIT 36, PIT 36L, PIt 37, PIT 38, PIT 39.

Pity możemy złożyć w formie papierowej albo przez internet. Pit elektroniczny jest coraz bardziej popularny. W złożeniu pit online pomagają programy takie jak np PITax.pl Łatwe podatki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski